Tomaszowianie zgłosili 26 projektów w ramach Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego

  • 04.04.2019, 20:23 (aktualizacja 08.04.2019, 12:09)
  • Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
Tomaszowianie zgłosili 26 projektów w ramach Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego
29 marca minął czas zgłaszania projektów do piątej edycji Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy zgłosili 26 propozycji, w tym 20 infrastrukturalnych i 6 społecznych.

Najpóźniej do końca maja potrwa ich ocena formalna oraz merytoryczna i wtedy poznamy ostateczną listę. Głosowanie rozpocznie się 4 czerwca.

 

Nr projektu

Nazwa projektu

Rodzaj projektu

TBO/1/2019

Dron do badania zanieczyszczeń powietrza i walki ze smogiem

INFRASTRUKTURALNY

TBO/2/2019

Trasa sportowo-rekreacyjna drogą przez Borkowiznę do siedlisk przyrodniczych

INFRASTRUKTURALNY

TBO/3/2019

Przez zabawę i ruch do wiedzy

INFRASTRUKTURALNY

TBO/4/2019

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie, albo my wygramy, albo oni.

INFRASTRUKTURALNY

TBO/5/2019

Tomaszowski Fundusz Małych Grantów

SPOŁECZNY

TBO/6/2019

Plac zabaw przy Przedszkolu nr 20 ul. Sikorskiego 6A

INFRASTRUKTURALNY

TBO/7/2019

Modernizacja ciągu pieszo-jezdnego i parkingu przy ul. Polnej 10, 12, 14, 14A Jerozolimska 11/15 wraz z zagospodarowaniem terenu

INFRASTRUKTURALNY

TBO/8/2019

Centrum sportowo-rekreacyjne „Aktywna Dwunastka” – rozbudowa zaplecza sportowego wokół boisk -I etap

INFRASTRUKTURALNY

TBO/9/2019

Ścianki wspinaczkowe na Baśniowej

INFRASTRUKTURALNY

TBO/10/2019

Utwardzenie przejścia/ścieżki pieszej między ul. Piaskową i Główną

INFRASTRUKTURALNY

TBO/11/2019

„HAUpark” - park zabaw z psami

INFRASTRUKTURALNY

TBO/12/2019

Od świtu do zmierzchu w Szkole Podstawowej nr 14

INFRASTRUKTURALNY

TBO/13/2019

ZIELONO MI! – wertykalne przystanki i ławki solarne jako element małej architektury w przestrzeni miejskiej

INFRASTRUKTURALNY

TBO/14/2019

Sportowo-rekreacyjny zakątek – plac zabaw dla małych i dużych

INFRASTRUKTURALNY

TBO/15/2019

Przystosowanie parku Michałówek do potrzeb najmłodszych i najstarszych mieszkańców dzielnicy

INFRASTRUKTURALNY

TBO/16/2019

Młodzi Ratownicy

SPOŁECZNY

TBO/17/2019

Modernizacja ciągu pieszo-jezdnego i parkingu przy ul. BGW 17/19, BGW 21/23 wraz z zagospodarowaniem terenu

INFRASTRUKTURALNY

TBO/18/2019

Modernizacja ciągu pieszo-jezdnego i parkingu przy ul. Topolowej 4, 6, 8, Akacjowej 7, 8, Zagajnikowej 5 wraz z zagospodarowaniem terenu celem utworzenia strefy rekreacyjno-sportowej. Budowa chodnika i zagospodarowanie terenu przy ul. Akacjowej 4. Urządzenie terenu pomiędzy Zagajnikową i Akacjową 10

INFRASTRUKTURALNY

TBO/19/2019

Modernizacja ciągu pieszo-jezdnego i parkingu przy ul. Niskiej 33A, Niskiej 43 wraz z zagospodarowaniem terenu celem utworzenia miejsc postojowych

INFRASTRUKTURALNY

TBO/20/2019

Tor rowerowy PUMPTRUCK

INFRASTRUKTURALNY

TBO/21/2019

Siłownia zewnętrzna BAŚNIOWA 2

INFRASTRUKTURALNY

TBO/22/2019

Aktywny senior i junior w Tomaszowie Mazowieckim

SPOŁECZNY

TBO/23/2019

SZAFIROWY PARK

SPOŁECZNY

TBO/24/2019

Budowa przystanku autobusowego św. Antoniego - Batalionów Chłopskich

INFRASTRUKTURALNY

TBO/25/2019

„Podstawówki idą do kina”. Uczymy sztuki kompromisu i zaszczepiamy kulturę u najmłodszych!

SPOŁECZNY

TBO/26/2019

Sprawdzamy kto nas truje. Badania 60 próbek popiołu z pieców.

SPOŁECZNY

 
Szczegółowe opisy poszczególnych projektów niebawem ukażą się na stronie internetowej tomaszowskibo.pl

Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 06.04.2019, 17:35
Ludzie, ludziska: nie o co się spierać. Ten budżet obywatelski - to super sprawa.
Po pierwsze - pokazuje, że mieszkańcy miasta są nie tylko pionkami do ustawiania przed każdymi wyborami, ale że są świadomi, co im potrzeba.
Po drugie - pokazuje, jak była potrzebna ta inicjatywa z tym budżetem obywatelskim.
Po trzecie - nawet, jeżeli ten pomysł powstał za czasów tego poprzedniego Prezia - notorycznego nygusa, to dlaczego wówczas "nie było takiej woli", aby ten program uruchomić (do "jakub_olczyk")? Prezio Witko miał "taką wolę" i nie bał się "tej woli" uruchomić ?! No to, co było "grane" za poprzedniego Prezia - co ?!
Lokalna wsiowa "polytyka" - co ?!
Więcej gadżetów zamiast skutecznych choć żmudnych działań!
Więcej gadżetów zamiast skutecznych choć żmudnych działań! 06.04.2019, 15:42
Widzę, że drony nadal w modzie.
To dział i powinno być kontynuowane
To dział i powinno być kontynuowane 04.04.2019, 22:40
Czyli to działą!

W biednym, postroborniczym Tomaszowie narodziło się społeczeństwo obywatlskie. Kiedy? No kiedy? To jest piąta edycja budżetu partycypacyjnego w Tomaszowie, więc kiedy się rozwinęła ta akcja? No???? Gęgacze? Pseudointelicencjo lokalna dbająca tylko o to, by co 2-3 lata zmienić sobie furę na nowszą odsiadując te osiem godzin na posadkach - teraz głównie w Łodzi - na posadkach utrzymywanych z publicznych pieniędzy?

Za rządów tego złego, "niedemokrtycznego" choć wybranego po raz drugi wolą ludzi w powszechnym, pięcioprzymiotnikowym głosowaniu, samorządem Prawa i Sprawidliwości.

jakub_olczyk
jakub_olczyk 05.04.2019, 08:19
Pozwól, że wrzucę kamyczek do Twego ogródka. Projekt uchwały o budżecie obywatelskim został opracowany w Biurze Rady pod koniec kadencji Rafała Zagozdona (ukłony dla zastępcy Prezydenta "od spraw społecznych" Waldemara Wendrowskiego). Tylko, niestety, woli nie było, by go wprowadzić pod obrady Rady. Zrobił to dopiero, i chwała mu za to, Prezydent Marcin Witko. Projekt, a wiem to, bo w tych pracach uczestniczyłem, nie był doskonały i Ania Przybyłkowicz sporo się nad nim napracowała, zanim wszedł w maju 2015 roku pod obrady Rady Miejskiej. I znowu, jak się okazało w praktyce, nie był to projekt doskonały, bo Ania dopracowywała zasady budżetu obywatelskiego przez ostatnie 4 lata (kto odpowiada za obecną, piątą edycję, to już nie wiem). Też miałem do niego kilka uwag i przy każdej edycji, przy której pracowałem, próbowaliśmy coś zmienić. Najlepiej było to widać, przy podziale na okręgi i dominacji osiedla Niebrów (projekt Park Niebrowski), które w głosowaniu "wycinało" pomysły z innych ulic w tym okręgu. Mieliśmy także problem z głosowaniem "za kogoś", bo niektóre osoby głosowały co najmniej "na cztery ręce". Nota bene, z tej pierwszej edycji nie zrealizowano projektu miasteczka ruchu drogowego, bo oferty na jego wykonanie znacznie przekraczały zaplanowany budżet.
Jako ciekawostkę dodam, że niedawno ukazał się bardzo ciekawy raport (krótkie omówienie i link do raportu pod adresem: http://www.miasto2077.pl/budze… który pokazuje, że budżety obywatelskie tracą na popularności. Sposobem na ich ratowanie jest jeszcze większe otwarcie procesu ich przygotowywania i przeprowadzania głosowania na mieszkańców, czyli wzrost partycypacji właśnie.
:))
:)) 05.04.2019, 14:24
Jak zwykle dzięki Tobie mamy w Tomaszowie budżet partycypacyjny, tak?
jakub_olczyk
jakub_olczyk 06.04.2019, 11:23
Absolutnie nie. W poście napisałem, komu zawdzieczamy budżet obywatelski w naszym Miescie. Ja tylko mialem przyjemność pomagać w jego wdrożeniu w Tomaszowie, tak jak przy kilku innych, fajnych projektach w ostatnich latach.
Jeśli
Jeśli 05.04.2019, 12:46
w większości wygrane projekty piszą urzędnicy, a przepadają w głosowaniach oddolne inicjatywy to nie ma się czemu dziwić.
Budowa miejskiej tożsamości równie ważna co walka ze smogie,
Budowa miejskiej tożsamości równie ważna co walka ze smogie, 06.04.2019, 17:35
Bo poza kręgami towarzyskimi zawiązanymi w robocie i to też w tych inteligenckich zawodach i nie wszystkich biurowych (bo biurową pracą jest też księgowość czy kadry w większym składzie budowlanym, ale jednak to już jest obyczajowo zupełnie coś innego. Przede wszystkim mniejsze poczucie bezpieczeństwa, szczególnie wśród kobiet. Z firmy prywatnej na pysk możesz polecieć z dnia na dzień, sprawny radca prawny sprawę owinie w bawełnę tak, że przed sądem i tak wyjdzie, że jesteś sama sobie winna), poza urzędami, nie mamy czegoś takiego w Tomaszowie jak wspólnota.

Mieszkańców. dzielnicy (ktoś w ogóle tak się w Tomaszowie określa? No może na Nieborowie niektórzy. I to też dzieciaki widzewiaki, osiedla, nawet w jednej klatce w bloku trudno dość do jakiegoś porozumienia w sprawie domofonu. Jeden na drugiego łypie czy czasem 5 zł nie chcesz na słuchawce przy drzwiach zaiwanić.

To jest dramat naszego miasta - brak kapitału społecznego.

Tak bym to sobie tłumaczył, chociaż widzę też po osiedlach kilka inwestycji BO które się przydają, no i chyba lokalsi to jednak zgłaszali.

Ale zjawisko zbieraniny łypiącej na siebie spode łba przy choćby drobnej inicjatywie, widać na każdym kroku.

To jest niestety nie bez podstaw. Są w Tomasowie rodziny nawet 30-40 latkowie teraz noszą się jak nie wiadomo jak sprawni byznesmeni, a jak prześledzi się historie nieruchomości którymi dysponują no to wychodzi, że majątek na który składała się wcześniej cała wspólnota, z roku na rok staje się własnością jednej rodziny. Dotrzesz do ceny, to wychodzą grosze. Nie kupi pyrwaciarz od prywaciarza - bo wiadomo, cena rynkowa, często przeszacowana. Ale spółdzielcze, jakiegoś CECHu. aaa to chętnie. Nic sobie nie pobudowali, odnowili elewacjie, albo i nie i un je tera self-made men. Bez kija nie podchodź, mniejszym niż SUV autem na posesje nie wjeżdżaj.

Nie chcę szastać słowami, no ale jak to inaczej nazwać jak lokalny postkomunizm?

Ludzie to widzą, czują się rozgoryczeni bo wydaje im się ( choć często niesłusznie, bo samo nagłaśnianie zjawiska czasem sporo zmienia, ale jest instytucja pozwów zbiorowych, są w Polsce prawnicy którzy część spraw prowadzą społecznie. Śpiewaka w Warszawie, broniło i to skutecznie dwóch młodych adwokatów. 2 sprawy przegrał o zniesławienie, w tym jedna z córką Ćwiąkalskiego z PO, ale większość wygrał, a miał kilkanaście), no ale z reguły ludzie mają poczucie że nic zrobić nie mogą, no to trudno oczekiwać od nich, by z dnia na dzień zaczęli komuś ufać. 

Pozostałe