×

Chcieli tak a wyszło wspak. Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej

  • 9.04.2019, 17:11 (aktualizacja 09.04.2019 18:39)
  • Mariusz Strzepek
Chcieli tak a wyszło wspak. Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej
Dzisiejsza nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej miała być polityczną manifestacją, a okazała się totalną kompromitacją. Radni Platformy Obywatelskiej, którzy wystąpili o jej zwołanie i przygotowali rezolucję dotyczącą poparcia strajku prowadzonego obecnie przez nauczycieli ostatecznie za rezolucją nie zagłosowali. Wyszło mało poważnie, by nie powiedzieć.... komicznie.

O tym, że radni Platformy Obywatelskiej złożyli wniosek o zwołanie sesji nadzwyczjenej usłyszeliśmy pod koniec ubiegłego tygodnia. Jedynym punktem obrad miało być przegłosowanie rezolucji popierającej strajk nauczycieli w szkołach w całej Polsce. Zgodnie z obowiązującym prawem Przewodniczący  Rady ma siedem dni na zwołanie posiedzenia. Krzysztof Kuchta wyznaczył je na 8:30 dzisiaj rano. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Według tekstu rezolucji Rada Miejska wyraża zdecydowane poparcie dla postulatów protestujących pracowników oświaty. - Rada Miejska Tomaszowa Mazowieckiego wyraża zdecydowane poparcie dla postulatów protestujących pracowników oświaty. Nauczyciele to jedna z najważniejszych i jednocześnie najbardziej niedocenianych grup zawodowych w Polsce. Tymczasem to od jakości pracy nauczycieli, od ich zaangażowania i wytrwałości zależy, czy nasze młode pokolenie będzie dobrze przygotowane do stawienia czoła niezwykle złożonym wyzwaniom przyszłości. My, Radni Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, uważamy, że macie pełne prawo walczyć o godność, szacunek dla siebie i polskiej edukacji oraz o odpowiednie warunki pracy i wyższe wynagrodzenie. Mamy głęboką nadzieję, że Wasze oczekiwania zostaną spełnione. Apelujemy zatem w tej trudnej sytuacji do społeczności Tomaszowa Mazowieckiego, a szczególnie do rodziców i uczniów, o zrozumienie dla formy protestu przyjętej przez pracowników oświaty oraz wsparcie ich żądań - czytamy w projekcie uchwały. 

Przed głosowaniem padł jednak wniosek o dokonanie zmian w tekście. Zgłosił go radny Marcin Rybak (również nauczyciel). Po poprawkach radnego brzmiał on:  Radni Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego wyrażają zrozumienie dla postulatów pracowników oświaty. Nauczyciel to ważny i prestiżowy zawód, u podstaw którego leży dobro naszych dzieci. To od nauczycieli zależy jakość nauczania i to jak młodzi ludzie zostaną przygotowani do dorosłego życia. Mamy głęboką nadzieję, że porozumienie zostanie osiągnięte. Jednocześnie apelujemy do nauczycieli, żeby w swoich planach strajkowych nie zapomnieli o tym, co leży u podstaw ich zawodu i uwzględnili pomoc uczniom przy egzaminach – to jeden z najważniejszych momentów w ich dotychczasowym życiu, który zaważy na ich całej przyszłości oraz nie wprowadzanie chaosu informacyjnego wśród rodziców, którzy są mocno zdezorientowani sytuacją. Prosimy zatem rodziców, dzieci i nauczycieli o zrozumienie i odpowiedzialność.

Radnym Platformy Obywatelskiej jednak treść w zmienionym kształcie się nie spodobała. Zgłosili więc kolejny wniosek o przywrócenie treści przygotowanej przez nich. Wniosek został odrzucony a Tomasz Wawro zgłosił kolejny o zamknięcie dyskuji. Wnioskodawcy postanowili więc zagłosować przeciwko rezolucji wspierającej nauczycieli, która ich zdaniem została zdeformowana, a o którą sami wnioskowali.

Warto przy tej okazji zaznaczyć, że wiele samorzadów przyjmuje różnego rodzaju stanowiska i wyraża swoje opinie w sprawach ważnych dla życia społeczności miejskiej w formie uchwał. Dla przykładu Rada Powiatu Tomaszowskiego przyjmowała w ubiegłej kadencji kilka razy uchwały wspierające starania o uzyskanie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia przez centrum kardiologii inwazyjnej, okulistyki jednego dnia, czy kliniki onkologicznej, by zapewnić mieszkańcom lepszy dostęp do usług medycznych. Były one poprzedzone dyskusjami w komisjach lub stanowiły efekt pracy tych komisji. Ich treść była wcześniej uzgadniana i dzięki temu nie budziła niczyjego sprzeciwu. Trudno bowiem spodziewać się, że stanowiska tego rodzaju zgłaszane przez mniejszość mogły zostać przegłosowane bez porozumienia z większością. 

W skład klubu radnych PO w Radzie Miejskiej wchodzą także samorządowcy z wieloletnim doświadczeniem, mają więc świadomość uwarunkowań, jakie wynikają z prostej arytmetyki politycznej. Nie jest tajemnicą, że treść podobnych rezolucji (o ile rzeczywiście uważa się je za ważne) należy uzgodnić i poszukać dla nich większości. Polityka, także ta lokalna jest sztuką kompromisu. 

Po dzisiejszej sesji nie wiemy, czy radni wspierają czy nie wspierają nauczycieli, czy może chcą wspierać nauczycieli a nie chcą wspierać rodziców. A może nie chodzi o to, by królika złapać, ale by go nieustannie gonić. 

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 15.04.2019, 13:03
Do nauczyciela (jeszcze raz):
1. Ludzi lubię, ale ludzi myślących .

2. Na naszą polską medycynę, raczej bym się nie powoływał. Tę naszą medycynę tworzą głównie lekarze. Wśród tego zbiorowiska lekarzy - 90 % to patologiczne przypadki, które za komuny i za III RP ukończyły studia dzięki "dobrym układom" swoich rodziców, znajomych z komuną lub III RP. Podobnie sprawa ma się z różnymi prawnikami: sędziami, adwokatami, prokuratorami.

3. Mieszkałem w różnych akademikach ze studentami i medycyny i prawa. I wiem, jak oni podchodzili do swoich "studiów". I dlatego mam świadomość - jaka to jest swołocz.

Ajdejano
Ajdejano 13.04.2019, 07:36
Do "nauczyciela": nie podniecaj się tak bardzo, bo Ci żyłka pęknie. Myślę, że z tego balonika tej Twojej niepohamowanej "nauczycielskiej godności" trochę powietrza spuściłem. I bardzo dobrze.
Jak pytasz o moje wykształcenie, to Ci odpowiadam: Uniwersytet Warszawski. I nie zaocznie, wieczorowo. Poza tym, jestem jedynym specjalistą z pewnymi uprawnieniami w swoim zawodzie, w naszym i w kilku sąsiednich powiatach. Uprawnieniami, uzyskanymi wtedy, kiedy Ciebie jeszcze na świecie nie było.

Sawietskij pazdraw.
nauczyciel
nauczyciel 13.04.2019, 19:53
Jacku z moim zdrowiem jest całkiem nieźle, mimo że lata swoje już mam. Współczuję Ci bardzo , ludzi nie lubisz i obawiam się , że medycyna nie jest w stanie Ci pomóc i nie chodzi tu wcale o lekarzy , których także określasz jako dziadostwo. Rosyjskiego też uczyły mnie wspaniałe nauczycielki. Pozdrawiam
Ajdejano
Ajdejano 11.04.2019, 15:01
Do "nauczyciela": w zasadzie nie zaprzeczasz temu, co napisałem. I - bardzo dobrze. Jednak, ponieważ ja na tym forum zawsze jestem chamski, dlatego jeszcze tylko Tobie przypomnę: każde zdanie w języku polskim zaczynamy od dużej litery (nie: "szkoda....", tylko "Szkoda....") - prawda, misiaczku ?

Poza tym: nie oceniłem Ciebie jako człowieka (twoje: "Nie dokonuję ocen osób..." i "....klasyfikowanie ludzi..." ), ale oceniłem Ciebie jako (niby) fachowca, czyli nauczyciela, który ma uczyć cudze dzieci.
Więc, przydałoby się więcej logiki w Twoim nauczycielskim wywodzie.
Jednak, u Was - nauczycieli, jedyną logiką jest wasza "godność pedagoga" - powyżej waszego nosa.

PS. "Miszczu": byłem przez ładnych parę lat przewodniczącym komitetu rodzicielskiego w szkole podstawowej i w szkole średniej. W związku z tym, myślę, że "cóś" trochę wiem na temat nauczycieli.
nauczyciel
nauczyciel 12.04.2019, 00:12
Nie będę dążył to poziomu , który prezentujesz i nie będę etykietował. Zapewniam Cię tylko , że poświęciłem czas na przejrzenie wpisów , które zamieszczasz . Uwierz , nie jesteś idealny jeśli chodzi o błędy czy braki liter typu: l zamiast ł , czy s zamiast ś. Na szczęście nikt nie ogranicza Ci swobody wypowiedzi i nie sugeruje braków w wykształceniu. Przypisywanie osobom , których nie znasz kompletnie niechlujstwo czy nieuctwo , nadęte ego czy określanie jako dziadostwo tylko dlatego , że byłeś jakimś przewodniczącycm RR , nie czyni Cię żadną wyrocznią i specjalistą. Bliska mi osoba spędziła w szpitalu 8 lat , często tam byłem , ale śmiem wyrażać opinii na temat stosowanych metod leczenia i wiedzy lekarskiej lub określać tej grupy zawodowej , jak ty to robisz. W każdej profesji pracują ludzie , są lepsi lub gorsi , ale śmiałbym wrzucać wszystkich do jednego worka. Tak , na koniec , pochwal się jakim wykształceniem legitymujesz i jaką to uczelnię ukończyłeś ? Ja chętnie, bez żadnego wstydu podam Ci swoje i zapewniam Cię , że nie była to jakaś tam szkółka . Podyplomowe także były w pełnym wymiarze , a prace miałem zaszczyt i przyjemność pisać pod kierunkiem prawdziwych autorytetów. Nie jestem Miszczem i nie gniewam się, nie stawiam w kąci nikogo , bo lubię dyskusję i twórcza rozmowę. Lubię słuchać i uczyć się nowych rzeczy. Żałuję, tylko że partnerów jest coraz mniej, bo wybrańcom wydaje się że wiedza wszystko lepiej . pozdrawiam
Ajdejano
Ajdejano 11.04.2019, 12:38
Do "n-I szkoły sredniej": żenada zaczyna się w momencie zatrudniania młodych, niedouczonych nauczycieli tylko dlatego, że skończyli jakąś-tam szkółkę o statusie szkółki wyższej, bo przecież mają papier ukończenia tej szkółki.
Potem okazuje się, albo już dawno wiadomo, że ta szkółka to kompletne dno, które wysyła w świat swoich niedouczonych absolwentów.

Najlepszym przykładem takiego niedouczonego nauczyciela szkoły średniej jesteś właśnie Ty - kolesiu ! Dlaczego ? W swoim krótkim wpisie pokazałeś albo niechlujstwo, albo nieuctwo. Dwa błędy: normalny człowiek, a zwłaszcza nauczyciel szkoły średniej nie pisze:"sredniej" i "oplacanie".
Ja takiego nauczyciela nie chciałbym zatrudniać w szkole - w ŻADNEJ szkole, rozumiesz - niedouczony, albo niechlujny człowieku ?! Taki człowiek znacznie obniżałby poziom i opinię o mojej szkole - rozumiesz człowieku ?!

PS. Jest takie powiedzonko: jak nie potrafisz - nie pchaj się na afisz!
nauczyciel
nauczyciel 11.04.2019, 13:46
szkoda na ciebie klawiatury i prądu . Nie dokonuję ocen osób , których nie znam . Pominę milczeniem Twoje inwektywy, chamstwo i klasyfikowanie ludzi. Życzę Ci zdrowia i dobrego samopoczucia. Szczerze także współczuję. Dokonujesz wyborów i to Twoja sprawa.
Ddd
Ddd 11.04.2019, 06:35
Porażka, nauczyciele dali ciała, szantaż emocjonalny względem dzieci to żałosna gra o kasę, wstyd, profesorowie szkół średnich żenada
n-l szkoły sredniej
n-l szkoły sredniej 11.04.2019, 11:29
Żenada to takie komentarze , wstyd że godzisz się na oplacanie na takim poziomie nauczycieli twoich dzieci czy wnuków.
Grecja-Madera
Grecja-Madera 10.04.2019, 21:51
Czy to jest prawda, że naczelnik oświaty zamiast być na posterunku w takim momencie poleciała na wakacje jak Petru na Madere? Szanowni przecież jeśli to prawda to jest to skandal na skale kraju, a tu cisza? Czy to po prostu makabryczny żart?
re
re 10.04.2019, 23:57
Z Petru nie chodziło o to, że poleciał w czasie okupacji Sejmu którą sam firmował, ale że poleciał nie z żoną a kochanką. I to brzydką, o dziobatej twarzy.
popierajmy się nawzajem
popierajmy się nawzajem 10.04.2019, 14:40
Trzeba widzieć, że tutaj wszystkie strony sporu są w bardzo trudnej sytuacji i po racje można znaleźć u każdej ze stron. Ważne, żeby z klasą umieć się w tej sytuacji odnaleźć. Do osoby, która tak zwróciła uwagę na nieobecność Beaty Stańczyk to nie mogła być nie z braku odwagi, a ponieważ pełniła obowiązki Naczelnika Wydziału Oświaty na wyjeździe zagranicznym, służbowym na wymianie w Grecji.
rios
rios 11.04.2019, 13:55
gdzieś znalazłem w necie takie zasady i elementy "
wyjazd służbowy w firmie, ale również w sektorze publicznym, niesie ze sobą takie elementy jak :
kto wydał polecenie wyjazdu służbowego,
uzasadnienie i cel podroży ,
opis wykonania zadania służbowego,
podpisane umowy i porozumienia,
efekty oraz wpływ.
Odrębną kwestią jest rozliczenie finansowe - źródła finansowania wyjazdu : podróż, nocleg, wyżywienie i diety , faktury i wszelkie dowody księgowe, zestawienie poniesionych wydatków, adekwatność poniesionych wydatków do efektów i założonych celów podróży .
DaroJaro
DaroJaro 10.04.2019, 20:46
Ja piernicze służbowo w Grecji ha,ha,ha no nie wytrzymam ha,ha,ha, jaką my mamy wyminę z Grecją w dziedzinie oświaty. Człowieku ty naprawdę myślisz że w tym mieście mieszkalą same tumany!
Rodzic
Rodzic 10.04.2019, 10:46
Choć nie jestem nauczycielem to szanuję ten zawód i wiem ile wymaga cierpliwości i ciężkiej pracy nie jest to takie proste uczyć i wychowywać nasze dzieci ale jednocześnie jestem rodzicem którego dziecko w tym roku zdaje najważniejszych egzamin w swoim życiu i jestem przerażona ponieważ dzieci stały się zakładnikami w tej walce i myślę że to one są tutaj najbardziej pokrzywdzone, każdy pamięta swój egzamin dojrzałości pamięta stres pamięta radość A nasze dzieci będą też pamiętać całą zaistniałą sytuację więc proszę niech jedna i druga strona przestanie grać na emocjach naszych dzieci i nas rodziców
A który zawód
A który zawód 10.04.2019, 21:48
nie wymaga cierpliwości i ciężkiej pracy? Niestety zawód nauczyciela do takich nie należy. Widziałem panią, która na kasie w Biedronce po 2 latach pracy dorobiła się na ramieniu muskułu, który jest marzeniem niejednego sportowca.Pomyślcie ile taka kobieta musi codziennie przerzucić ton towaru
Abb
Abb 10.04.2019, 09:56
Panie Rybak, jak Pan mógł? Jak radni nauczyciele mogli to poprzeć? Brawo koalicja!
Ccc
Ccc 10.04.2019, 08:31
Proszę obejrzeć na stronie urzędu miasta całe wystąpienie radnego z sesji a dopiero później komentować
Obatel
Obatel 10.04.2019, 10:26
Panie Rybak obejrzałem, dramat! Ja na Pana miejscu zwolnił bym się z pracy.
Nauczycielka
Nauczycielka 10.04.2019, 05:31
Pan radny Marcin Rybak rozumie wszystkich w tej trudnej sytuacji również rodziców i uczniów. A czy moralne jest aby nauczyciel zostawił swojego ucznia przed tak ważnymi egzaminami w życiu? Jak w tej sytuacji czują się też rodzice uczniów którzy za chwilę mają zdawać egzaminy?
Sąsiad
Sąsiad 9.04.2019, 22:56
Szanowny Panie Mariuszu - autorze. Tytuł artykiułu "Chcieli tak a wyszło wspak ...." wydaje się być manipulacją zaistniałej sytuacji. Przytoczone (chyba) fragmenty obu rezolucji to zupełnie inna rezolucje. Radny Marcin Rybak (zresztą również nauczyciel) zgłosił zupełnie inną, nie popierającą strajku nauczycieli, ale tylko zrozumienie dla nich. Można np. Szanownego Pana Mariusza popierać i nie rozumieć albo wyrażać zrozumienie a nie popierać (tak jak radny Rybak zresztą nauczyciel). Widocznie radny Rybak (nauczyciel) " .....zapomniał co tym, co leży u podstaw jego zawodu ... " i stał się radnym (RYBAK Marcin (374 głosy). Pozdrawiam.
PS Chyba jednak chodzi oto żeby tego królika, czy też krówkę, albo świnkę gonić.
MS
MS 9.04.2019, 22:58
Może i gonić. Tylko czy złapać?
Tomek
Tomek 9.04.2019, 22:31
Ten strajk ma charakter wyłącznie polityczny . Brawo radny Rybak
Nauczyciel
Nauczyciel 9.04.2019, 21:55
Panie Rybak nie wstyd Panu?
Popieram Nauczycieli
Popieram Nauczycieli 9.04.2019, 20:22
Pan Rybak się może i nie zawahał, ale dziwnym trafem nie było Pani Stańczyk, wiceprzewodniczącej i naczelnika oświaty. Zakładam, że w tych okolicznościach naprawdę ma mnowsto obowiązków i tryb czerwonego alarmu w pracy - jasna sprawa, nie może być inaczej, ale w sprawie, która tak bezpośrednio dotyczy jej działki 30 minut nie znalazła??? Czy aby może nie chciała do tego ręki przykładać bo jak radną nie będzie to nauczycielem pozostanie.
Ona
Ona 9.04.2019, 20:18
Radny popiera radę i pana prezydenta nie nauczycieli, choć sam jest nauczycielem
Tomaszowianin
Tomaszowianin 9.04.2019, 19:58
Redaktorze sam Pan należy do grona ludzi z komitetu obecnego Prezydenta
Proszę uprzejmie o redagowanie tekstu tak aby był on zrozumiały i przekazany w sposób transparentny - zrozumiały a i dziennikarsko etyczny.
Bo nic z tego co stara sie Pan przekazać tym tekstem nie wynika
czytelnik NT
czytelnik NT 9.04.2019, 21:37
Dlaczego? Dla mnie tekst jest napisany całkiem zrozumiale.
smiech na sali
smiech na sali 9.04.2019, 19:33
Hahaha, ale jaja. I takie szopki odwalaja nie polityczni nowicjusze, ale ludzie, którzy już niejednego samorządowego pieca chleb jedli.

Tylko destrukcja, nic od siebie nie potrafią zaproponować, zero programu, tylko negacja.
Ja
Ja 9.04.2019, 18:53
Chcieli zrobić szopkę polityczna i się wyprowmowac - tyle.
nauczyciel
nauczyciel 9.04.2019, 18:51
Przecież to dwie zupełnie różne rezolucje.

Pozostałe