Odwiert geotermalny w Tomaszowie Mazowieckim. Trwają prace przygotowawcze

  • 08.02.2019, 10:03
  • Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
Odwiert geotermalny w Tomaszowie Mazowieckim. Trwają prace przygotowawcze
Przedsiębiorstwo Budowy Kopaln PeBeKa S.A. rozpoczęło prace przygotowawcze polegające na zniwelowaniu i utwardzeniu terenu przed wykonaniem próbnego odwiertu geotermalnego w pobliżu Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim. Miasto pozyskało 100 proc. dofinansowanie na realizację tej inwestycji.

W pierwszym etapie Przedsiębiorstwo Budowy Kopaln PeBeKa S.A. – wykonawca inwestycji – dokona utwardzenia terenu wiertni na tomaszowskich Błoniach, w pobliżu Areny Lodowej.  Następnie odbędzie się montaż urządzenia wiertniczego i rozpoczęcie wiercenia próbnego odwiertu o głębokości około 2 km. W trakcie prowadzonych prac wiertniczych wykonane zostaną badania hydrogeologiczne, dzięki którym poznamy temperaturę wody, wydajność źródła i mineralizację. 


Geotermia jest szansą dla Tomaszowa Mazowieckiego na osiągnięcie samowystarczalności energetycznej. Uzyskane ciepło będzie mogło być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej do której podłączone są zarówno obiekty użyteczności publicznej jaki i budynki mieszkalne. Inwestycja jest szansą na poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Być może woda zostanie również przeznaczana do celów rekreacyjnych i zdrowotnych. 
W listopadzie 2018 roku prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko podpisał umowę z wykonawcą prac. Do magistratu wpłynęły trzy oferty, a najkorzystniejszą złożyło Przedsiębiorstwo Budowy Kopaln PeBeKa S.A., które jest częścią Grupy KGHM Polska Miedź S.A. Umowa opiewa na kwotę 15 238 790 zł.

Tomaszów Mazowiecki nie dołoży ani złotówki do próbnego odwiertu geotermalnego. Miasto pozyskało 100 proc. dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 

Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
Podziel się:
Oceń:

Zdjęcia (2)

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Edek
Edek 11.02.2019, 12:30
Darek ty biznesmenem to nigdy nie będziesz
Darek
Darek 10.02.2019, 19:28
Edek wyprowadż się do Afganistanu tam odpoczniesz od cywilizacji
czytelniczka
czytelniczka 10.02.2019, 11:35
TERMY BRZUSTOWSKIE - to tylko kwestia niedługiego już czasu. A zazdrośnicy plują i ujadają nie mogąc zboleć gospodarności naszego Prezydenta Witko!
Jan
Jan 11.02.2019, 12:08
Lepiej odbudować miejską łażnię, niech menelstwo zażywa kąpieli bo smród w mzkach
z domków
z domków 09.02.2019, 22:33
Bardzo fajnie, tylko że budynki mieszkalne to nie tylko bloki ale także domki jednorodzinne, których mieszkańcy zawsze traktowani są jak "pypeć na d....". Płacą takie same podatki jak pozostali mieszkańcy, a ulice odśnieżane są jako ostatnie albo wcale, woda dopłynie lub nie, ogrzewanie muszą sobie zorganizować sami itepede.. Nikt nie pyta czy może podłączyć do sieci ciepłowniczej, a jeżeli już to na wyłączność (Ktoś chyba zapomniał o zakazie monopolu). A jak będzie dobra ciepła woda TO TY KMIOTKU PŁAĆ DALEJ za węgiel groszek i co tam jeszcze a blokersi będą ujadać, że mają smog.
Edek
Edek 08.02.2019, 19:38
dobry przedsiębiorca najpierw zaczął by od odwiertu za który ma możliwość nie zapłacić , jeśli okaże się że jest na tym zysk to ok w przeciwnym razie nie straci się nic, drugi etap to park wodny który przyniesie zysk, później hotel spa itp. w końcowym etapie hala lodowa. Ale jak nie płaci się ze swojej kieszeni to kolejność nie ma tu żadnego znaczenia , przyjdą inni niech się martwią społeczeństwo naszego miasta i tak poniesie koszty związane z szalonymi pomysłami garstki ludzi
Nowe i za zewnętrze środki
Nowe i za zewnętrze środki 08.02.2019, 13:20
super, czyli jakby trysnęło coś, to nawet nie zabierze miejsca pod hotel bo na tych nieużytkach od strony Biedronki. Syf zawsze tam takimi był, butelki po wódce się walały, a w schronie tylko w kupę można było wdepnąć.

Między innymi ta okolica jest symbolem zmian jakie zaszły w Tomaszowie od czasu dojścia tu Prawa i Sprawiedliwości do władzy.

To dziadostwo wcześniejsze niech patrzy, złorzeczy, ale przy okazji może się czegoś nauczy.
Łukasz
Łukasz 08.02.2019, 21:03
Ale po co od razu obrażać ? Czy naprawdę trzeba kogoś wyzywać przy wyrażaniu swojego zdania ?

Pozostałe