"Żołnierze Wyklęci - Wzorce Niezłomności"

  • 06.04.2019, 21:42 (aktualizacja 06.04.2019, 22:33)
  • Joanna Sztymelska
Finał I miejskiego konkursu literacko-multimedialnego "Żołnierze Wyklęci…
loadingŁaduję odtwarzacz...
W piątek (5 kwietnia) w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się podsumowanie I miejskiego konkursu literacko-multimedialnego "Żołnierze Wyklęci - Wzorce Niezłomności".

Konkurs powstał z inicjatywy Jarosława Pązika, pasjonata historii regionalnej, a honorowym patronatem objęli go: Marcin Witko - prezydent Tomaszowa Mazowieckiego i prezes łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej,  dr Dariusz Rogut. 

Zaproszonych gości, wśród których była wiceprezydent Izabela Śliwińska powitała Anna Zwardoń - dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Powitała także jurorów konkursu: dr. Andrzeja Wróbla z oddziału tomaszowskiego Archiwum Państwowego, dr. Daniela Warzochę z tomaszowskiego Muzeum im. A. hr. Ostrowskiego - pracownik Działu Historyczno - Numizmatycznego oraz nauczycieli historii: Piotra Dębickiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim i Radosława Pająka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1  Tomaszowie Mazowieckim.  

W tematykę uczestników spotkania wprowadził film "Bo ta, co nie zginęła 1945". Po filmie Marek Stefański, doktorant w Katedrze Historii Polski i Świata po 45 roku 
Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego wygłosił prelekcję na temat lokalnych, tomaszowskich żołnierzy  niezłomnych.

Głównymi celami konkursu było upowszechnienie wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość, kształtowali postawy patriotyczne, kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. wzbogacenie wiedzy historycznej. Wszystkie te cele wpisują się w zadania statutowe Miejskiego Centrum Kultury. 

Konkurs przebiegał  dwóch kategoriach: praca pisemna o żołnierzach wyklętych, które oceniali dr Andrzej Wróbel i dr Daniel Warzocha oraz prace multimedialne, które oceniali: Piotr Dębicki i Radosław Pająk. 

Na konkurs wpłynęły trzy prace pisemne w kategorii szkoły ponadgimnazjalne, 30 prac w kategorii szkoły podstawowe i gimnazja, 5 prac multimedialnych w kategorii szkoły ponadgimnazjalne i 18 prac w kategorii szkoły podstawowe i gimnazja. 

Nagrody laureatom wręczali: Anna Zwardoń, Izabela Śliwińska - wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego , dr Andrzej Wróbel i dr Daniel Warzocha. 

Uroczystość uświetnił występ Elżbiety  Rudzkiej, uczestniczki zajęć wokalnych MCK-u, która zaśpiewała piosenkę o żołnierzach wyklętych. Zaprezentowana  została też wystawa autorstwa Jarosława Pązika, która oglądana jest w wielu miastach Polski. Wystawa prezentuje także żołnierzy wyklętych z Tomaszowa Mazowieckiego i okolic. 
 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Snejk Wajper
Snejk Wajper 07.04.2019, 11:49
Bajki z mchu i paproci. Jeszcze ze 20 lat i "wyklętych" będzie więcej niż Tych, których stracono w Oświęcimiu. A ich prawnuki będą żądać od państwa rekompensat z tytułu represji.
Rebeka z malego getta
Rebeka z malego getta 07.04.2019, 17:56
Bardziej sie boje wyludzania kamienic, a bardziej ewkiwalentow pienieznych, przez amerykanskie stodowiska zydowskie za kamienice Obywateli Polskich zydowskiego pochodzenia, wymordowanych przez Niemcow i troche polski szmalec (najczesciej teraz ze srodowosk KODu, Obywateli RP itp.), kamienice polskich Zydow, ktorzy czesto odeszli bezpotomnie.

Caly tomaszowski TTBS to jest pozydowskie mienie.

Za to wprawdzie w PRLu (kraju zniszczonym wojna), bylo placone, ale skoro jest szansa na wycyckanie zakompleksionych "Polaczkow" no to czemu nie?

Fundacje, fundacyjki zza oceanu, ktorych dziadkowie, pradziadkowie w Polsce nigdy nie byli. Ci 30-40 latkowie ktorzy teraz sie upiminaja jeszcze z 10 lat temu nie mieli pojecia na jakim kontynencie lezy Polska. Ale hajs jest hajsem.

Google: Lubelska jesziwa w PRL Akademia Medyczna. Placone Zydom dwa razy.
Adam
Adam 07.04.2019, 13:18
O pieniądzach chcesz gadać? Taki np. ubecki kat i oprawca jak Jerzy Kędziora przez kilkadziesiąt lat na emeryturze pobierał 12 tysi miesięcznie. A za co? Za wyrywanie paznokci Łukaszowi Cieplińskiemu i Hieronimowi Dekutowskiemu, i wielu innym wyklętym. W Polsce było bezrobocie, ludzie brali po 1500 wypłaty a ten 12 tysi. I nie on jeden. PiS zmniejszył im emerytury to protestują. A o swoich ofiarach chcieliby przemilczeć. Nie przemilczycie!
Do Adam Dzisiaj, 13:18
Do Adam Dzisiaj, 13:18 07.04.2019, 23:34
" Nie przemilczycie!"

Gorzej, jeśli wywrócisz się potykając o własne kopytka. Wtedy ci, którzy sprawie są niechętni (bo nie ja), dopiero będą mieli używanie. Jest w Tomaszowie sporo rodzin, które powinny spaść z lokalnego firmamentu chwały, którzy dorobili się na krzywdzie ludzkiej, na koneksjach z władzą, co na początku PRLu pewnie wiązało się z zamordyzmem, no ale to trzeba udowodnić.

O trudnym temacie właściwie bez wiarygodnych źródeł, na pewno jeśli chodzi o nasze teren, organizuje się konkurs ...dla dzieci, które mają zbierać informacje na ten temat. No proszę Cię...
Na tym etapie to jest błazenada.

Pośpiewali, obejrzeli film z naszym regionem nijak związany... Takie imprezy organizuje się na końcu a nie na początku badań.
AK-47
AK-47 07.04.2019, 21:46
A historia Salomona Morela?....Też ciekawy typ. Nota bene rodzina z piosenkarką Danutą Morel.
Do AK-47 Dzisiaj, 21:46
Do AK-47 Dzisiaj, 21:46 07.04.2019, 23:50
Jakieś jego związki z naszym powiatem czy chociaż województwem?

Przez krótki okres przed wojną mieszkał w Łodzi, gdzie był pewnie zwykłym robolem. Tyle.

W czasie wojny i po niej: Mazowsze (i to nie od naszej strony), Lubelszczyzna, Górny Śląsk...

To są bardzo słabe argumenty w rozmowie na temat lokalnej historii. Klisze powielane z mediów dotyczące przeszłości odległych stron Polski.

W Wikipedii długie hasło z poważnymi (podkreślam! Nie mówię, że nieprawdziwymi!), zarzutami, napisane na podstawie ...4 (słownie czterech) źródeł. Przy dzisiejszych standardach edytorskich tam, w ogóle nie powinno być dopuszczone do publikacji.

Jeśli ta polityka historyczna będzie nadal tak prowadzona: w formule śpiewów, słabych filmików, konkursów dla dzieci, przekazywania kożucha, to po przegranej PiSu, Żydzi rozjadą nas na miazgę. Na konferencjach PANu, wydziałów historycznych poważnych uniwersytetów, nawet poza Polską.

Będziemy przedstawiani jako lokalni mitomani, wiejskie głupki.

AK-47
AK-47 08.04.2019, 15:09
Komentowałem wypowiedź Adama z godz. 13.18. Tylko.
Adam
Adam 07.04.2019, 10:33
Żołnierze Wyklęci to hasło kontrowersyjne. Dla jednych to bandyci, dla drugich bohaterowie. Jest tak bo po 1945 r. jako naród poszliśmy drogą kolaboracji z sowieckim okupantem. A żołnierze ci, to byli w większości akowcy z czasów okupacji. Ukrywali się i walczyli bo nie mieli innego wyjścia. Bo woleli zginąć z bronią w ręku, a nie jak barany na rzeź prowadzone. Komuniści i ubecja ogłaszali kolejne amnestie tylko po to by spisywać akowców i ich wyłapywać. Jako naród zapomnieliśmy o nich. O akowcach mówiło się tylko w kontekście hitlerowskiej okupacji. Np. znany wszystkim z akcji pod arsenałem por. Anoda to też wyklęty. Zginął w ubeckiej katowni. To są ci wyklęci. A my nie pamiętamy. Dlatego ważne by historycy przypominali tych ludzi.
AndrzejW
AndrzejW 08.04.2019, 08:43
Którzy to sa żołnierze wyklęci ? Ci którzy mordowali Polaków, czy ci którzy czekali na III wojnę światowa. To przecież nasi najlepsi (obecnie ) przyjaciele oddali nas w rece Stalina. To oni wspólnie z nim podzielili Europę na strefę wpływów... Polacy wtedy mieli dwa wyjścia wspólpracować z sowietami dla dobra Polaków, albo walczyć i stać się kolejną republiką w ZSRR... Innej mozliwości nie było, z uwagi na stanowiska USA i GB....
AK-47
AK-47 08.04.2019, 15:21
Cyt. "Polacy wtedy mieli dwa wyjścia współpracować z sowietami dla dobra Polaków".....Z tym, że Sowieci dobra Polaków nie chcieli..." ....albo walczyć i stać się kolejną republiką w ZSRR"....No właśnie dzięki temu, że walczyli z Sowietami Polska nie stała się republiką ZSRR.
AK-47
AK-47 07.04.2019, 17:00
"....jako naród poszliśmy drogą kolaboracji z sowieckim okupantem". Poszła część. Druga się przystosowała. Trzecia walczyła. Więc o kolaboracji można mówić tylko w odniesieniu do tej pierwszej. Każdy Naród ma swoich przywódców. Przywódcy Polaków nie poszli na współpracę z sowieckim okupantem w przeciwieństwie do np. Francuskich....Więc i Naród nie poszedł. Ci żołnierze to nie byli w większości Akowcy z czasów okupacji. Byli też żołnierze NSZ, NOW, BCH....Akowcy dostali rozkaz ujawnienia....
Żołnierze wyklęci to rzeczywiście hasło kontrowersyjne. Powinno być Żołnierze Niezłomni!...Bandytami byli dla sowietów i ich kolaborantów.. Bohaterami są dla Polaków.
Do AK-47 Dzisiaj, 17:00
Do AK-47 Dzisiaj, 17:00 07.04.2019, 23:56
Powiem Ci tak, bohaterem to możesz być sobie teraz przed komputerem gdy mówi się o tym oficjalnie. Ja wcale nie wiem czy miałbym odwagę ratować kogokolwiek poza sobą i najbliższą rodziną.

Trochę czym innym jest donoszenie z własnej inicjatywy, bezideowe, związane z możliwym awansem, no bo tutaj to jest kwestia własnej woli.

Ale tak robienie ze wszystkich bohaterów to też zalatuje dyletanctwem poznawczym. Większość naszych dziadów siedziała w chałupach i uciekała do lasów, by po 2-3 dniach wrócić orać pole. I nie ma w tym nic złego.
AK-47
AK-47 08.04.2019, 15:16
No właśnie o tym pisałem. Część kolaborowała czyli Pańskie "donoszenie z własnej inicjatywy", itd. Część się przystosowała czyli "siedziała w chałupach i uciekała do lasów, by po 2-3 dniach wrócić orać pole". Część walczyła czyli Ci których dzisiaj nazywamy Niezłomnymi. Nie zgadzam się tylko ze słowami Adama, że "....jako naród poszliśmy drogą kolaboracji z sowieckim okupantem".....
SO
SO 07.04.2019, 15:50
...wiec ja nie twierdze, ze nie. Tylko jak najszybciej to spisywac, bo w tym wypadku dokumentow jest na pewno malo. Najwiecej bedzie pewnie relacji.

Zydzi wprawdzie tez buduja duza czesc swojej historii na oral history, ale pamietajmy, ze to zawsze latwo podwazyc. Czas gra na polska niekorzysc. Chwilowe wzmozenie przy tym temacie, puste celebry beda za kilka lat wysmiewane.

Kto sie czuje kompetentny, pisac ksiazki! Tak jak miasto bierze patronat nad czyms takim, tak moze wydac ksiazke. Chocby w tysiecznym nakladzie.
Prośba
Prośba 06.04.2019, 23:11
Panie Jarosławie Pązik, napisz Pan coś wrszcie, bo na razie tych żołnierzy Z NASZEGO TERENU coś mało, co ośmiesza całą - być może szczytną - ideę. Spotkania nudne, przereklamowane, gdy się usłyszy, że cała działalność sprowadzała się do pomstowania na władzę ludową przy wódce po kolacji.

Jakoś przed wyborami w spotkaniu na ten temat uczestniczył Sz.P. Arkadiusz Gajewski z Platformy Obywatelskiej, który przekazywał ... kożuch niezłomnego :) Bez naukowego backgroundu, wygląda to trochę jak moda na drony czy panele fotowoltaiczne.

W mieście w którym 70 % obecnych mieszkańców dostała od władzy ludowej mieszkania z toaletą w środku, stabliną robotę - w większości przypadków do emerytury, dla dzieci żłobki, przedszkola, nie najgorsze wykształcenie (skoro umożiwiające dostanie się na PW, UW, UJ), trudno z niezłomnymi się przebić. Ludzie którzy pamiętają jeszcze strajki głodowe matek i żon wysłanych na wojnę polsko-rosyjską w 1919, nie przekona pan dętą prelekcją. Dlatego do tematu powinno się podjeść poważnie. Najpierw książka potem ordery.
Jarosław Pązik
Jarosław Pązik 09.04.2019, 12:27
Dzień dobry. Wydawnictwo jest w przygotowaniu, ale wbrew temu co niektórzy tu piszą, materiału o naszych niezłomnych jest w archiwach taki ogrom, że ciągle wypływa coś nowego i trzeba informacje aktualizować. Tak lekko biorąc szacuję, że do tej pory przejrzałem ponad 30 tyś. stron archiwów i muszę podzielić działalność naszego podziemia przynajmniej na dwie części. Nie wiem, czy administrator przepuści link, ale zainteresowanych odsyłam do wycinka z publikacji, który od dłuższego już czasu "wisi" na stronie: https://nadpilicka-historia.we…
.
. 09.04.2019, 17:58
Tylko oficjalne wydawnictwa sie licza. Strone postawic moze kazdy i pisac na niej co chce. Miejska, powiatowa(?), momografia jak ta cegla z czasow PRLu na temat calej historii.

Nawet maly naklad! To jest najmniejszy prblem bo to i tak bedzie krazyc w sieci jako PDF (i specjalnie nie sciagac tego) Ludzie beda czytac PDF, ale podawac w bibliografiach jako oficjana pozycje.

To bedzie punkt wyjscia od ktorego beda mogli zaczynac prace magisterskie (i oby wyzej), studenci UL, UW.

Prosze Pana, z calym szacunkiem dla Pana wieloletniej pracy, ale zaden szanujacy sie prokotor nie przepusci w bibliografii, bloga jako zrodla.

Z calego serca zycze powodzenia!
Jarosław Pązik
Jarosław Pązik 09.04.2019, 19:15
Z całym szacunkiem, ale proszę czytać ze zrozumieniem. Podałem, że to tylko zajawka, a publikacja zwarta jest w przygotowaniu. I mimo tego, że to tylko niewielki wycinek, to już jest wykorzystywany jako źródło, nawet w publikacjach IPN-u. Pozdrawiam.
Eh
Eh 09.04.2019, 23:12
...a publikacje IPNu kwestionowane na każdym polskim uniwersytecie, nie mówiąc już zerowej obecności na konferencjach międzynarodowych. Postulat likwidacji Instytutu pojawia się przed każdymi wyborami.

Miasto ma instytucje kulturalne, w Tomaszowie jest oddział państwowego archiwum.
Miasto smogu i połogu
Miasto smogu i połogu 11.04.2019, 10:07
Ta od Zydow, stawia calkiem profesjonalne strony, snuje na nich sielanke stosunkow Zyd-wlasciel fabryki - podtomaszowski Polak robol :) i ksiazke o listach "Lutka" (czy jak mu tam bylo? Temu z getta?), wydala w niespelna rok!

Wszystko bez kierunkowego wyksztalcenia. Bo doktorat ma...tyle, ze nie z historii.

Z dobrze opakowanymi bajaniami zapraszana jest od szkoly do szkoly.

Tutaj blogowy skryba twierdzi, ze przejrzal 30 tysiecy dokumentow robi to przez kilkanascie lat ...i doopa.

Moze ktos mu pomoze i ksiazke napisze wczesniej, Jesli by sie zgodzil to na podstawie tego co tam on udziubal, a jak sie nie zgodzi to obok niego, a pewnie wczesniej. Na temat minopolu nie ma. On bedzie jeszcze pisal i pisal - zobaczycie :(

Hej historycy! Czy to przed magisterka (takie tez sa wydawane przez wydawnictwa uniwersyteckie), czy doktoranci! Zrobcie porzadna kwerende, czy w ogole warto sie za to brac, czy to sa tylko gawedy bab z melin? Tych z woda na szklanki. Jesli warti to do dziela!

Czasu jest malo bo nawet jesli PiS wygra druga kadencje, to trzeciej juz nie wygra, a wtedy pies z kulawa noga nie bedzie chcial czegos takiego wydac.

Mozna oczywiscie sobie dziubdziac bloga, ale jedynie sensatow to wtedy przekonuje.

Mam nadzieje, ze sie nigdy nie spotkam z panem ekspertem od tomaszowskich niezlomnych bo jeszcze by mi sie ulalo, co na ten temat mysle i po mordzie by dostal. Nigdzie na tego typu bzdury nie chodze, ale miasto male, przypadkowo mozna sie spotkac. Juz mialem takie sytuacje w Tomaszowie, ze glowa mala. Za slowa. Nikogo nie prowokuje, wypowiadam bez wulgaruzmow, a emocje jakby to niewiadomo jakie zaskoczenie bylo. Łooooo jakbys sie baranie jeden z drugim nie domusla, ze ludzie moga tak myslec.

Miasto smogu i plogu. Ziecheceniea, wødy. Ten kto tu mieszka na stale zawsze jest tym doswiadczony. Nadzieja jedynie w przyjezdnych.

Na przyklad z Głowna 30 a w sumie to od Gierka lokalni medrcy dzialali, wszystko sie sypalo. Przykladem niech bedzie mykwa na Tkackiej, ktora przeciez byla do odratowania. Od tylu lat byla wlasnoscia miasta. Wczesniej odnowiona, teraz bylaby turystyczna perelka.
koń Chubala
koń Chubala 07.04.2019, 07:40
"pamiętają jeszcze strajki głodowe matek i żon wysłanych na wojnę polsko-rosyjską w 1919" - Dobrze prawisz, ale Ci Ludzie zapewne już nie żyją, a jak ktoś się ostał, to nie pamięta nawet, że ......
Ten od Prosby
Ten od Prosby 07.04.2019, 15:35
Skrot myslowy. O tym strajku mowil tomaszowski historyk z doktoratem. Baby rozbrajaly policje, w szarpaninie zginela jedna osoba. Na YT jest ten wyklad zarejestrowany przez NaszTomaszow. W szczatkowej wiedzy o dawnym Tomaszowie, rzecz bezcenna.


W 2RP byla bieda, w Tomaszowie, ale i na przeludnuonej wtedy wsi rowniez glod.

Pozostałe