Znaki do zmiany na ulicy Niskiej

  • 26.02.2019, 11:42 (aktualizacja 26.02.2019, 11:46)
  • Mariusz Strzepek
Znaki do zmiany na ulicy Niskiej
Ciąg dalszy naszego cyklu pt "poprawiamy oznakowanie". Tym razem wybraliśmy się na ulicę Niską

W ulicę Niską wjeżdżamy od strony ul. Bartosza Głowackiego. Tuż za skrzyżowaniem z ul. Wiejską widzimy znak A-30. Informuje nas on, że na drodze natrafić możemy na "inne niebezpieczeństwa". Brakuje tylko tylko informacji jakiego rodzaju ma to być zagrożenie. Pod znakiem jest brak jest tabliczki opisowej.

 

DSC01649.JPG

 

Jadąc dalej mamy skrzyżowanie z ul. Zagajnikową brak znaku D-1 (droga z pierwszeństwem).

 

DSC01650.JPG

 

Znak B-36 za tym skrzyżowaniem.Dlaczego on stoi w tym miescu, skoro i tak nie wolno się  tu zatrzymywać nawet komunikacji publicznej. Nie ma znaczenia, że stoi znak D-15 (przystanek autobusowy)  ze znakiem poziomym P-17 (linia przystankowa) czy zatoką przystankową. Za znakiem B-36 nikomu nie wolno się zatrzymywać nie ma żadnych wyłączeń co do tego znaku. Dlatego powinien być usunięty a na jezdni powinien być wyznaczony znak P-17

 

DSC01651.JPG  

 

Dalej, za skrzyżowaniem z ul. Akacjową mamy znak B-36 który jest powielany kilka razy. Niepotrzebnie, ponieważ nie ma tu skrzyżowań, które ten znak odwojują, gyż są tam jedynie strefy zamieszkania.

 

DSC01653.JPG

 

DSC01654.JPG

 

DSC01655.JPG

 

DSC01656.JPG

 

DSC01657.JPG

 

Jadąc wzdłuż ul. Niskiej napotkamy znak A-11a z znakiem B-33 oraz błędną tabliczką T-2. Inofrmuje nas o długości odcinka drogi, na którym występuje niebezpieczeństwo. Stosuje się ją ze znakami ostrzegawczymi, w celu poinformowania, że niebezpieczeństwo, o którym ostrzegają te znaki, powtarza się lub występuje na odcinku drogi o długości przekraczającej 0,5 km. Długość tego odcinka podaje się w km z jedną cyfrą po przecinku z dokładnością do 0,5 km.  Powinna natomiast być tabliczka T-1

 

DSC01660.JPG

 

Za progiem zwalniającym do skrzyżowania jest dosyć blisko, więc nie ma potrzeby stosowania znaku B-34

 

DSC01661.JPG

 

Znak D-15 jest żle oznakowany gdyż Na znaku D-15 nie dopuszcza się stosowania dodatkowych napisów lub symboli. Informacje wskazujące:

— nazwę przewoźnika, np. MPK, WPK, MZK, PKS itp., lub jego symbol,

— rodzaj przystanku, np. na żądanie, techniczny, dla wsiadających, dla wysiadających itp.,

— nazwę przystanku,

— numery lub oznaczenie linii,

— rozkład jazdy, można umieszczać:

— na niezależnych konstrukcjach, słupkach itp.,

— na elementach konstrukcji wiaty przystankowej,

— na konstrukcji wsporczej znaku D-15.

 

DSC01663.JPG

 

Jadąc dalej ul. Niską mamy znak B-33 z ograniczeniem do 30 km/h. Pytanie: po co on tam stoi dlaczego. Tam nic szczególnego nie ma aby tak drastycznie ograniczać prędkość.

 

DSC01662.JPG

 

Wjeżdżamy w ul. Niską od ul. Nowy port za skrzyżowaniem z ul.Prostą znowu mamy znak B-33 który jest zbędny

 

DSC01746.JPG

 

Jadąc dalej znowu mamy ten sam błąd z tabliczką T-2 ale ze względu na duży odcinek za progiem powinien stanąć znak B-34

 

DSC01748.JPG

 

Tez zestaw znaków można ustawić przed drzewem wtedy nie potrzebna będzie tabliczka STOP 50m

 

DSC01750.JPG

 

Za skrzyżowaniem z ul. Akacjową mamy znaki, które są zbędne, czyli A-30 z tabliczką T-16a, gdyż tutaj już karetki nie wyjeżdżają a zasłania zbędny znak B-35, który pozwala na postój do 10 min a nie powinien też tam stać gdyż stoi blisko skrzyżowania i przystanku autobusowego czyli na tak krótkim odcinku między skrzyżowaniami nie wolno się zatrzymywać. Dalej mamy znak informacyjny  D-21 a jak wiadomo pogotowia już tutaj nie ma

 

DSC01755.JPG

 

DSC01756.JPG

 

Sugerowałbym postawienie znaku B-36 za skrzyżowaniem z ul. Wiejską gdyż dosyć często parkują tam pojazdy z jednej jak i z drugiej strony i tamują ruch, który czasami jest dosyć duży  

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

 

 

Nawrocki Adam

 

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anonim
Anonim 01.03.2019, 22:47
Trzeba było skręcić w ulicę Zagajnikowa i zobaczyć co tam się dzieje :)
Adam
Adam 03.03.2019, 21:53
Wiem widziałem i tam też będę interweniował nie wszystko na raz bo i kasy na takie zmiany jest mało a ulic w TM do poprawy bardzo dużo :)
Kontroler
Kontroler 01.03.2019, 01:32
Tam znaki... Panie Radny zgłoś pan komuś aktualizacje bipu Starostwa bo niektóre zakładki są nieaktualne lub zupełnie puste a zacząć od zakładki "Władze powiatowe".
olaboga
olaboga 28.02.2019, 15:36
Kiedy skończy się cyrk z rondem na Św. Antoniego?
Grzegorz
Grzegorz 27.02.2019, 21:48
"(...) mamy znak B-36 który jest powielany kilka razy. Niepotrzebnie, ponieważ nie ma tu skrzyżowań, które ten znak odwojują, gyż są tam jedynie strefy zamieszkania."

Wydaje mi się, że powołanie się tylko na obecność stref zamieszkania nie jest wystarczające, ponieważ zgodnie z ustawą "strefa zamieszkania – obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi (...)", a co za tym idzie w przypadku drogi publicznej będziemy mieli do czynienia ze skrzyżowaniem, mimo strefy zamieszkania. Oczywiście strefa zamieszkania może obejmować również drogi niepubliczne, ale kierowca widząc tylko znak D-41 (koniec strefy zamieszkania) nie jest w stanie tego stwierdzić. Dlatego uważam, że powielanie znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się) jest w rozsądne.
Adam
Adam 27.02.2019, 22:50
Jak ostatnio obserwuje coraz więcej dróg w strefach zamieszkania wyznacza się w drogach wewnętrznych, łączących się z drogą publiczną, a więc w takich przypadkach nie mamy do czynienia ze skrzyżowaniem odwołującym znak zakazu. Inaczej jest, gdy droga w strefie zamieszkania jest drogą publiczną, wówczas jej połączenie z inną drogą publiczną tworzy skrzyżowanie w/g ustawy.
Orientację ułatwiają najbardziej znaki “droga wewnętrzna” widoczne na bocznej drodze, natomiast gdy w takiej sytuacji znajduje się tylko znak “strefa zamieszkania”, odpowiedź na pytanie czy jest to skrzyżowanie, nie jest taka oczywista. W większości wyjazdy ze stref zamieszkania znajdują się w poziomie chodnika, co w zasadzie wskazuje na występowanie tej strefy poza drogą publiczną, ale nie zawsze tak jest.

W sytuacjach wątpliwych zarządy dróg powinny stosować takie oznakowanie, aby zarówno uczestnicy ruchu, jak i organy egzekwujące przepisy były jednoznacznie poinformowane o istniejących warunkach.

Dlatego będę starał się zmieniać tak aby było wszystko klarowne.
Może nie zawsze mam racje bo nikt niej jest alfą czy omegą ale każda sugestia dodaje mi motywacji do lepszego działania.

A czy wiadomo jest że ul.Armii Krajowej jest drogą wewnętrzną
mmm
mmm 27.02.2019, 21:19
Nie wszędzie są strefy. ZAkazy postoju i zatrzymywania powtórzone są prawidłowo.
Piotr
Piotr 27.02.2019, 14:52
Proponuję Płac Kościuszki. Pi wjeździe od strony Św Antoniego po prawej stronie jest przystanek. Wcześniej przejścia dla pieszych które nie są pomalowane, postój taxi który zaczyna się od znaku informującym o końcu parkingu a dopiero później początku parkingu, a przecież powinni być odwrotnie. Kto dopuścił takie niewłaściwie oznaczone przejścia dla pieszych? A gdzie biała farba? Kostka w ciemnym kolorze na jezdni to nie jest prawidłowe oznakowanie. Piesi nie są pewni czy to przejście dla pieszych czy tez nie
Adam
Adam 27.02.2019, 19:56
Plac Kościuszki jest tragicznie zaprojektowany i oznakowany.
Postój TAXI znaki są prawidłowo wstawione.
112tm
112tm 27.02.2019, 16:49
Odnośnie oznakowania dla taksówkarzy to jest to wyjątek od reguły. Znak który wg Pana oznacza poczatek parkingu dla taxi jest jakby informacją dla taksówkarza dokad może podjechać. Proszę doczytać.
112tm
112tm 27.02.2019, 09:39
Panie Adamie, ma Pan dobre intencje, natomiast nie zawsze ma Pan rację. Tak gwoli ścisłości:
1) Pod znakiem A-30 "Inne niebezpieczeństwo" nie ma obligatoryjności umieszczania tabliczek. Jest taka możliwość, ale nie ma konieczności. Ogólne określenie "niebezpieczeństwa" i tak powinno spowodować, aby kierujący wzmożyli szczególną ostrożność.
2) Odnośnie znaku "droga z pierwszeństwem". Nie ma konieczności umieszczania tego znaku tak często jak np. w m. Tresta, gdzie znaki te graniczą z absurdem. Z definicji skrzyżowanie może być oznaczone lub nieoznaczone. A to czy jest skrzyżowaniem nie zależy jedynie od znaków pionowych.
3) Znak "zakaz zatrzymywania się" B-36 po pierwsze dobrze jak jest powtórzony w strefie zamieszkania, bo nie wszyscy jeszcze tak dobrze znają reguły zachowania się w takiej strefie, a znak pionowy B-36 wyraźnie kierującym podkreśla, że nie należy zatrzymywać się w danym miejscu. Druga sprawa odnośnie przystanku autobusowego - znak B-36 nie dotyczy pojazdów komunikacji zbiorowej, które zatrzymują się na wyznaczonych przystankach.
4) Pozostałe kwestie godne zmian, natomiast podobnych błędów w oznakowaniu jest wiele i nie tylko w Tomaszowie.
Adam
Adam 27.02.2019, 19:54
Niestety trzeba wczytać się w rozporządzenie o znakach i sygnałach ale tak proszę z zrozumieniem;
Ad 1. Znak A-30 stosuje się łącznie z tabliczkami wskazującymi, za pomocą symbolu lub (oraz) napisu, rodzaj niebezpieczeństwa, o którym ostrzega znak. Najczęściej stosowane tabliczki są opisane w niniejszym punkcie oraz pokazane na rysunkach od 2.2.32.2 do 2.2.32.18.
Inne symbole i napisy niż pokazane na tych rysunkach powinny być równie czytelne i łatwo zrozumiałe; napisy powinny być ponadto zwięzłe i jednoznaczne,
Ad.2 Tak racja ale nie do końca gdyż na tym odcinku nie ma skrzyżowań gdyż są tam strefy zamieszkania które jak wiadomo z definicji nie jest skrzyżowaniem gdyż jest włączającym się do ruchu.
Ad.3 Każdy kto jest kierowcą uczył się i powinien o takich przepisach pamiętać bo nie znajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialność a w Strefach zamieszkania nie stosuje się znaków B-36 i wszystkie skrzyżowania powinny być równorzędne.

Poproszę o przypis gdzie jest jasno napisane że znak B-36 nie dotyczy komunikacji publicznej nigdzie nie mogę wyszukać.

Tak błędów na naszych drogach jest bardzo dużo ale ktoś w końcu powinien się tym zająć, moi znajomi w innych miastach też robią porządek.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 26.02.2019, 18:11
Temu kto z tego tekstu na podstawie opisów znaków typu: tabliczka A-36, znak B-75321 itepe odgadnie o jaki znak autorowi chodzi, wręczę nagrodę- kosz plażowy.
Maniera niczym u młodych prawników, którzy im więcej łacińskich paremii wrzucą do tekstu tym bardziej czują się mądrzejsi.
kierowca
kierowca 26.02.2019, 23:26
A tak ciężko luknąć w neta i zapytać się wujka googla, może byś się czegoś nauczył
Vlad_palovnick
Vlad_palovnick 27.02.2019, 16:59
Skoro uważasz że to normalne by do zrozumienia tekstu używać Googla, to gratuluję rozkminy. Ale szanuje.
Kolo
Kolo 26.02.2019, 14:04
Może warto zajrzeć na parking Społem przy ul. Strzeleckiej 9. Radze zostawić auto i się przejść bo można urwać zawieszenie albo wpaść do studzienki.

Pozostałe