Świątecznie i na ludowo

  • 09.04.2019, 07:10 (aktualizacja 09.04.2019, 15:57)
  • Joanna Sztymelska
Świątecznie i na ludowo
W niedzielę, 7 kwietnia 2019 roku, w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Będkowie odbył się XVI Powiatowy Konkurs Pisanek i Palm Wielkanocnych.

Organizatorami imprezy byli Mariusz Węgrzynowski - Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Dariusz Misztal - wójt gminy Będków i Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Będków.  Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Anna Milczanowska - poseł na Sejm RP i Zbigniew Zięba - Wicemarszałek Województwa Łódzkiego. 

Udział w konkursie wzięły zespoły z Kół Gospodyń Wiejskich z dziesięciu gmin powiatu tomaszowskiego: KGW Dębniak - gmina Ujazd, KGW Będków - gmina Będków, KGW Brzustów - gmina Inowłódz, KGW Sokołówka - gmina Żelechlinek, KGW Łazisko - gmina Tomaszów Mazowiecki, KGW Teodozjów i KGW Annopol = gmina Czerniewice, KGW Nowe Chrusty - gmina Rokiciny, KGW Węgrzynowice - gmina Budziszewice, Klub Aktywnej Społeczności z gminy Rzeczyca i KGW Tarnowska Wola z gminy Lubochnia. 

Komisja konkursowa w składzie: Michał Pająk - etnograf, przewodniczący jury, Anna Milczanowska, Mariusz Węgrzynowski, Wiesława Fijałkowska - radna Rady Gminy Będków, Agnieszka Zagóra - kierownik warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku miała z zadanie wybrać najładniejszą: palmę tradycyjną i nowoczesną, pisankę tradycyjną i nowoczesną. Piątą konkurencją był wystrój stołu wielkanocnego. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Pierwsze miejsce w kategorii pisanka tradycyjna zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dębniaku z gminy Ujazd. W kategorii pisanka współczesna zwyciężyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzustowie z gminy Inowłódz.

Pierwsze miejsce w kategorii palma współczesna - panie z KGW z Teodozjowa i KGW Annopola z gminy Czerniewice, a w kategorii prezentacja stołu wielkanocnego dominowały panie z KGW z Sokołówki z gminy Żelechlinek. Najładniejszą palmę tradycyjną wykonały panie z KGW w Nowych Chrustach z gminy Rokiciny. Pozostałe zespoły zajęły równorzędne drugie miejsce. 

W czasie, kiedy komisja konkursowa oceniała palmy i pisanki na scenie wystąpili uczniowie z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Będkowie i dwa zespoły działające  Będkowie: Fajne Babki i Ludowiacy od Będkowa. 

 Już za dwa tygodnie Święta Wielkanocne. Wiele tradycji związanych z tymi świętami przetrwało do naszych czasów. Wciąż w wielu domach wykonuje się pisanki, kraszanki lub wydrapywanki, wiele osób za tydzień pójdzie do kościoła poświęcić palmę. W sobotę wielkanocną wybierzemy się ze święconką.

Organizowanie konkursów, kiermaszów i jarmarków wielkanocnych jest wstępem przed zbliżającymi się świętami. 
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe