Geoportal? Nie tak szybko, nie tak łatwo

  • 20.03.2019, 23:57 (aktualizacja 22.03.2019, 16:28)
  • redakcja
Geoportal? Nie tak szybko, nie tak łatwo
Zarząd Powiatu w grudniu 2017 roku podpisał umowę o dofinansowanie projektu p.n. "Rozwój e-usług publicznych z zakresu infrastruktury informacji przestrzennej świadczonych przez Powiat Tomaszowski". Pod tą skomplikowaną i niewiele mówiącą przeciętnemu obywatelowi nazwą kryje się system, który w przyszłości pomóc ma w realizacji wszelkiego rodzaju inwestycji. Jego częścią ma być tzw. geoportal. Czekają na niego firmy budowlane, geodeci ale i drobni inwestorzy, budujący chociażby  domki jednorodzinne. Realizacja projektu, mimo uzyskanego dofinansowania okazuje się wcale nie taka prosta. Pierwotnie całość prac miała zostać zakończona do 30 czerwca 2020 roku. Teraz wystąpiono o to, by termin realizacji przesunąć o rok.

Geoportal to jedna z największych inwestycji w ostatnich latach, realizowanych przez Powiat Tomaszowski. Koszt całego projektu oszacowano  na kwotę 11.973.053,70 zł,  w tym  tzw. wydatki kwalifikowane, stanowiące podstawę do wyliczenia dotacji to 9.702.000 zł. Unijne dofinansowanie wynieść miało do 85%, czyli 8.149.680 zł. Pieniądze pochodzą  z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Kwoty szacowno przy tworzeniu wniosku. Obecnie wydaje się, że wydatki będą sporo wyższe.

Jeśli wszystko się powiedzie uzyskamy  elektroniczną bazę danych przestrzennych EGiB (ewidencja gruntów i budynków), geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu GESUT, bazę danych obiektów topograficznych BDOT 500 i powiatowy zasób geodezyjny i kartograficzny PZGiK wraz z digitalizacją zasobów geodezyjnych i kartograficznych. jak wspomnieliśmy na wstępie będą mogli z niej korzystać przedsiębiorcy, geodeci, komornicy, rzeczoznawcy, projektanci. Co ważne, dostęp do baz danych będą też miały gminy powiatu tomaszowskiego.

W kwietniu ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg i podpisano umowę na wykonanie usługi  pełnienia funkcji doradcy ds. technicznych. Doradca ma nadzorować i konsultować całość prac nad przygotowaniem i wdrożeniem systemu. Została nim Firma EF Consultancy z Łodzi.

W ramach realizacji podpisanej z tą firmą umową przygotowano harmonogram techniczny oraz kosztorys całości prac a także dokumentację do ogłoszenia 7 przetargów na realizację konkretnych zadań projektu.

Jak dotąd ogłoszono przetargi na realizację 5 zadań. Obejmują dostawę baz danych ewidencji gruntów i budynków dla gmin: Tomaszów Mazowiecki, Ujazd, Rokiciny, Lubochnia, Czerniewice, Będków, Rzeczyca i miasta Tomaszów Mazowiecki. Żaden z nich nie został rozstrzygnięty. Po ich ogłoszeniu na trzy z nich nie wpłynęła do Starostwa żadna oferta. W zakresie oferty obejmującej opracowanie dla gminy Tomaszów Mazowiecki jedyny potencjalny wykonawca zaproponował kwotę, która przekraczała ona aż o 38% tę, jaką przewidziano na jego wykonanie

W zakresie gmin: Czerniewice, Będków, Rzeczyca, miasto Tomaszów Mazowiecki, Żelechlinek, Inowłódz i Budziszewice oferta przekraczała założone wydatki o 58%.

Starostwo zapowiada więc powtórzenie wszystkich przetargów.

Ponadto ogłoszone zostaną też przetargi na dostawę sprzętu komputerowego oraz na przeprowadzenie wdrożenia całego systemu.  

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Znam temat
Znam temat 21.03.2019, 08:12
No i Pan Darek nie zrozumiał. Geoportal w starostwie to baza danych geodezyjnych, a o aktualizacje google maps to proszę napisać do GOOGL najlepiej do siedziby w USA
Darek
Darek 20.03.2019, 12:06
Dlaczego na GOOGLE MAP nie jest Tomaszów zaktualizowany. Np jadąc Warszawską od Niebrowa nie spotykamy Galerii przy Barlickiego a jadąc od Tkackiej widzimy Galerię, Takich przypadków jest więcej na terenie miasta Tomaszowa... mapy są przestarzałe i kiedy będzie ich aktualizacja?

Pozostałe