20 lat Tomaszowskiego Stowarzyszenia Amazonek

  • 26.04.2019, 12:15
  • Joanna Sztymelska
20 lat Tomaszowskiego Stowarzyszenia Amazonek
W czwartek, 25 kwietnia 2019 roku, w Miejskim Centrum Kultury, filia Tkacz w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się uroczystość z okazji 20-lecia działalności Tomaszowskiego Stowarzyszenia Amazonek.

- Tomaszowskie Stowarzyszenie Amazonek działa od 20 lat. Swoją działalność rozpoczęło w okresie, kiedy problem raka piersi był tematem tabu. O nowotworach nie mówiło się i tworzenie takich Klubów w tamtym okresie wiązało się z wieloma przeciwnościami i problemami. Często z problemem samotności, wykluczenia społecznego  problemów integracji wielopokoleniowej, integracji społecznej.  Amazonki z Tomaszowa tak naprawdę wiodą prym, ponieważ działają tutaj na terenie Tomaszowa, na terenie okolicznych miejscowości. Wspierają kobiety w leczeniu raka piersi. Prowadzą wolontariat, jako czynne poradnictwo, oraz wolontariat szpitalny. Działają też na rzecz profilaktyki raka piersi i chorób nowotworowych. Współpracują  z wieloma instytucjami, organizacjami i przede wszystkim z władzami samorządowymi miasta i powiatu - pochwaliła działalność tomaszowianek, Ewa Maciejewska - prezes Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka. 

Tomaszowskie Stowarzyszenie Amazonek liczy obecnie 50 aktywnych członkiń. Siedziba organizacji znajduje się w dawnej szkole numer 2 przy ulicy Warszawskiej 102, gdzie panie spotykają się dwa razy w tygodniu. Jest ono jednym z 13 Klubów należących do Łódzkiej Unii Wojewódzkie.Warto przy tym przypomnieć, że wszystkie Stowarzyszenia Amazonek są zrzeszone w największej samopacjenckiej organizacji w Polsce, Federacji Stowarzyszeń Amazonki. W całej Polsce działa ponad 200 podobnych Klubów, zrzeszających ponad 25 tysięcy kobiet, działających  na rzecz pacjentek dotkniętych rakiem piersi. 

Czwartkowe spotkanie poprowadziły: Elżbieta Gałek - prezes Tomaszowskiego Stowarzyszenia Amazonek i Zofia Myśliwiec. Na wstępie powitały zaproszonych gości, wśród których znaleźli się między innymi: Izabela Śliwińska - wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Elżbieta Łojszczyk - członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek - przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego, ksiądz Grzegorz Chirk - psychoonkolog,  Izabela Grenda - dyrektor Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego Nu-Med w Tomaszowie Mazowieckim, Anna Idzikowska - koordynator ds. pacjentów w Nu-Med, Jacek Stępnicki - rzecznik prasowy Nu-Med, Ewa Maciejewska - prezes Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka. Na zaproszenie organizatorów przyjechały także Amazonki działające w Stowarzyszeniach Amazonek w Łodzi, Skierniewicach, Bełchatowie i Sieradza. 


Prowadzące przybliżyły uczestnikom spotkania działalność Stowarzyszenia na przestrzeni ostatnnich 20 lat. Omówiły działania  w kierunku profilaktyki, ale opowiedziały także o innych działaniach, wycieczkach, rajdach i zawodach. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Odbyło się też odznaczenie statuetkami "Przyjaciel Stowarzyszenia Amazonek". Odznaczone zostały także członkinie Stowarzyszenia Amazonek "Łukami Amazonki". Łuk Amazonki, to odznaczenie przyznawane Amazonkom za szczególny wkład w działalność i rozwój Ruchu Amazonek w Polsce. Otrzymać go mogą osoby szczególnie zaangażowane we wspieranie działalności Stowarzyszenia, poświęcające swój czas na pomoc innym kobietom dotkniętych chorobą onkologiczną. 

Życzenia składali zaproszeni na spotkanie goście. Na zakończenie uroczystości na salę wjechał wspaniały jubileuszowy tort, którym zostali poczęstowani wszyscy uczestnicy spotkania

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe