Narodowo, towarzysko i tanecznie w Ujeździe

  • 22.11.2017, 19:51
  • Joanna Sztymelska
Narodowo, towarzysko i tanecznie w Ujeździe
W sobotę, 18 listopada 2017 roku, w hali sportowej w Ujeździe odbył się V Ogólnopolski Turniej Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej Ujazd 2017. Turniej tańca odbywał się w Ujeździe już po raz ósmy, jednak trzy pierwsze etapy miały charakter lokalny. W 2013 roku po raz pierwszy udział brały pary taneczne z całego kraju.

 

Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe i Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Niewiadów. Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Łódzkiego - Witold Stępień, w imieniu którego turniej  odwiedził tomaszowski radny sejmiku województwa łódzkiego - Arkadiusz Gajewski, starosta tomaszowski - Mirosław Kukliński i wójt gminy Ujazd Artur Pawlak.

 

- Już kolejny raz gościmy dzisiaj tancerzy, biorących udział w Ogólnopolskim Turnieju  Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej. Tak naprawdę spotykamy się w Ujeździe już  po raz ósmy. Cieszymy się bardzo, ponieważ nasze tańce narodowe, Mazur, Kujawiak, Polonez są nieodłącznymi częściami polskiej kultury 

 

- mówi wójt gminy Ujazd, Artur Pawlak, który ufundował puchar dla najmilszej pary turnieju. 

 

 

Udział w konkursie wzięły 62 pary w pięciu kategoriach wiekowych: debiuty (5-7 lat), kat. 1 - 7-9 lat, kat. 2 - 10-12 lat, kat. 3 - 13-15 lat i kategoria open (16-30 lat), w której była tylko jedna para z Zespołu "Poltex".

 

 

Pary taneczne z kategorii 0, 1 i 2 tańczyły polkę i krakowiaka, kategoria 3 - polkę, krakowiaka i oberka, a para z kategorii open dodatkowo wykonała też mazura i kujawiaka.

 

- Piękna impreza, wspaniała atmosfera i cudowne dzieci, które ucza się narodowych tańców. Chciałbym tylko powiedzieć, że gratuluję zarówno Wójtowi, jak i Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Cieszę się za każdym razem,  kiedy mam okazję uczestniczyć w tego rodzaju imprezach na terenie naszego powiatu. Okazuje się, że nasze małe ojczyzny także tętnią życiem i to życiem na najwyższym kulturalnym poziomie, a od dzieci, które tutaj występują możemy nauczyć się na powróct radości życia

 

- mówi radny wojewódzki, Arkadiusz Gajewski

 


Występy oceniała komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Makowska - przewodnicząca komisji, dyplomowany instruktor tańca, wieloletnia tancerka Zespołu Pieśni I Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka",  Elżbieta Kormaszewska - instruktor Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" Radosław Klincewicz - dyplomowany instruktor tańca narodowego na co dzień współpracujący z Domem Kultury w Wiśniowej Górze,

 

- Na turnieju prezentujemy wszystkie pięć polskich tańców narodowych. plus polkę, która niestety nie jest naszym tańcem narodowym, ale występuje we wszystkich regionach naszego kraju. Poza tym jest niezwykle miłym elementem dla naszego ucha, że wprowadziliśmy ją specjalnie dla najmłodszych kategorii wiekowych. 

 

- wyjaśnia Radosław Klincewicz


Jury pod uwagę brało takie elementy jak: muzykalność, utrzymanie stylu i charakteru tańca, technika taneczna, ogólny wyraz artystyczny i estetyczny wygląd pary.

 


Wszyscy uczestnicy kategorii "0" zajęli pierwsze miejsce  i otrzymali medale. W pozostałych kategoriach wyróżnione zostały po trzy pary, które zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Puchary wręczał wójt gminy Ujazd, Artur Pawlak, który dodatkowo najmilszej, wytypowanej przez siebie parze ufundował  dodatkowy puchar.

 

 

- W dzisiejszym turnieju bierze udział ponad 60 par. Impreza cieszy się dużą popularnością. Zabawa jest wyśmienita a dzieciaki szczęśliwe. Myślę, że dzisiejszy turniej odbije się szerokim echem nie tylko w naszej gminie i powiecie ale także w całej Polsce

 

- mówi dyrektorka GOK Monika Saktura 

 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe