Wspierają ofiary przestępstw

  • 11.04.2019, 12:23 (aktualizacja 11.04.2019, 12:33)
  • Mariusz Strzepek
Wspierają ofiary przestępstw
Polskie Stowarzyszenie Psychologów i Pedagogów "Macierz" przygotowało Program skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwami. Pomocy mogą w nim szukać także mieszkańcy Tomaszowa. Działania prowadzone są we współpracy z Funduszem Sprawiedliwości finansowanym z środków Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Próbujemy pomagać ludziom. Wygląda to tak, że obecnie istnieje pięć ośrodków na terenie województwa łódzkiego. Pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada jednak, że ośrodki będą powstawać we wszystkich miejscowościach, w których zlokalizowane są Sądy, czyli  w większości miast powiatowych - mówi Magdalena Sawicka ze Stowarzyszenia Macierz".
 

Głównym Ośrodkiem Stowarzyszenia jest Piotrków Trybunalski. Funkcjonuje jednak pięć dodatkowych punktów lokalnych, do których osoby pokrzywdzone mogą zwracać się o pomoc. Znajdują się one w:  Radomsku, Sulejowie, Bełchatowie, Opocznie i w Tomaszowie. Część z nich działa już od kilku lat.

 

- Zamysł jest taki, by pomocą objąć szeroką rzesze osób pokrzywdzonych. Ofiary wspieramy nie tylko materialnie ale próbujemy też pomóc im wydostać się z tego pokrzywdzenia. Zapewniamy pomoc prawnika, psychologa, specjalisty psychiatry, doradcy zawodowego. Rozpoznajemy potrzeby, kierujemy beneficjentów na różnego rodzaju szkolenia. Chodzi nam o podejście kompleksowe - wyjaśnia koordynatorka projektu, dodając, że "Macierz" zapewnia wsparcie w postaci mediacji pomiędzy stronami różnego rodzaju konfliktów.

 

Wsparcie ośrodków jest całkowicie bezpłatne. Ponadto możliwe jest także uzyskanie wsparcia materialnego na różne cele. Należy do nich między innymi wsparcie zdrowotne, w tym zabiegi rehabilitacyjne, wycieczki szkolne dla dzieci, opłaty czynszowe itd. Każda indfywidulana sytuacja jest dokładnie badana i oceniana. Koordynatorka projektu chwali też organizowane przez "Macierz" obozy wspinaczkowe dla młodzieży o charakterze terapeutycznym

 

- W pierwszej kolejności osobami, które się do nas zgłaszają zajmuje się pracownik odpowiedzialny za pierwszy kontakt. Jest to człowiek, mający za zadanie nie tylko wysłuchać tą osobę, ale również pomóc wypełnić wniosek przystąpienia do projektu, oraz rozpoznać, jakiego rodzaju pomoc jest w danym przypadku potrzebna. Następnie w zespole konsultujemy, jakiej pomocy będziemy udzielać opowiada o zasadach projektu Magdalena Sawicka.

 

Do "Macierzy" trafiają ofiary różnego rodzaju przestępstw. Najczęściej są to ofiary przemocy fizycznej, psychicznej lub materialnej. To w dużej mierze przypadki, w których wszczęto procedury związane z tzw. niebieską kartą. Zgłaszają się również ofiary oszustów, ale również wypadków komunikacyjnych. Pomoc obejmuje też wsparcie osób bliskich dla ofiar.

 

- Pomagamy też świadkom przestępstw. Jest to pomoc w sensie prawnym lub przygotowania do przesłuchań czy wysłuchania przed Sądem. Co do zasady jednak nie zapewniamy zastępstwa procesowego. Nasz prawnik jednak opiekuje się na zasadzie przygotowania pism procesowych - dodaje przedstawicielka Stowarzyszenia.

 

Zasadą jest jednak, że wsparcia osobom potrzebującym udzielają osoby osadzone mocno w lokalnej rzeczywistości. Jest im łatwiej prowadzić sprawy swoich podopiecznych. Z jaskiego rodzaju przestępstwami mają do czynienia współpracujący ze Stowarzyszeniem specjaliści w Tomaszowie?

 

- Są to sprawy przeróżne. Dotyczą przemocy, oszustw, są pętle kredytowe, hazard, przemoc finansowa - mówi Agnieszka Drzewoska.

 

"Macierz" zaprasza do skorzystania ze wsparcia mieszkańców Tomaszowa.

 

LOKALNY PUNKT W TOMASZOWIE MAZOWIECKIM

Jana Pawła II 64/66, 97-200 Tomaszów Mazowiecki

tel. 792 664 266

 

PONIEDZIAŁEK 16:00 – 20:00
WTOREK 08:00 – 14:00
ŚRODA 13:00 – 20:00
CZWARTEK 16:00 – 20:00
Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe