Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 19:40
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Marcin Witko: Każdy wariant jest możliwy. Podwyżki są nieuniknione

Szykują się podwyżki opłat za odbiór śmieci na terenie naszego miasta. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni, za sugestią prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego odrzucili projekt uchwały zmianiającej stawki. Co dalej? Marcin Witko w rozmowie z portalem twierdzi, że jest przygotowany na różne, nawet rewolucyjne, warianty

Radni opozycji twierdzą, że Prezydent Marcin Witko ustawia zasłony dymne, które mają służyć jedynie wywarciu presji na dotychczasowego odbiorcę śmieci od mieszkańców miasta. Presje mającą na celu wymuszenie obniżenia ceny za odbiór odpadów. Temu miało służyć odrzucenie uchwały o nowych stawkach tego parapodatku.

Ustalenie stawek należy do wyłącznej kompetencji Rady Miejskiej. To radni zdecydowali o tym, że tomaszowian nie stać na płacenie tak wysokich stawek. One faktycznie nie są małe, bo podwyżka przekroczyła 100 procent dotychczasową opłatę. Ona musiałaby zaboleć. Brałem to pod uwagę. Rozważałem jednak kilka możliwych wariantów. Część z nich wiąże się z dużą ilością pracy dla moich współpracowników i dla mnie osobiście.

No nie oszukujmy się, jednak radni wspierający Marcina Witko stanowią większość w Radzie i nie ma możliwości, by zachowali się w sposób odmienny od uzgodnionego wcześniej z Panem Prezydentem.

Przypomnę tylko, że ja też byłem radnym i zapewniam, że w podobnym przypadku za podwyżkami tak drastycznymi bym nie zagłosował. Decyzja radnych więc mnie nie dziwi. Musimy się jednak dobrze zrozumieć podwyżki są nieuniknione. Naszym zamiarem jest ich maksymalne zredukowanie. Na dziś nie wiemy jak będzie. Wariant najbardziej skrajny oznacza, że będziemy musieli śmieci odbierać od mieszkańców samodzielnie. I będziemy musieli ten system od podstaw zbudować.

Czyli to nie jest jeszcze pewne, że miasto samodzielnie zajmie się całością gospodarki odpadami?

Pewne jest. Tylko rozważamy dwie opcja. Pierwsza z nich da nam nieco więcej czasu. Postaramy się wyłonić wykonawcę z tzw. wolnej ręki. Drugi wariant oznacza, że będziemy musieli w ciągu miesiąca zorganizować cały system. Przynajmniej obejmujący zbieranie odpadów.

To w ogóle jest możliwe? Jak chcecie to zrobić? Potrzebny jest sprzęt, całe know how.  Magia prezydenta może nie wystarczyć.

O sprzęt bym się nie martwił. Są różne możliwości. Można samochody kupić na raty, wziąć w leasing.  Rozeznanie w tym zakresie mamy już zrobione. Moi współpracownicy jeżdżą i oglądają konkretne wyposażenie. Docelowo potrzebujemy 9 samochodów, które będą odbierały od mieszkańców odpady. Na początek wystarczy sześć, tylko musza być z możliwością zmiany nadwozia do zbiórki różnego rodzaju odpadów. Mam też sygnały, że pracownicy Enerisa interesują się ta sprawa dość mocno. Niewykluczone, że będą szukali pracy, a zatrudnienie w samorządowych spółkach należy do najbardziej stabilnych w  mieście i przyzwoicie wynagradzanych.

Szacowaliście koszty? Ile to będzie kosztować?

Mówiłem o tym na sesji. Samo zbieranie śmieci nie zbilansuje wydatków i kosztów. Minimum opłacalności to 17-18 złotych. Tę cenę można jednak obniżyć. Może się tak stać tylko w sytuacji, kiedy do zbierania dołączymy przetwarzanie. Aby to robić trzeba zbudować Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów tzw. RIPOK. Wtedy część z nich można odzyskać i sprzedać.  Papier, szkło, metale, to wszystko może być źródłem dodatkowych przychodów.

Chodziło mi raczej o koszty rozpoczęcia działalności. Samochody, instalacje do przetwarzania, personel. to wszystko musi kosztować.

To na pewno nie jest mała kwota, ale jeżeli chcemy zatrzymać galopujące podwyżki i mieć w ogóle wpływ na utrzymanie porządku i czystości w gminie to nie mamy wyjścia. Musimy podjąć takie działania.

Skąd weźmiecie pieniądze?

Wystąpiliśmy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Co prawda nie dokładnie w tej sprawie, ale już wielokrotnie mówiłem o uniezależnieniu się od dostaw wody z Łodzi, poprzez budowanie ujęć wody i studni głębinowych – to jest jednak temat na inną, równie ważną dyskusję.

Ale wróćmy jednak do śmieci...

Szukamy możliwości wejścia inwestora z kapitałem spośród dużych Spółek Skarbu Państwa. Nam potrzebny jest inwestor, a duże spółki Skarbu Państwa szukają możliwości inwestowania. Szczególnie, kiedy jest zapewniona przyzwoita stopa zwrotu i nie ma ryzyka straty. A w przypadku dostaw wody, czy gospodarki odpadami takiego ryzyka nie ma.

W takim razie jak wygląda harmonogram działań? Uchwała, którą radni odrzucili, być może w zmienionej formie, musi powrócić.

Musi wrócić, ale w sytuacji, kiedy będziemy już po negocjacjach z zewnętrznymi podmiotami. Odbywać się będą od najbliższego czwartku. Zainteresowanych rozmowami jest 7 firm, zajmujących się zbieraniem odpadów, w tym dotychczasowy operator. Naszym zamiarem jest jak najszybsze zakończenie rozmów. Byśmy nie musieli stanąć pod ścianą tak, jak miało to miejsce wcześniej.

Czyli w przypadku, gdyby ciężar wzięło na siebie w całości miasto, to kto konkretnie będzie się tym zajmował? Spółka wodno kanalizacyjna?

Na początku będzie to na pewno ZGWiK. Później zapewne będzie konieczność wyodrębnienia nowej spółki. Głównie ze względu na wielkość kapitału, jaki będzie miała do dyspozycji. Póki co, na ostatniej sesji, radni powierzyli to zadanie spółce.

W pierwszym okresie i tak będziemy musieli wywozić śmieci do innych miejscowości, a to generuje wysokie koszty.

To prawda, ale mam na to jakiś pomysł.

Jaki?

Jeszcze trochę za wcześnie żeby o tym mówić. Obecnie sprawdzamy, czy te pomysły możemy wcielić w życie. Natomiast drzwi do racjonalnej gospodarki odpadami otwiera zgoda na powstanie RIPOK.

Gdzie w takim razie powstać ma RIPOK?

W okolicach ulicy Henrykowskiej przy Oczyszczalni Ścieków. To miejsce wydaje się najbardziej optymalne.

Myśleliście o współpracy w tym zakresie z okolicznymi gminami?

Gminy już się tym interesują. Większość z nich jest przed nowymi przetargami. Mogą więc mieć dokładnie ten sam problem co my. Może nawet większe, bo koszty odbioru odpadów w gminach są wyższe. Uważam, że system jaki planujemy wdrożyć będzie najbardziej optymalny dla wszystkich gmin powiatu tomaszowskiego.

 

rozmawiał

Mariusz Strzępek


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Marcin 29.03.2019 18:08
Oby udało się z tym pomysłem odnośnie wody pitnej. Wystarczy już picia tzw. wody ze śmierdzącego Zalewu. To jest tak naprawdę ściek tylko kilkakrotnie przefiltrowany i nie nadaje się do picia. A w lato to już tak z niego cuchnie, że woda nadaje się co najwyżej do mycia samochodu.

Figo-fago 29.03.2019 15:59
Do "Edmunda Pisowskiego": tak, wiem, że to tereny Gminy Lubochnia. Ale wiem również, że głównym beneficjentem tego składowiska jest Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki. A pod ten Tomaszów, z chęcią podpina się Gmina Lubochnia, bo Wójt tej gminy ma trochę więcej oleum w głowie niż ty, i ten Wójt wie, że składowisko na terenie Jego Gminy będzie służyło Jego Gminie, ale i miastu. I intensywnie wspiera Prezia naszego grajdołu, bo wie, że ten prezio ma zupełnie inne przełożenie w województwie i w warszawce na załatwienie rozbudowy składowiska. Do ciebie to nie dociera, ale do Wójta - tak. I - całe szczęście !!! PS. Trzeba być genialnym niedouczonym, albo złośliwym, aby tego nie zauważyć. Albo tzw. "polytycnym lokalsem".

wiktor 27.03.2019 13:46
Z mojej posesji, dzięki segregowaniu odpadów i posiadaniu kompostownika wystawiam niepełny zbiornik na śmieci. Obecna opłata jest jak dla mnie zbyt wysoka a miały być sprzątane jeszcze okolice ulic i nieużytków należących do miasta, na których panuję dzięki naszemu społeczeństwu ogromny bałagan. I co, teraz mam jeszcze zagwarantowaną podwyżkę, nie mogę się z tym pogodzić.

Edmund Pisowski 28.03.2019 14:01
Niestety tacy jak Ty to mniejszość a gdyby ta postawa była powszechna to śmieci kosztowały by max 9zł miesięcznie za osobę

Ajdejano 27.03.2019 13:29
Ludzie, którzy kombinujecie, jak koń pod górkę: to powinna być jasna i klarowna sytuacja samorządowo-biznesowa. Nie może być tak, że za zgodą lokalnego samorządu (miasta i okolicznych powiatowych gmin), który bulili za utrzymywanie i eksploatację składowiska, korzystają cwaniacy z całej Polski. Już widzę, że lokalny samorząd (Witko, bo przecież nie radni) dogadał się z Lasami Polskimi (wycięty następny kawał lasu przy istniejącym wysypisku) i będzie rozbudowa tego składowiska. Jednak, obawiam się, żeby znów nie była to inwestycja dla całej Polski.

Edmund Pisowski 28.03.2019 13:59
Taaa ciekawa hipoteza. A wiesz, że wysypisko i otaczające lasy to teren gminy Lubochnia? Witko tam nic nie znaczy.

Max 27.03.2019 08:09
Po co kupować sprzęt, samochody. Dajcie zarobić prywatnym firmą - taniej, szybciej a tak trzeba powołać spółkę, zrobić kogoś prezesem, zatrudnić dodatkowe osoby a można skupić się tylko na koordynacji nie trzeba wszystkiego samemu regulować

W
w_p 28.03.2019 11:10
Człowieku przecież nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz;-) Przeczytaj najpierw wywiad, zapoznaj się z tematem, a potem pisz komentarze.

zenon 27.03.2019 07:41
punkt skupu surowców wtórnych to dobry pomysł , wszędzie walają się butelki , w lesie i nad Pilica , może wariant bezgotówkowy czyli za dostarczone surowce talon który można zrealizować jako zapłatę za odpady komunalne.

rodzic 26.03.2019 22:12
A co ze strajkiem nauczycieli w TM? Witko coś robi w tym temacie, czy udaje, że góry lodowej nie ma na horyzoncie?

My tutaj 27.03.2019 05:28
o problemie ze śmieciami, a ten wyjeżdża ze strajkiem nauczycieli. Nie ten temat misiu.

SIlv 27.03.2019 05:39
A co ma piernik do wiatraka? Czy jak jak idzie Pani do piekarni to też Pan/i pyta czemu rybny jest dziś zamknięty?

DarO 26.03.2019 18:06
Wystarczy otworzyć punkty SKUPU. Szkła, plastiku itp. I będzie po kłopocie.

HN 26.03.2019 20:58
Pomysl z PRLu i nieglupi.

Zainteresowana 26.03.2019 16:04
Panie Prezydencie, Bierzmy rowniez pod uwage ludzi pracujacych w dotychczasowym Enerisie. Miejmy nadzieje,ze w najgorszym razie nie zostaną oni bez pracy. Zmiany miejmy nadzieje na lepsze ale nie krzywdzac innych.

& 26.03.2019 20:40
1. W obecnej sytuacji, gdy brakuje rak do pracy, nie beda mieli zadnego problemu z jej znalezieniem. Na szali stawiasz drakonskie podwyzki dla 60-tysiecy ludzi i kilkadziesieciu pracujacych w prywatnej firmie. 2. Poza tym ktos bedzie musial zajkowac sie odpadami w miescie, najprawdopodobniej bedzie tak, ze przejda z prywatnej firmy do sakorzadowej. Demagogiczny, podjudzajacy wpis.

Franiu 26.03.2019 15:53
Panie Prezydencie nie śmieci tylko odpady. Ale całkiem fajny pomysł z tym RIPOKIem

Ajdejano 26.03.2019 15:38
Ile razy przejeżdżam koło wjazdu na obecne wysypisko i widzę kolejki pojazdów w wielu miast Polski, wypełnione śmieciami, zawsze nóż sam otwiera mi się w kieszeni. Tak ciężko zdobywany teren pod wysypisko powinien być wykorzystywany wyłącznie przez miasto i ewentualnie sąsiednie powiatowe gminy. A u nas dotychczas ? Śmieciowa Ameryka dla całej Polski ! A za obsługę i eksploatację tego burdelu dla wszystkich, płacimy my - tomaszowiacy. Może to wreszcie się zmieni. Widać, że Prezio dobrze kombinuje w tym temacie.

ciekawy 26.03.2019 17:49
tylko gdzie ulica Henrykowska a gdzie Warszawska

Gdzie Henrykowska? 27.03.2019 05:24
Za Wilanowem po prawej stronie jadąc do Spały, między ul. Spalską, a Pilicą w odległości 1 km od skrzyżowania Wapienna - Spalska - Luboszewska.

ciekawy 29.03.2019 07:03
czytaj to jako komentarz do posta wyżej a nie pytanie ...

HN 26.03.2019 20:56
Tak sie konczy bezmyslna prywatyzacja wszystkiego. I tak dobrze, ze nie poszlismy sladem Warszawy i nie oddalismy Zakładu Gospodarki Cieplowniczej. W Warszawie ogrzanie mieszkania 45-60 metrowego w bloku to zwykle koszt 2-4 tysiecy zlotych za sezon. Jakby nie oszczedzac, zawsze przychodzi niedoplata. Minimum dwa tysie. Troche to przycichlo, ale w latach 2010-2012 w Warszawie mowilo sie o prywaryzacji wodociagow, teraz po niezlym wyniku Trzaskowskiego tylko patrzec jak sprawa wroci. A emeryckich blokowisk z srednia emerytura na poziomie 1500 zl w stolicy nie brakuje, przy pozostlaych kosztach zycia duzo wyższych nie u nas. Ludzie, pamietajcie o tym i chodzcie na wybory, by nie obudzic sie w swiecie nie do zniesienia!

MistrzAnieTrzebaszukacgdziEśdalekO 27.03.2019 04:59
Akurat wysypisko o którym mówisz należy pod teren Lubochni. Tomaszowskie SKŁADOWISKO tam gdzie Eneris wywozi śmieci jest przy ulicy Piaskowej.

Reklama
Polecane
Koszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankiety
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ten Alior Bank, to zupełne dno!!! Jak można było dopuścić do takiego przekrętu, wykonanego przez zwykłą pracowniczkę ?!?!?! Niech wszystkich Pan Bóg broni przed korzystanie z tego banku!!! Posiedzi cwana baburica parę wiosen i co z tego?!?! Kto odda kasiorkę klientom tego banku??? Ludziska: omijajcie z daleka taki przekrętny bank.Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: tTreść komentarza: Czy będzie można zamieszczać swoje materiały. Czy materiały będą cenzurowane.Źródło komentarza: Nowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaAutor komentarza: Odpowiednie osoby naodpowiednimmiejscuTreść komentarza: Paweł PiwowarskiŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Do "Bareja". Jeżeli ja podpisałbym się "Jan Kępa" - też byś to łyknął, jak młody indor kluchy?! Oczywiście, kompletnie nie interesuje ciebie to, co napisała ta Aleksandra Kępa: "... nie ma tak Wielkiego, oddanego Człowieka dla Tomaszowa." Wg mnie], ta tzw. Kępa, to totalny idiota. Dlaczego? Proste, jak świńska kita. Wyrazy: wieki człowiek pisze debil z dużej litery, a ponadto zapomniał debil, że starosta, to jest samorządowy szef powiatu tomaszowskiego, a nie Tomaszowa. Dla debila, to jeden chuk.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Roman WildertTreść komentarza: Całe to skorumpowane towarzystwo na śmietnik historii ,może czas na kogoś młodego ,ambitnego ?Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Panie Adamie: ogólnie wiadomo, że jest Pan dobrym drogowcem, bo pracuje Pan w tym zawodzie (szkoda, że nie w Tomaszowie). W swoim wpisie ma Pan 100 % racji. Jednak nasze miasto jest tak zaniedbane pod względem komunikacji (głównie skrzyżowania), że takich przykładów, jakie Pan podał, znalazłoby się wiele więcej. Czasy się zmieniają i oczekiwania ludzi też się zmieniają. I to jest normalne. Jednak, nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że "... Batorski znów chce się pokazać...". Zapomina Pan o tym, że Pan Batorski chce się pokazać nie dlatego, że jest taki ładny], tylko dlatego, że Pan Radny Batorski reprezentuje swoich i nie tylko swoich wyborców. I ten facet już wielokrotnie pokazywał, że nie tylko przed wyborami wiedział, po co został wybrany na radnego, czyli na przedstawiciela mieszkańców miasta. W podsumowaniu: taki ktoś, jak Pan, też przydałby się jako radny: miejski, a raczej powiatowy, bo ma pan łeb na karku w sprawach drogowych. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama