Monodram NOVECENTO w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe

  • 15.02.2019, 21:12 (aktualizacja 03.03.2019, 10:51)
  • Joanna Sztymelska
Monodram NOVECENTO w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe
W Walentynowy wieczór Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe zaproponował mieszkańcom Ujazdu i okolic spędzenie czasu oglądając monodram w wykonaniu Mateusza Olszewskiego.

Monika Saktura, dyrektor GOK-u zadbała o to, by mieszkańcy gminy Ujazd, spędzili wspaniale i oryginalnie wieczór Walentynkowy. Zaprosiła aktora, Mateusza Olszewskiego z monodramem "Novecento". 

Mateusz Olszewski, muzyk, aktor, urodzony w Warszawie, gry na saksofonie uczył się w Szkołach Muzycznych I i II st. W 2012 r. ukończył Wydział Aktorski na łódzkiej filmówce.
Spektakl powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Targowa 2. na podstawie monodramu  Alessandro Baricco "Novecento". Współreżyserami są: Marcin Brzozowski i Mateusz Olszewski. 

Podczas występu aktor wykorzystał niewiele rekwizytów: kartonowe pudło, wózek bagażowy na czterech kółkach, lampę, imitującą kołysanie statku i najważniejszy - saksofon. Zdumiewa, że te kilka przedmiotów w połączeniu z grą aktorską, posłużyło za całą scenografię, która tak bardzo spodobała się publiczności. Publiczność była zachwycona grą artysty na saksofonie. Kiedy usłyszała "Summertime" Gershwina, który to utwór każdy doskonale poznaje, już na wstępie spektaklu nagrodziła aktora gromkimi brawami.

- Pomysł na zrealizowanie tego spektaklu powstał zanim zacząłem studia aktorskie. Szukając pewnego tekstu znalazłem ten tekst wydrukowany w dialogu. I wtedy już pomyślałem, że pięknie byłoby kiedyś zrobić całość. Taka szansa nadarzyła się na czwartym roku studiów aktorskich, na roku dyplomowym, było trochę czasu. Udało mi się to przygotować, stworzyć spektakl, zrobić premierę, a później to się już potoczyło i dalej się toczy, że gdzie tylko mogę, to staram się jechać i grać czy to w Polsce, a kilka razy udało się grać też na festiwalach zagranicznych - powiedział Mateusz Olszewski. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Aktor jest bardzo skromny, nie chciał mówić o nagrodach, jakie jury przyznawało na konkursach, w których brał udział. Okazuje się, że gdzie tylko Mateusz Olszewski występuje, tam jest doceniany. Monodram został nagrodzony na 41. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, na I. Warmińskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora SOLO w Olsztynie, na XIV. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie zdobył dwa lata temu nagrodę specjalną oraz nagrodę Urzędu Marszałkowskiego Województw Wielkopolskiego.

Bohaterem monodramu jest Novecento, który jako niemowlę został pozostawiony na statku "Virginian",  kursującym z Europy do Ameryki. Dziecko znalazł i zaopiekował się nim palacz  na statku. Pewnego dnia okazało się, że ośmioletni Novecento potrafi grać na fortepianie. Kto słyszał jego grę, zachwycony słuchał. Gdy Novecento dorósł, dołączył do okrętowej orkiestry jazzowej. Tam poznał Maxa Tooneya, który stał się jego przyjacielem i opowiada jego historię. 

Na podstawie monodramu został też w 1996 roku nakręcony film w reżyserii Giuseppe Tornatore "1900: człowiek legenda" z Timem Rothem w tytułowej roli.

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe