Szpital pod kreską

  • 04.03.2019, 18:19 (aktualizacja 05.03.2019, 17:30)
  • Joanna Sztymelska
loadingŁaduję odtwarzacz...
Od 1 stycznia 2019 roku mamy nowego prezesa Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Spółka z o.o. Stanowisko to zajmuje obecnie dr n. med. Wiesław Chudzik. Na ostatniej Sesji Rady Powiatu prezentował sprawozdanie z działalności, które można podsumować krótkim zdaniem: nie jest dobrze.

- Tomaszowski szpital jest jednostką ponadregionalną. Może obsługiwać trzy sąsiadujące ze sobą powiaty, tomaszowski, rawski oraz opoczyński. Jest to o tyle dobry szpital, że posiada oddziały, których nie mają inne placówki powiatowe. Wśród nich oddziały: chorób zakaźnych, neurologiczny. Aby szpital był wizytówką miasta należy podjąć szereg potrzebnych działań. Niezbędna jest poprawa warunków sanitarnych. Szpital musi być bardziej przyjazny dla pacjentów. Nie chodzi tylko o stan techniczny budynków, ale również o personel. To ludzie stanowią wartość każdej tego typu jednostki. Mankamentem szpitali powiatowych jest ich kondycja finansowa. Szpital tomaszowski należy do wyjątków. Nie jest zadłużony i posiada jakiś kapitał - mówił doktor Chudzik, podkreślając, że obecna sytuacja TCZ wymaga działań restrukturyzacyjnych, by spółka nie generowała strat w najbliższym okresie. 

Sytuacja jest bardzo poważna. Według informacji przekazanych radnym przez Prezesa miniony rok TCZ zamknie sporą stratą. Jej dokładna wysokość nie jest na chwilę obecną znana, ale szacuje się, że sięgnie ona kilku milionów złotych. Nie najlepiej też zaczął się bieżący rok. Strata na działalności podstawowej to ok 1,2 miliona złotych a wynik finansowy to minus 750 tysięcy złotych. Zysk wypracował jedynie oddział chorób zakaźnych. Straty na ortopedii, chirurgii, neurologii, położnictwie i ginekologii podchodzą pod 200 tysięcy złotych (na każdym z  wymienionych oddziałów). Na pozostałych wcale nie jest lepiej. 

Spółka przygotowała też plan finansowy na nowy rok. Właściwie istnieją jego dwie wersje. Pierwsza nie uwazględnia zmian limitów czasu pracy pielęgniarek i zakłada stratę za 2019 rok na poziomie 5,3 miliona złotych. W drugej wersji rośnie ona do 7,5 miliona. Nie uwzględniono tu żadnych nakładów inwestycyjnych. Za to wciąż poważnym kosztemm (1,6 miliona) jest czynsz płacony Starostwu Powiatowemu. 

Jak to się stało, że spółka, która jeszcze dwa lata temu generowała spore zyski nagle znalazła się na skraju przepaści? Złożyło się na to wiele czynników. Przede wszystkim wprowadzenie przez Rząd tzw. sieci szpitali. W założeniu miała ona poprawić dostępność mieszkańców do opieki zdrowotnej. Ryczałty zastąpiły kontrakty, zlikwidowano nadwykonania. Efektem "reformy" jest zapaść finansowa wielu powiatowych szpitali, takich jak TCZ.

Kolejnym problemem są lawinowo narastające koszty pracy. Braki personelu białego reguluje rynek wzrostem wynagrodzeń. Okazało się, że Rząd tego nie przewidział. Przyznane szpitalom ryczałty sa niewystarczające do pokrycia rosnących kosztów. Nie bez znaczenia są też nowe normy liczby pielęgniarek przypadajcych na każde szpitalne łóżko. 

Możliwości ratowania finansów są nikłe. Straty można nieco zmniejszyć poprzez wykonywanie nielimitowanych procedur medycznych. Do nich należą procedury związane z leczeniem onkologicznym oraz porody. Reszta pozostaje w gestii władz centralnych. 

Wiesław Chudzik przedstawił jego zdaniem mocne i słabe strony szpitala. Do tych drugich należeć ma kadra lekarska, która składa się z medyków spoza Tomaszowa Mazowieckiego, wysoka średnia wieku zatrudnionychc pielęgniarek, niski ryczałt i braki w nowoczesnym sprzęcie. Zapowiedział utworzenie pododdziału udarowego oraz 15 łóżek rehabilitacji neurologicznej. 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 10.03.2019, 11:51
Do p. Mariusza.
PRAWIE ze wszystkim się zgadzamy. Dlaczego "prawie ze wszystkim" ? Nie zgadza mi się ostatnie zdanie z Pańskiego wpisu: "Może być ciekawy materiał do analizy dla Zarządu Powiatu" . Tak - ten materiał rzeczywiście może być ciekawy (jeżeli będzie rzetelny). Myślę, że Pan i p. Kagankiewicz tym się zajmiecie, ale nie wierzę, aby ktokolwiek z zarządu powiatu (zwłaszcza jeden ze starostów - a ma te sprawy w swoim zakresie) zapoznawał się z materiałem i wyciągnął jakiekolwiek sensowne wnioski.
Ajdejano
Ajdejano 09.03.2019, 11:08
Zdjęcie powyżej: te spięte w napięciu twarze od myślenia (????) tych ludzi, którzy cokolwiek "mają na myśli" (oprócz lokalnych spraw partyjnych) w sprawie np. szpitala..... Z takich samorządowych imprez można byłoby odwalić niezły kabaret.
Ajdejano
Ajdejano 09.03.2019, 10:54
Jestem upierdliwy. Jeszcze jeden dopisek: umieram z ciekawości - jakie genialne wnioski w dyskusji wniósł specjalista od szpitali - radny Kagankiewicz (oprócz rechotu z tej całej zabawy).
Ajdejano
Ajdejano 09.03.2019, 10:47
Dopisek do mojego ostatniego wpisu: już widzę rechot radnego Kagankiewicza w dyskusjach n/t szpitala.

PS. Dziękuję za te gwiazdki.
Ajdejano
Ajdejano 09.03.2019, 10:38
Jak niedoświadczony łepek (poprzednio) lub doktor nauk medycznych będą się zajmowali prawidłową organizacją pracy szpitala, to zawsze będziemy mieli to, co mamy - p. Przewodniczący Strzępek. Ten syf ciągnie się już wiele lat. O ci Wy radni - nasi przedstawiciele na to nam odpowiecie ? Relacje z tych bezproduktywnych sesji, komisji i innych ***reli - łatwo pokazywać. I co z tego wynika? Jakie są lub będą wnioski Was - naszych przedstawicieli ?! Czy zawsze musi wyjść wielkie jajco, np. w postaci zatrudniania lekarza na stanowisko dyrektora szpitala, który z poprzedniego szpitala zostały zwolniony ?!

Podobnie z prezeską TTBS - nauczycielką ze szkoły podstawowej (nauczanie początkowe). Nic się nie liczy, tylko partyjna nalepka na czole ?! Chyba to jest ta sama radna, która swego czasu (jako dyrektorka szkoły) głosowała przeciwko basenowi w tej szkole ?!

Cyrk na kółkach, popychany przez lokalne sitwy.
Mariusz Strzępek
Mariusz Strzępek 09.03.2019, 10:57
Panie Janku, wszak Pan wie, że radni mają wszystko w *** (poza nielicznymi wyjątkami). Szpital ich za bardzo nie interesuje. Zainteresowanie jest wtedy, gdy ktoś bliski tam trafia. Ważniejszy jest kawałek durnego chodnika na wsi, po którym nikt nie chodzi i zarastra chwastami (przykład Jakubów w gminie Lubochnia).

Zgadzam się z Panem, żaden lekarz nie uzdrowi tego szpitala, jak nie uzdrowi żadnego innego. Mamy do czynienia z grupą zawodową nastawioną mocno partykularnie i niestety mamy to co mamy.

Właśnie napisałem zapytanie w sprawie dokonywanych u nas zabiegów. Może być ciekawy materiał do analizy dla Zarządu Powiatu
z tomaszowa
z tomaszowa 09.03.2019, 08:34
ile by kasy wpompowano lodzcy lekarze zgrana paka kase wydoja
AC
AC 07.03.2019, 19:49
MAPY DROGOWE PROGRAMÓW Z #NOWAPIĄTKAPIS

Hashtagi: #NowaPiątkaPiS #NowaArenaProgramowa

• NASZYM CELEM JEST DBANIE O ZWYKŁEGO CZŁOWIEKA, O RODZINĘ, O SZANSE ŻYCIOWE POLAKÓW I ICH PERSPEKTYWY.

• NASZYM CELEM JEST LEPSZE, ZASOBNE, EUROPEJSKIE ŻYCIE POLAKÓW, ŻYCIE NA POZIOMIE EUROPEJSKIM. Mamy wytyczoną drogę, wiemy, jak tam dojść.

