×

„Być kobietą, być kobietą…”- wybitne Polki w historii i literaturze

  • 10.03.2019, 14:41 (aktualizacja 11.03.2019 16:59)
  • Joanna Sztymelska
„Być kobietą, być kobietą…”- wybitne Polki w historii i literaturze
Dzień Kobiet w Miejskiej Bibliotece Publicznej poświęcono wybitnym Polkom w historii i literaturze. Przedstawienie obejrzeli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 i Szkoły Podstawowej nr 11  Tomaszowie Mazowieckim. 

Spotkanie zostało przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną we współpracy ze Szkołą Podstawowa nr 9, przy której działa Grupa Teatralna "Inni". Autorkami scenariusza były prowadzące spotkanie: Dorota Iwanicka - pełniąca obowiązki kierownika Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim i Joanna Domalik-Dróżdż - nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 9 im. ks. Jana Twardowskiego i opiekun Grupy Teatralnej "Inni".

Grupa przedstawiła program artystyczny, na który złożyły się wiersze i piosenki z kobietami w roli głównej, poezja miłosna: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima. Na koniec widzowie obejrzeli monodram, który na  podstawie powieści Krystyny Siesickiej "Zapałka na zakręcie" napisała Joanna Domalik-Dróżdż. 

Na ekranie wyświetlana była prezentacja multimedialna, którą przygotowała Dorota Iwanicka. A całą imprezę uświetnił udział Barbary Kani, nauczycielki w Przedszkolu nr 17 w Tomaszowie Mazowieckim, która zaśpiewała "Być kobietą" Alicji Majewskiej i "Babę zesłał Bóg" Renaty Przemyk. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...- Młodzież przypomniała cudowne postacie kobiet z literatury, począwszy od biblijnej Ewy poprzez różnorodne kobiety w literaturze nazywane histeryczkami czy wampirzycami, ale też wspaniałe kobiety z wielkim poczuciem patriotyzmu. Te wykonania przypominające cudowne dzieła literatury polskiej, bo jesteśmy biblioteką, i chcemy w takiej formie zachęcać do czytania polskiej literatury, beletrystyki, poezji. Dzisiejszy spektakl został pod tym kątem przygotowany - mówi Ewa Adamska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, dziękując uroczystości. 


 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe