×

Detale, które sprawiają ból

  • 1.05.2019, 21:00 (aktualizacja 04.05.2019 15:57)
  • Michał Grażyński
Detale, które sprawiają ból
Tomaszowska oczyszczalnia ścieków przy ulicy Henrykowskiej to obiekt, z którego bez wątpienia możemy być dumni. