Więcej pieniędzy dla niepełnosprawnych

  • 12.02.2019, 14:53 (aktualizacja 12.02.2019, 15:18)
  • Mariusz Strzepek
Więcej pieniędzy dla niepełnosprawnych
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ma w tym roku dofinansowywac w ramach programu "Aktywny Samorząd" zakup m.in. elektrycznego wózka lub skutera inwalidzkiego. Plan finansowy na 2019 r. dla tego programu przewiduje wydatki na poziomie 147 mln złotych. To dobra wiadomośc dla osób nie mogących samodzielnie poruszać się

- W ostatnich latach możliwości finansowania zakupu wózków elektrycznych były mocno ograniczone. Przede wszystkim wykreślono możliwość dotowania ich z programu Aktywny Samorząd. Przywrócenie tej możliwości to krok we właściwym kierunku. Ponadto w ubiegłym roku zmniejszono w Tomaszowie poziom dofinansowania praktycznie o 50 procent. Stanowiło to dla wielu osób barierę nie do przejścia. Warto bwiem pamiętać, że z dofinansowania mogą korzystać tylko osoby, których dochód znajduje się na stosunkowo niskim poziomie. Poza tym przez wiele lat barierą były też limity nakładane przez NFZ. Kiedy osoba niepełnosprawna nabyła ręczny wózek specjalny nie mogła równocześnie skorzystać z możliwości zakupu wózka elektrycznego przez kolejnych kilka lat. Rok temu się to zmieniło. Zniesiono limity dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności - wyjaśnia Aleksandra Strzępek fizjoterapeutka z punktu zaopatrzenia medycznego w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Słowackiego 4

Koszt nabycia wózka elektrycznego jest niebagatelny. W zależności od standardu i marki momże wahać się na poziomie od kilku do 30 tysięcy złotych. Oczywiście pieniądze jakie przeznacza PFRON są wciąż niewystarczające. W tomaszowskim PCPR, który dysponuje środkami dla niepełnosprawnych kolejki oczekujących na dotację sięgają kilkuset osób, a czas oczekiwania to około dwóch lat. 

- Dla wielu osób i ich opiekunów problemem jest też wypełnienie samego wniosku o udzielenie dotacji. Mogą one liczyć na pomoc z naszej strony a także pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - mówi pani Aleksandra.  

Wśród działań PFRON znalazły się m.in. programy związane z podjęciem pracy przez osoby niepełnosprawne, tj. "Praca - Integracja" oraz "Stabilne zatrudnienie". Wdrożony zostanie także nowy model kształcenia specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją. Wśród nowych projektów jest budowa systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników, szkolenia dla pracowników sektora transportu zbiorowego w zakresie potrzeb osób niepełnosprawnych, a także projekt "Aktywni niepełnosprawni - narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych".

W ramach programu "Aktywny Samorząd" w roku 2019 PFRON przewiduje wsparcie w obszarach: likwidacji bariery transportowej, w poruszaniu się oraz w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym, pomocy w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej, a także pomocy w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

By pomóc zlikwidować barierę transportową osobom niepełnosprawnym, PFRON chce zapewnić pomoc w zakresie zakupu i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu i pomoc w uzyskaniu prawa jazdy dla osób z dysfunkcją ruchu lub słuchu. Ponadto oferuje pomoc w zakupie i utrzymaniu sprawności technicznej skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, a także pomoc w zakupie i utrzymaniu protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne.

Plan finansowy realizacji programu "Aktywny Samorząd" przewiduje 147 mln złotych (wzrost w stosunku do 2018 r. o ponad 37 proc.) dla 30,5 tys. beneficjentów (w stosunku do 23 tys. w 2018 r.).

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bypan
bypan 12.02.2019, 20:21
Mam nadzieję, że w tym roku znajdą się środki na turnusy rehabilitacyjne dla dorosłych. Bo rehabilitacja w każdym wieku jest bardzo ważnym elementem życia osób niepełnosprawnych.

Pozostałe