• NOWA PIĄTKA PIS TO PROGRAM PRZEŁOMOWY DLA WSZYSTKICH POLAKÓW. Dzięki niemu będziemy tworzyć Polskę naszych marzeń. Polska będzie się rozwijać szybciej i będzie krajem jeszcze zasobniejszym, silniejszym, krajem, w którym wszyscy chcą żyć.

• NOWE PROPOZYCJE PROGRAMOWE PIS FINANSOWANE BĘDĄ M.IN. ZE ZMNIEJSZENIA LUKI VAT I CIT. Przykładowo:
 Zmniejszenie luki VAT przyniesie 4-6 mld rocznie.
 Niższe podatki od pracy, niższy CIT, mały ZUS, program Polska Bezgotówkowa i technologie ograniczające m.in. przemyt przyniosą w ciągu 2-3 lat 14-24 mld zł.
 Uszczelnienie NFZ polegające na wdrożeniu e-recept, e-zwolnień oraz i e-skierowań to 1-2 mld zł rocznie.
 Uszczelnienie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych poprzez wdrożenie e-składki oraz e-zwolnienia to 2-3 mld zł rocznie.
 Impuls fiskalny Nowej Piątki to 3-6 mld zł rocznie.

• NOWA PIĄTKA PIS TO:

 RODZINA 500+ od pierwszego dziecka. Od 1 lipca, dla wszystkich rodzin, w których jest jedno lub więcej dzieci, nie będzie progu finansowego, warunkiem otrzymania jest złożenie wniosku.

 MŁODZI Brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia. Ulga obejmie wszystkich pracowników do 26 roku życia, którzy mają umowę o pracę / zlecenie, nie będzie dotyczyć osób prowadzących działalność gospodarczą.

 PRACA Obniżenie kosztów pracy. Podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT-u dla wszystkich pracujących.

 STARSI I SŁABI Emerytura +. Dodatkowe 1100 zł dla każdego emeryta i rencisty rocznie, wypłata w maju, wypłata również dla osób, które pobierają emerytury cząstkowe.

 INFRASTRUKTURA Przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych. W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia autobusowe zostały zredukowane o połowę z prawie miliarda przejechanych kilometrów. Nie planujemy odtworzenia państwowego PKS, gminy i powiaty będą organizować przetargi na przewozy lokalne, w których każdy przewoźnik będzie mógł startować.

• BUDŻET PAŃSTWA JEST GOTOWY, BY SFINANSOWAĆ #NOWAPIĄTKAPIS. Nowelizacja budżetu nie będzie potrzeba i wystarczą przesunięcia wewnątrz już obowiązującej ustawy budżetowej.

• ROCZNY KOSZT programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 mln zł, zwolnień z PIT do 26. roku życia - 2-3 mld zł, wyższych kosztów uzyskania przychodu 7-10 mld zł, Emerytury Plus - 9-10 mld zł, a uzupełnienia programu 500 plus - ok. 18,5 mld zł.

• DOTRZYMUJEMY SŁOWA. TO JEST FUNDAMENT NASZEJ POLITYKI, ŻEBY SŁOWA PRZEKUWAĆ W CZYNY. To nowa jakość, bo nasi poprzednicy wielokrotnie łamali dane Polakom słowa: podwyższyli wiek emerytalny, podwyższyli VAT, zabrali środki z OFE – mimo, że wcześniej obiecywali zupełnie coś innego.

E
Jarek
Jarek 17.03.2019, 20:24
A sponsorujecie to wszytko tylko z kasy pracujących czy też tych bez oficjalnego dochodu ale żyjących z mops'u i 500+?
Pracownik
Pracownik 06.03.2019, 20:06
Ciekawe czy Węgrzynowski coś zmieni. Wszyscy czekamy. To samo jest w starostwie. Nie widać woli na zmiany
Jeśli starosta się nie obudzi sam wyleci. Już koalicjanci zaczynają o tym mówić. Nikt mu nie pomoże. Sam sobie będzie winien. PSL jeszcze tak dobrze nigdy się nie czuł. Za grzechy Węgrzynowskiego zapłaci PiS. Jak do tej pory Kukliński dalej rządzi.
KWA SNY
KWA SNY 06.03.2019, 10:10
teraz w białych rękawiczkach rzadzi ordynator neurlogii
Biały personel
Biały personel 06.03.2019, 08:48
Od dłuższego czasu obserwuję to co sie dzieje w TOmaszowskim CEntrum i niestety jestem przerażona. To co robią to przechodzi ludzkie pojęcie. Szpital to miejsce w którym nie powinno być polityki. Poprzedni Prezio robił inwestycje zadłużył szpital,podejście do personelu tragiczne brak szacunku min podczas rozmowy służbowej PRezes siedział w telefonie lekceważył rozmówcę i śmiał się. Brak wychowania ewidentnie tutaj widać było. Ale niestety tu juz nic nie zrobimy. Starosta poprzedni pozwalał na wszytsko młodemu niedoświadczonemu Prezesowi,tylko nagradzał go za zbijanie bąków. Ale przyszła nadzieja z wyborem nowego Starosty i niestety tu znowu polityczna zagrywka wzięli kumpla zeby do emeryturki przebimbał sobie. Obecny prezes nie jest decyzyjny,steruje nim ciagle  ktoś inny który jest teraz Głowno dowodzący. Robi co chce nawet rzadzi kto ma pracować a kto nie. Medyczny olewka totalna brak odpowiedzialności za cokolwiek. Przeraża mnie najbardziej fakt,ze na tym wszystkim cierpi szpital na tych zmianach na tych złych decyzjach. I tu apel do Pana Prezydenta. Panie Prezydencie czy pan zdaje sobie sprawę z tego co sie dzieje w szpitalu? Czy w Tomaszowie szpital tak powinien funkcjonować? Czy jako osoba która tak duzo zmieniła w Tomaszowie,nie potrafi zając sie ta banda nierobów i nic nie robi z tym? Ludzie nie zdają sobie sprawy co sie tam dzieje,trzeba być tu na co dzień zeby uwierzyć.
BIAŁY
BIAŁY 06.03.2019, 09:59
ktoś inny tzn ordynator neurlogii J.D
krnombrny1
krnombrny1 05.03.2019, 20:13
Ta umieralnia zwana potocznie szpitalem , gdzie 90% personelu wegetuje w pracy , przynosi straty??? hmmm.... no naprawde zaskakujace
leo
leo 05.03.2019, 20:06
Czyli za tak spora pensję powiedział to co każdy wie. To że tym szpitalem poprzednicy jak i obecni razem z zarządem nie potrafią poprawne i logicznie zarządzać. Czy obecny pan prezes pochwalił się za co został ,,zmuszony,, odejść od kierowania łódzkim szpitalem ? Pochwalił się kto załatwił ciepłą, dobrą posadkę w Tomaszowie do emerytury ? Pochwalił się że nie zamierza negocjować stawek ze średnim personelem ? O tym ze pozabierał dodatki pielęgniarkom ? Zasłyszane ale chyba prawdziwe bo informacja od pielęgniarki zatrudnionej w szpitalu. Niedługo sam zostanie chyba z zarządem i garstką ustawionych lekarzy. Kto nas będzie leczył ? Tomaszowski szpital umiera i nie pomorze tu oddział udarowy. Tu potrzebna jest poprawna polityka. Pozdrawiam
dr. Sianko
dr. Sianko 05.03.2019, 17:51
Jeżeli lekarzowi płacimy 30 tys. więcej niż Dwórce z NBP, to dlaczego robimy oczy jak wyrak, że szpital jest pod kreską.
Pani Joasiu
Pani Joasiu 05.03.2019, 11:19
"Rżad tego nie przewidział"
Chyba "rząd".
Fadroma
Fadroma 05.03.2019, 11:12
Zaproście do szpitala twórców programu "Wyburzacze". Oni wam rozwiążą ten problem "od zawsze" na zawsze.
sanitarusz
sanitarusz 04.03.2019, 23:38
To za co poprzedni Starosta dał nagrodę w wysokości 70 tys. zł poprzedniemu Prezesowi? Nie bardzo kumam. Może niech odda ze swoich.
rwd
rwd 05.03.2019, 09:52
Za to, że był "lepszym" matematykiem, od następcy.
question
question 04.03.2019, 22:22
Moim zdaniem za zły wynik finansowy odpowiada przede wszystkim zarząd szpitala, ponieważ jest to wynik za rok 2018 to także zarząd powiatu z tym panem co siedzi obok Starosty, bo w poprzedniej kadencji przecież piastował urząd członka powiatu. Złe zarządzanie przez niedoświadczonego dyrektora. Czynniki zewnętrzne to tylko w niewielkiej części efekt złej kondycji szpitala. Autor napisał, że poprzez wprowadzenie sieci szpitali wiele z nich (powiatowych) wpadło w tarapaty. Wiele - być może - ale nie wszystkie, czyli dobrze zarządzane tych kłopotów nie mają.
leo
leo 05.03.2019, 20:07
Chodzi o Pana Ogórka ? Można tak wnioskować.

Pozostałe