Z wizytą w Tomaszowskim Stowarzyszeniu Amazonek

  • 28.11.2017, 16:20
  • Joanna Sztymelska
Z wizytą w Tomaszowskim Stowarzyszeniu Amazonek
Stowarzyszenie Amazonek w Tomaszowie Mazowieckim skupia kobiety z chorobą nowotworową piersi. W tej chwili liczy ono około 35 kobiet, które spotykają się dwa razy w miesiącu, w pierwsza i trzecią środę, w godzinach 16.00 - 18.00. W poniedziałki, w godzinach 15.30 - 17.00, w ich siedzibie dyżuruje wolontariusz, który chętnie udziela informacji wszystkim zgłaszającym się, by porozmawiać na temat oprotezowania, rehabilitacji, samego Stowarzyszenia, a także o tym, jak się badać.

 

- Prowadzimy również profilaktyke raka piersi. Organizujemy głównie spotkania informacyjne w szkołach.  Każda osoba, która przyjdzie w czasie pełnienia dyżuru, może również otrzymać ulotkę informacyjną. Stowarzysznie każdego roku biorze też udział w pikniku "Lokalni Niebanalni", gdzie organizuje przyjazd mammobusa i możliwość przebadania się przez kobiety w wieku od 50 do 69 lat, a więc grupie najbardziej zagrożonej chorobą nowotworową.  Ze Stowarzyszeniem współpracuje psycholog, Zofia Lesiak - mówi Elżbieta Gałek, prezes tomaszowskiego stowarzyszenia Amazonek


W środę, 22 listopada 2017 roku,  u tomaszowskich Amazonek odbyło się kolejne spotkanie z Ireneuszem Harbuzem, stylistą, dyrektorem śląskiej firmy NAH, która zajmuje się m.in. produkcją peruk. Firma realizuje obecnie projekt zatytułowany "Być kobietą".

 

Program ten podzielony jest na kilka etapów, z których każdy związany jest ze swojego rodzaju doradztwem personalnym i stylizacją. Pan Ireneusz pomaga m.in. w doborze fryzur, makijażu, korekcie sylwetki oraz przy właściwym doborze ubioru.  Ma on duże doświadczenie, jeśli chodzi o pomoc w doborze peruk osobom po chemioterapii, które są szczególnie narażone na utratę włosów. Jego firma czynnie wspiera Federację Amazonek, współpracuje też z ponad pięćdziesięcioma klubami w całej Polsce, skupiającymi kobiety, chorujące na raka piersi. Co więcej, razem z przyjaciółką - Laurą, stworzył vlog dla Amazonek "by Laura" - kanał dla kobiet w trakcie lub po leczeniu raka piersi.

 

- Program "Być kobietą" jest moim autorskim programem, który kiedyś przygotowałem dla mojej akademii fryzjerskiej, zajmującej się szkoleniem fryzjerów oraz organizają targów fryzjerskich. Można powiedzieć, że w branży działam od lat. Dzisiaj staram się swoją wiedzę przekazać paniom po chorobie onkologicznej. Dlaczego? Otóż przez lata mojej działalności z Amazonkami i na podstawie przeprowadzanych przez nas ankiet stwierdziliśmy, że utrata włosów jest czasem większym problemem niż sama mastektomia. Postanowiłem więc, że stworzę coś, co będzie dedykowane specjalnie dla tych Pań - mówi dyrektor firmy NAH, Ireneusz Harbuz.W trakcie swej wizyty w Tomaszowie, podpowiadał uczestniczkom spotkania jakie powinny nosić fryzury, a także - jak dbać o różne typy peruk. Mówił o zaletach i wadach peruk z włosów syntetycznych i włosów naturalnych. Poruszył również wiele zagadnień, związanych z wizażem, a tematem przewodnim był podział typów kobiecej urody na pory roku. Mówił, jakie cechy charakterystyczne (cera, kolor oczu, włosów) występują u kobiet, reprezentujących dany typ urody i jaką pielęgnację powinny w związku z tym wybrać, jak dobierać strój, biżuterię, kolor makijażu.

 

W spotkaniu udział wzięli także uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. Stanisława Wyspiańskiego w Tomaszowie Mazowieckim, klasy II fryzjerskiej.


Ponieważ zbliża się okres rozliczenia podatku z Urzędem Skarbowym. Prezes Stowarzyszenia.... podziękowała wszystkim, którzy w ubiegłych latach przekazali swój 1% podatku na rzecz tomaszowskich Amazonek. Wyraziła też nadzieję, że w najbliższym czasie również znajdą się darczyńcy, którzy o  nich nie zapomną. 

 

Czytaj także

Peruka, czy chustka - oto jest pytanie...

 

 

Joanna Sztymelska

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

♥
27.11.2017, 08:23
A tak przy okazji można by podać nr, który trzeba umieścić na formularzu PIT, aby ofiarowana kwota 1% podatku trafiła na konkretne konto. Dla tych kobiet każda złotówka się liczy.

Pozostałe