XV Powiatowe Spotkanie Noworoczne. Kolejni Przyjaciele Powiatu Tomaszowskiego uhonorowani

  • 10.02.2019, 23:52 (aktualizacja 12.02.2019, 14:50)
  • Joanna Sztymelska
XV Powiatowe Spotkanie Noworoczne. Kolejni Przyjaciele Powiatu Tomaszowskiego uhonorowani
W sobotę, 9 lutego 2019 roku, w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale odbyło się XV Powiatowe Spotkanie Noworoczne. To już po raz piętnasty organizowane jest tego typu spotkanie. Zapoczątkowane zostało w 2005 roku.

Na Spotkaniach Noworocznych przyznawana jest statuetka "Przyjaciel Powiatu Tomaszowskiego". Do tej pory ten honorowy tytuł posiadają 72 osoby. W tym roku cztery osoby zostały przez Zarząd Powiatu Tomaszowskiego uznane za przyjaciela powiatu. Są to: Antoni Macierewicz - polski polityk, historyk, nauczyciel akademicki, i publicysta, działacz opozycji demokratycznej PRL, minister obrony narodowej w latach 2015-2018, płk Adam Marczak - dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, ksiądz prałat Henryk Kowalinski i skrzypek ludowy, Roman Wojciechowski, który na co dzień współpracuje z zespołami powiatu tomaszowskiego: Łucy Babki, Lubochnianie, Sami Swoi z Twardej, Skrzynkowianki. 

- Szanowni Państwo! W dniu dzisiejszym, na XV Powiatowym Spotkaniu Noworocznym cztery osoby zostały wyróżnione, jak do tej pory, statuetką Przyjaciela Powiatu Tomaszowskiego. W tym roku odeszliśmy od formuły statuetki i nagrody wyróżnienia, które przekazywaliśmy właśnie tym osobom wyłonionym przez Zarząd Powiatu Tomaszowskiego, to figury świętego Antoniego z dzieciątkiem Jezus. I tutaj pragnę Państwu przypomnieć, że w roku 2016 święty Antoni został patronem powiatu tomaszowskiego. Zostało to usankcjonowane przez stolice apostolską. Również osoby wyróżnione otrzymały obrazy Matki Bożej z wizerunkiem jej Niepokalanego Serca. I w tym przypadku pragnę również przypomnieć, że w tym samym roku, czyli w roku 2016 Rada Powiatu Tomaszowskiego najpierw przyjęła stanowisko o zawierzeniu naszego powiatu Niepokalanemu Sercu Najświętszej Marii Panny, Królowej Polski, a 7 maja taki akt zawierzenia dokonał się właśnie na Jasnej Górze. Te osoby, które zostały uhonorowane przez Zarząd Powiatu Tomaszowskiego, to: pan minister Antoni Macierewicz, ksiądz prałat Henryk Kowaliński, pan pułkownik Adam Marczak i pan Roman Wojciechowski - powiedział Mariusz Węgrzynowski, Starosta Powiatu Tomaszowskiego. '

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Spotkanie uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Ciebłowianie"  z Ciebłowic Dużych, który pracuje pod kierunkiem Katarzyny Małek. Grupa istnieje od listopada 2003 roku, w 2018 roku obchodziła 15-lecie działalności. W skład zespołu wchodzi 25 osób. Są to miłośnicy pieśni i tańca, nie tylko ludowego, ponieważ grup wykonuje tez okazjonalnie utwory patriotyczne czy religijne.

W skład "Ciebłowian" wchodzi także trzyosobowa kapela: skrzypce, akordeon i bęben. Zespół występuje w kraju i za granicą. Zdobył wiele nagród, m. in. w ubiegłym roku za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, nagrodę Sejmiku Województwa Łódzkiego. W sobotni wieczór zaprezentowali polskie tańce narodowe, zaczynając od poloneza i na zakończenie spotkania tańce rzeszowskie. Gromkimi oklaskami publiczność podziękowała zespołowi za wspaniałą ucztę muzyczną. 

- Często na podobne uroczystości zapraszane są osoby spoza naszego powiatu, ale my stwierdziliśmy, że mamy naprawdę bardzo duże bogactwo, jeżeli chodzi o kulturę. Przykładem tego jest zespół Ciebłowianie, nasz miejscowy, pochodzący z gminy Tomaszów Mazowiecki, który zaprezentował się naprawdę fantastycznie. To pokazuje, jakie perełki posiadamy na terenie naszego powiatu i będziemy chcieli je po prostu wydobywać i prezentować i również promować, nie tylko na terenie naszego powiatu, ale też w całej Polsce  - powiedział zachwycony występem "Ciebłowian" Mariusz Węgrzynowski. 
 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 07.03.2019, 16:42
Teraz wpadł mi ten tekst. Oczywiście - co widzę na zdjątku powyżej ? Oczywiście - wicestarostę OGÓRKA !!!! To jest jednak - facet !!! Więcej może niż potrafi. Ale to jest (niestety) problem PIS - u.
Jajeczko z kawiorem
Jajeczko z kawiorem 11.02.2019, 20:49
Ciekawe czy już wydrukowano zaproszenia na spotkanie Wielkanocne?
Halina
Halina 11.02.2019, 19:15
Żeby tylko pan starosta żył zgodnie z tym co głosi i pomagał bezinteresownie ludziom ! Bardzo bym tego chciala
am
am 11.02.2019, 14:22
Czy ja już mieszkam w państwie wyznaniowym?
mieszkanka
mieszkanka 11.02.2019, 14:07
I tak od spotkania do spotkania (i to jeszcze noworoczne) i czas leci i kasa też podatników
Nepomucen
Nepomucen 11.02.2019, 11:27
Skromniutko jak na tak potężną gminę. Każdy uczestnik powinien otrzymać tablet w skórzanym etui, z wytłoczonym logo starostwa i wgrane filmy o św. Antonim, Maryi oraz cała uroczystość. Co teraz zrobi wyróżniona osoba z figurką św. Antoniego. Na telewizorze nie postawi, bo telewiziry teraz cieniutkie. Jak mieszka w domku, to przed domem albo w ogródku, a jak w bloku to schowa do wózkowni i się będzie kurzył. Słabo.

Pozostałe