Spotkanie noworoczne w tomaszowskim oddziale Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

  • 11.02.2019, 13:56 (aktualizacja 13.02.2019, 22:55)
  • Joanna Sztymelska
Spotkanie noworoczne w tomaszowskim oddziale Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
W piątek, 8 lutego 20119 roku, w hali sportowej I Liceum ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się Spotkanie Noworoczne powiatowego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Tomaszowie Mazowieckim. Zarząd Towarzystwa zaprosił na nie wszystkich przyjaciół dzieci, a gości powitały wiceprezeski tomaszowskiego oddziału: Jadwiga Brajer i Maria Jędryka.

Zaprezentowana została krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Tomaszowie Mazowieckim, dzieci ze Środowiskowej Świetlicy "Krasnoludek" i uczniów I LO. Młodzi artyści przygotowani zostali przez: Dorotę Habiera-Czaplinską, Renatę Hajduk i Ewę Kamińską.

- Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, to jedna z najdłużej działających organizacji w kraju. Po odzyskaniu niepodległości potrafiła wykorzystać możliwość zrzeszania się i wolnego, społecznego działania. Inspiratorką powołania do życia organizacji  w 1919 roku  była znana działaczka społeczna, pedagog, publicystka i pisarka, Stefania Sempołowska. Współczesna nazwa Towarzystwo Przyjaciół Dzieci istnieje od 1949 roku po połączeniu Robotniczego i Chłopskiego TPD. Obecnie jest stowarzyszeniem pożytku publicznego , działającym na rzecz i dla dobra dzieci i opiera się na pracy oddanym dzieciom społeczników.  W historie polskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci pięknie wpisuje się nasze, tomaszowskie  stowarzyszenie. Szkoda tylko, że o pierwszych latach działalności nie mamy żadnej wiedzy, bo dokumentacja archiwalna z okresu przedwojennego nie istnieje. Są natomiast wspomnienia pani Alicji Sapieżyńskiej, która od 1950 roku kierowała Referatem Opieki nad Dzieckiem w szkolnym inspektoracie, nazwanym później Wydziałem Oświaty - powiedział prowadzący spotkanie Grzegorz Wągrodzki.

Osobę Eugeniusza Muszyńskiego, który był prezesem tomaszowskiego oddziału TPD wspomniała Emilia Tesz, a Teresę Zając, która po nim przejęła funkcję prezesa wspomniała jej najbliższa współpracownica, Lucyna Zysiak. 

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


- W tej chwili nasze Towarzystwo rozwija się w kierunku opracowywania szeregu ofert . W ten sposób chcemy pozyskać pieniądze na remont kuchni. Częściowo już je mamy, bo wygrałyśmy grant z Tesco. Współpracujemy z Pepco, Fundacją Kulczyka "Żółty talerz". Staramy się pozyskiwać w ramach własnych możliwości pieniądze. Dziękujemy naszym wieloletnim sponsorom. bez nich nie mógłby istnieć koncert "Serce na dłoni'. W tym roku będzie to dwudziesta, jubileuszowa impreza. "Mikołaj dzieciom" to jest też jedna z najstarszych charytatywnych akcji w Tomaszowie. "Miś dzieciom", to jest akcja organizowana na Dzień Dziecka. Szereg tych rzeczy dzieje się dzięki Towarzystwu.  Zbliża się okres rozliczeniowy, Szanowni Państwo. Bardzo proszę, żeby 1% przeznaczyć na Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Chcemy organizować taką bardzo profesjonalną salę terapii zajęciowe, gdzie dzieci z rodzin dysfunkcyjnych mogłyby się wyciszyć zrelaksować, gdzie miałyby miejsce spotkania z ludźmi, którzy by im w tym pomogli - powiedziała Jadwiga Brajer, wiceprezes TPD w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe