Ciekawostki z życia Stanisława Augusta Poniatowskiego w tomaszowskim muzeum

  • 06.04.2019, 22:42 (aktualizacja 07.04.2019, 09:27)
  • Joanna Sztymelska
Ciekawostki z życia Stanisława Augusta Poniatowskiego w tomaszowskim muzeum
W piątek, 5 kwietnia 2019 roku, w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim w ramach cyklu: "Spotkania z historią i nie tylko..." odbył się odczyt pt. „Król dodał, że sera lepszego w Warszawie nie znajdzie" czyli jak i z kim Stanisław August spędzał czas wolny".

Wykład wygłosił Piotr Skowroński z Ośrodka Badań Naukowych - Łazienki Królewskie w  Warszawie i doktorant Katedry Historii Polskiej Akademii Nauk.  Inicjatorem zorganizowania spotkania był dr Daniel Warzocha, pracownik Działu Numizmatyczno-Historycznego w tomaszowskim muzeum. 

Piotr Skowroński opowiadał jak wyglądało życie codzienne Stanisława Augusta, co działo się w Łazienkach, kiedy dwór na okres letni przenosił się do podwarszawskiej rezydencji królewskiej. Czy król wtedy przestawał zajmować się swoimi obowiązkami monarszymi i pędził życie beztroskiego obywatela, czy może "zabierał pracę ze sobą"? 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Opowiedział o młodzieńczej miłości do Katarzyny, przyszłej carycy Rosji, o innych kobietach w życiu króla. 
Każdy, kto piątkowy wieczór spędził w tomaszowskim muzeum poznał odpowiedzi na wszystkie pytania związane  z życiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

Kolejnym wydarzeniem, które organizowane jest w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim jest XXXI Kiermasz Palm i Pisanek, który odbędzie się w piątek, 12 kwietnia 2019 roku. Organizatorzy zapraszają w godzinach: 10.00 - 17.00. 
 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Zdjęcia (7)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe