Jak obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne - czy warto stosować diete 1000 kalorii

  • 15.04.2019, 18:43
  • Mariusz Strzepek
Jak obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne - czy warto stosować diete 1000 kalorii
Dla wielu osób odchudzanie kojarzy się z jedzeniem niesmacznych, dietetycznych produktów i godzinami spędzonymi na katorżniczych ćwiczeniach. Dzisiaj wiemy już jednak, że zbyt restrykcyjna dieta nie jest rozwiązaniem, które pomoże zrzucić kilogramy na stałe. Co więcej, często prowadzi do efektu jo-jo. Zamiast tego warto znać kilka zasad, które wprowadzone w życie pozwolą zdrowo uzyskać odpowiednią wagę i wymarzoną figurę.

Czym są te kalorie i ile ich potrzebuję - obliczanie dziennego zapotrzebowania kalorycznego

Aby schudnąć musimy spalać większą ilość kalorii niż przyswajać. Brzmi prosto w teorii, ale jak ma się do tego praktyka?

Na początku należy ustalić dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. BMR, czyli z angielskiego basal metabolic rate, to wskaźnik podstawowej przemiany materii, czyli tego, ile kalorii potrzebuje organizm na podstawowe funkcje życiowe. To znaczy na oddychanie, trawienie, pompowanie krwi, pracę nerek i tym podobne. Ten wynik natomiast przemnożyć należy przez współczynnik aktywności. W ten sposób otrzymujemy przybliżoną ilość kalorii, które nasz organizm potrzebuje do tego, aby utrzymać wagę. W obliczeniach zmiennymi są płeć, wiek, waga, tryb życia i ilość codziennego ruchu.

Czy dieta 1000 kilokalorii jest dla mnie?

Dochodzi do najważniejszego pytania. Co rusz w internecie można natknąć się na diety 1000 kilokalorii, które mają pozwolić nam pozbyć się zbędnych kilogramów szybko i na stałe. Chcemy tutaj podkreślić, że takie założenie jest absolutnie błędne. Co więcej, jest ono szkodliwe i niebezpieczne. 1000 kcal nie wystarczy ciału nawet na podstawowe funkcje życiowe, nie mówiąc o myśleniu, mówieniu czy poruszaniu się. Stosując dietę 1000 kcal decydujemy się na głodówkę, która przyniesie jedynie spustoszenie w organizmie i późniejsze rzucenie się na jedzenie.

Jaką dietę wybrać?

Aby zdrowo, skutecznie i na stałe schudnąć należy obciąć około 300 kcal z obliczonego dziennego zapotrzebowania. Najlepiej zrobić to wykluczając niezdrowe, wysokokaloryczne słodycze i przekąski i zastępując je warzywami, owocami czy ziarnami. Ogromnie ważna jest również aktywność fizyczna. Dla początkujących polecamy treningi w domu oraz sprzęt do fitness - prosportowy.pl.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe