Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 17:55
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Lilie drzewiaste

Lilie to wieloletnie rośliny cebulowe, rozrastające się w ogrodzie w duże kępy, które odpowiednio pielęgnowane, z każdym rokiem kwitną coraz obficiej. Ich kwiaty o charakterystycznym lejkowatym kształcie, mają piękne intensywnie kolory, często podkreślone dodatkowo jaskrawo wybarwionymi pręcikami. W zależności od odmiany lilie drzewiaste kwitną od maja do września, wytwarzając nawet 50 kwiatów w jednym kwiatostanie.

Jakie miejsce wybrać do uprawy?

Lilie drzewiaste wymagają osłoniętego od wiatru, słonecznego stanowiska. Posadzone w cieniu rosną niezbyt intensywnie i słabo kwitną. Bardzo ważne jest także to, aby nie były narażone na silne podmuchy wiatru, ponieważ ich wysokie pędy mogą zostać połamane. Jeśli chodzi o podłoże, to lilie drzewiaste nie są zbyt wymagające  pod tym względem. Najlepiej jednak rosną w glebie żyznej, dobrze przepuszczającej wodę o dużej zawartości próchnicy. Ziemia pod ich uprawę powinna być umiarkowanie wilgotna o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Należy dobrze przemyśleć wybór miejsca pod uprawę Iili drzewiastych w swoim ogrodzie, ponieważ mogą rosnąć na tym samym miejscu nawet przez 6-7 lat.

Kiedy i jak sadzić?

Lilie drzewiaste możemy sadzić wczesną wiosną, czyli w kwietniu i maju oraz jesienią – we wrześniu i październiku. Cebule umieszczamy w ziemi na głębokości równej trzykrotności ich wysokości. Należy zachować 50-70 cm, w zależności od odmiany, odstępu pomiędzy poszczególnymi roślinami. Lilie kwitną już w 2 roku uprawy, jednak pełnię swojej urody osiągają dopiero po 3-4 latach od posadzenia.

Jakie rośliny najlepiej sadzić w sąsiedztwie

Wybierając miejsce dla lilii drzewiastych w swoim ogrodzie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że niektóre odmiany osiągają nawet 2,5 m wysokości. Lepiej zatem sadzić je z tyłu rabat, aby nie zasłaniały mniejszych roślin.  Doskonale nadają się zatem do tworzenia drugiego planu rabat z nieco niższymi roślinami bylinowymi. Doskonały efekt osiągniemy, sadząc przed liliami drzewiastymi m.in. liliowce, wyższe odmiany funkii, floksy, astry krzaczaste oraz trawy ozdobne. Dobrze sprawdzą się również jako tło dla szałwii omączonej oraz dalii. Korzyścią z takiego sąsiedztwa jest także to, że rośliny rosnące z przodu rabaty zasłonią dolne części pędów lilii drzewiastych, eksponując ich kwiaty. To rozwiązanie będzie praktyczne także wtedy, kiedy zdecydujemy się wykorzystać je na kwiat cięty. Nieco niższe byliny zasłonią wówczas pozostałe nagie pędy.

Jak prawidłowo pielęgnować?

Ze względu na to, że pędy lilii drzewiastych są wysokie i wiotkie, a muszą utrzymać obfite kwiatostany, należy zapewnić im odpowiednie podpory, aby nie połamały ich podmuchy wiatru. Bardzo ważne jest także systematyczne usuwanie chwastów z ich otoczenia, uważając przy tym, aby nie uszkodzić płytko znajdujących się pod ziemią cebul.  Lilie drzewiaste intensywnie rosną i obficie kwitną, dlatego należy systematycznie, co dwa tygodnie  dostarczać im składników odżywczych za pomocą wieloskładnikowych nawozów mineralnych. Podczas dłuższych okresów bezdeszczowych rośliny te wymagają także intensywnego podlewania. Woda nie może jednak zalegać w podłożu. Cebule lilii drzewiastych najbardziej intensywnie rosną podczas kwitnienia i bezpośrednio po nim. Należy usuwać przekwitłe kwiatostany, ale nie wycinać całych pędów. Możemy się ich pozbyć dopiero wtedy, kiedy same zaschną i dadzą się łatwo wyciągnąć z ziemi. Dzięki temu cebule zostaną dobrze odżywione niezbędnymi składnikami odżywczymi.

Jak rozmnażać lilie drzewiaste?

Lilie drzewiaste możemy rozmnażać włącznie przez cebulki, ponieważ tylko wówczas młode rośliny zachowają cechy odmiany rośliny matecznej. Najlepszym momentem na pozyskanie nowych roślin jest przesadzanie. Wówczas po wykopaniu cebul z gruntu, delikatnie oddzielamy cebulki przybyszowe, po czym możemy je od razu umieścić w gruncie na nowym miejscu. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu ich na zimę warstwą ściółki. Pozyskane w ten sposób młode rośliny zakwitną w 2 lub 3 roku uprawy. Więcej o liliach drzewiastych dowiesz się tutaj:

https://budujesz.info/artykul/lilie-drzewiaste-opis-sadzenie-uprawa-odmiany-i-wymagania,1486.html


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Koszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankiety
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Do "Bareja". Jeżeli ja podpisałbym się "Jan Kępa" - też byś to łyknął, jak młody indor kluchy?! Oczywiście, kompletnie nie interesuje ciebie to, co napisała ta Aleksandra Kępa: "... nie ma tak Wielkiego, oddanego Człowieka dla Tomaszowa." Wg mnie], ta tzw. Kępa, to totalny idiota. Dlaczego? Proste, jak świńska kita. Wyrazy: wieki człowiek pisze debil z dużej litery, a ponadto zapomniał debil, że starosta, to jest samorządowy szef powiatu tomaszowskiego, a nie Tomaszowa. Dla debila, to jeden chuk.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Roman WildertTreść komentarza: Całe to skorumpowane towarzystwo na śmietnik historii ,może czas na kogoś młodego ,ambitnego ?Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Panie Adamie: ogólnie wiadomo, że jest Pan dobrym drogowcem, bo pracuje Pan w tym zawodzie (szkoda, że nie w Tomaszowie). W swoim wpisie ma Pan 100 % racji. Jednak nasze miasto jest tak zaniedbane pod względem komunikacji (głównie skrzyżowania), że takich przykładów, jakie Pan podał, znalazłoby się wiele więcej. Czasy się zmieniają i oczekiwania ludzi też się zmieniają. I to jest normalne. Jednak, nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że "... Batorski znów chce się pokazać...". Zapomina Pan o tym, że Pan Batorski chce się pokazać nie dlatego, że jest taki ładny], tylko dlatego, że Pan Radny Batorski reprezentuje swoich i nie tylko swoich wyborców. I ten facet już wielokrotnie pokazywał, że nie tylko przed wyborami wiedział, po co został wybrany na radnego, czyli na przedstawiciela mieszkańców miasta. W podsumowaniu: taki ktoś, jak Pan, też przydałby się jako radny: miejski, a raczej powiatowy, bo ma pan łeb na karku w sprawach drogowych. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Autor komentarza: MarzenaTreść komentarza: On się tak nadaje jak pani na dyrektorkę ŚDS. Dno i wodorostyŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: kamilTreść komentarza: dokładnie TAKŹródło komentarza: Tour de Konstytucja po raz kolejny w TomaszowieAutor komentarza: KTreść komentarza: Ankieta jest nie aktywna!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu Tomaszowskiego
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama