Niemowlaki, psiaki i "strażaki" 

  • 17.04.2019, 21:30 (aktualizacja 18.04.2019, 00:44)
  • redakcja
Niemowlaki, psiaki i "strażaki"
Ciekawi Was o czym dyskują radni Rady Miejskiej? Czym można Was zaskoczyć?

Budżet żłobkiem naznaczony

Pierwszy, merytoryczny, punkt obrad dotyczył zmian w tegorocznym budżecie miasta. Jeszcze przed sesją autopoprawkę do projektu uchwały zgłosił Prezydent, Marcin Witko. Dotyczyła ona wydatków związanych z budową nowego żłobka, który ma zostać sfinansowany z rządowego programu "Maluch +". - Wprowadzając na sesję ten zapis zmian w budżecie miałem nadzieję, że do dnia dzisiejszego będziemy mieli informację w 100 procentach, że dofinansowanie już jest. Natomiast tej informacji przekazać Państwu nie mogę. Jako miasto złożyliśmy wniosek do programu. Znaleźliśmy się na liście. Niemniej jednak do dnia dzisiejszego nie została podpisana umowa. A to ona jest elementem warunkującym przekazanie nam środków na realizację tej inwestycji. Mam nadzieję, że zostanie ona niebawem podpisana. Jeśli tak się stanie, będę wtedy składał wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej w tej sprawie. Dopiero wtedy wprowadzimy zmiany w budżecie. Na chwilę obecną czekamy na realizację procedur związanych z umową - wyjaśniał Prezydent.

Procedury są dosyć skomplikowane. Lista podmiotów zakwalifikowanych do programu z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej trafić ma do wojewody,  który następnie kieruje do beneficjentów informację o przyznaniu dotacji. Marcin Witko podkreślał, że inwestycja jest dla Tomaszowa bardzo ważna. Zaznaczał jednak, że inwestycje tego rodzaju realizowane są w cyklu jednorocznym. Zbyt późne przekazanie pieniędzy przez wojewodę może skutkować koniecznością rezygnacji z budowy placówki. - Mam nadzieję, że tak się nie stanie. Mamy jeszcze odrobinę czasu. Jeśli jednak umowę będzie można podpisać w lipcu, to niemożliwym będzie jej wykonanie w ciągu 4-5 miesięcy

Autopoprawka wywołałą niezadowolenie radnych opozycji. Adrian Witczak dopytywał o projekt budowlany, który miasto przygotowało jeszcze przed ogłoszeniem programu "Maluch +". - Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej ukazało się obwieszczenie Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Co to jest za dokument - pytał. 

Skarbnik Miasta, wyjaśniała, że do przyznania dotacji niezbędne było wydanie oświadczenia o zamiarze przystąpienia do programu i skorzystania z dotacji, na jego podstawie teoretycznie możliwe jest wprowadzenie inwestycji do budżetu. Wartość inwestycji jest niebagatelna, bo sięga 9 mln złotych.

Nie obyło się bez uszczypliwości. Witczak zarzucał prezydentowi, że nie odpowida na zadane pytania, Prezydent odpowiadał, że są one zawiłe i niedoprecyzowane. - Nie rozumiem czy Panu się budowa żłobka nie podoba, czy jego lokalizacja - Radny wyjaśniał więc, że chodziło mu o informacje kiedy przygotowano projekt żłobka i w jaki sposób wyłoniono jego wykonawcę oraz czego dotyczy wspomniane wyżej obwieszczenie

Odpowiedził udzielał dyrektor Wydziału Inwestycji, Adam Koziełek. Wyjaśniał, że wykonawcę wyłoniono w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. Tryb zamówienia to zapytanie ofertowe, na które odpowiedział tylko jeden z zaproszonych wykonawców. Obwieszczenie wskazuje natomiast lokalizację żłobka wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. 

Barbara Klatka dopytywałą o to, co stanie się z projektem żłobka, za który miasto zapłaciło w przypadku gdy nie uda się uzyskać dofinansowania jego budowy. 

Na tym dyskusja na temat zmian w budżecie się zakończyła. Radni nie zauważyli innych punktów uchwały w tym wpływ 359.555,60 zł z tytułu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem wraz z odsetkami i kosztami upomnienia zwróconej przez Niepubliczne Katolickie Przedszkole Językowe „Wyspa Szkrabów

Oświata bezdyskusyjnie

Kolejnym w programie sesji był blok tzw. uchwał oświatowych. Wprowadzono nowy plan sieci szkół i przedszkoli na terenie Tomaszowa Mazowieckiego. Określono w nich m.in. granice obwodów. Zmiany związane są przede wszytkim ze zmianami w prawie oświatowym i reformą systemu szkolnictwa i likwidacji gimnazjów. Te punkty nie wzbudziły większych emocji a co za tym idzie także dyskusji. 

Dodatkowo podjśto uchwały  w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat, w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, prowadzonych przez Gminę – Miasto Tomaszów Mazowiecki, oraz  w sprawie ustalenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom, którym powierzono stanowisko kierownicze w szkołach i przedszkolach.

Droga do inwestycji

Radni zdecydowali o przejęciu we władanie drogi  – ulicy obecnie nie posiadającej jeszcze nazwy w Tomaszowie Mazowieckim, która nie została zaliczona do kategorii dróg gminnych w oparciu o ww. przepisy ustawy o drogach publicznych. - W związku z koniecznością otwarcia terenów inwestycyjnych usytuowanych na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Gminy Tomaszów Mazowiecki wybudowano drogę łączącą drogę ekspresową nr 8 stanowiącą element sieci TEN-T. Ze względu na swoją funkcję przedmiotowa droga musi być ogólnie dostępną drogą publiczną - czytamy w uzasadnieniu uchwały. Chodzi o drogę od węzła Tomaszów Centrum biegnącą do miejscowości Łazisko. 

Również i ten punkt radni pozostawili bez szerszej dyskusji. 

czytaj także: Oddana do użytku droga, otwierająca nowe tereny inwestycyjne 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 19.04.2019, 19:01
Mój dopisek: nazwiska Witczak i Witko - zbliżone językowo i brzmieniowo, ale myślowo i mentalnie - przepaść !!!
Ajdejano
Ajdejano 19.04.2019, 18:51
Do "k2323:
1. No, to może poinformuj mnie i innych wyborców o najbliższych spotkaniach twojego idola z mieszkańcami miasta. Chętnie wybiorę się na takie spotkanie.
Bo, jeżeli twój idol spotyka się z mieszkańcami miasta np. przy piwie w pijalce - to ja na takie spotkanie się nie piszę. No - chyba, że twój idol pokaże, że po wypiciu np. 15 piw, bezbłędnie przejdzie po jednej linii, namalowanej na podłodze.

2. Aktywność twojego idola w mieście...... Koleś: nie pisanie głupot, tylko konkrety: na czym ta aktywność twojego idola polega ?

3. Dopóki będą tacy wyborcy, jak np. ja i oczywiście - mohery, to w następnej i kilku dalszych kadencjach samorządowych, wasza opozycja "spoko" będzie trwała wiecznie! Na miejsce Witko przyjdą następni i to mi wystarczy.
k2323
k2323 18.04.2019, 12:24
W końcu kadencja, w której jest kontrola prezydenta, który działa z doskoku. Oby ostatnia. Aktywność Witczaka bardzo widoczna w mieście, spotyka się z mieszkańcami! Dofinansowanie żłobka to sprawa dość dziwaczna... w początkowej fazie TM nie było na liście do dofinansowania, a potem dziwnym trafem się znalazło. Opozycja patrzy na ręce i dobrze. Dziwię się radnym większości prezydenta... Witczak wie co mówi, nawet wie po co pyta mam wrażenie. Następna kadencja będzie inna dzięki opozycji.
Ale jeśli nie dostaniemy takiej dotacji na żłobek to może oznaczać, że współpraca prezydenta z rządem się kończy...
Efl
Efl 19.04.2019, 07:36
Otóż wniosek byl i jest na liscie dofinansowywanych zadan. Jest jednym z wuekszychbw wojewodztwie. Problemem jest wydłużająca sie procedura podpisywania umow z podmiotami ktore owo dofinansowanie uzyskały.
ja
ja 18.04.2019, 12:09
Sesja nudna. Może mniej nudna niż te w zeszłej kadencji bo już nikt nie wygłupia się z laurkami dla Marcina Witko. Mało kto skupił się na głównym temacie. Kucharski apeluje o nadzór nad schroniskiem czy zwiększeniem środków dla OSP. Możliwe, że to też jest ważne. Witczak martwi się o projekt żłobka i kiedy tylko ma okazję wdaje się w przepychanki polityczne (projekt też istotna sprawa). Na sesji najważniejsza jest zagrożona dotacja na prawie 4 mln. Tak tyle miasto może stracić. Czyżby wojewoda Rau nie chciał pomagać macierzy PiS w łódzkim?
Madmax
Madmax 18.04.2019, 11:25
Zaczyna się rysować wyraźny podział w radzie. 16 pro-pisiewiczy ponieważ bardzo doświadczony polityk z PO, powiązany z AWS, SLD, PSL były wójt, prezydent, radny sejmiku teraz w obozie prezydenta. Od zawsze na utrzymaniu państwa. Tak radny Krawczyk. Ten multi-partyjny działacz wyraźnie okopał się w obozie Witko. Ciekawe, że największy opór 7 osobowej opozycji stawiają jej byli działacze Batorski i Krawczyk. Co zrobią jak trzeba będzie wracać za chlebem do macierzy?
Ikar
Ikar 18.04.2019, 09:12
Prezydent odpowiada wymijająco. Cieszę się, że w końcu mamy merytoryczną i przygotowaną opozycję. Kibicuje p.Witczakowi. Czas na młodych, mądrych ludzi.
Konrad
Konrad 18.04.2019, 16:20
Merytoryczna? Przygotowana?
Ela
Ela 18.04.2019, 09:00
Brawo opozycja! Głosowałam na Pana Witczaka i Panią Klatkę!
Roni
Roni 18.04.2019, 07:47
Witczak nie wie o czym mówi. Naprawdę takich mamy tam radnych? Szkoda miasta.
Zzzz
Zzzz 18.04.2019, 15:55
Szkoda na tych co nie zrobili nic do tej pory poza wykonywaniem poleceń Witki.
Porażka
Porażka 18.04.2019, 07:02
Opozycja stawia tylko na polityczne show - nic więcej. Tak jak mówił Krawczyk nie maja pojęcia o dobrych praktycjach bo i chyba nie o to chodzi. Chcą dowalić - wiadomo komu. Nie przyjdzie im do głowy, zeby złożyć wniosek na komisji, tak by skarbnik np się z nim zapoznał - lepiej później tupać nóżkami, ze nic nie mogą. Szkoda tylko, ze zgłaszając swoje mądrości nie głosują za ich osobista odpwiedizlanosc za to - również ekonomiczna. A schronisko mnie rozwaliło - wychodzi na to, ze powinni psy dawać komu popadnie bez względu na warunki, tak zeby radny był usatysfakcjonowany. Populisci lepsi od pisu.
Ajdejano
Ajdejano 17.04.2019, 23:36
Nie jestem pewny, czy ten Witczak wiedział w jakiej sprawie czepia się prezydenta. Chyba tylko chciał zaistnieć.
Podobnie z radną Klatką. Do tej radnej nie dotarło to, że jak się chce wystąpić o pieniądze na "cóś-tam" , to najpierw trzeba toto "cóś" zaprojektować i zrobić kosztorys inwestorski na toto "cóś". A projektu budowlanego i kosztorysu inwestorskiego prezecież nikt nie zrobi w "cynie społecnym" ino za kasiorkę - Pani Radna.

Pozostałe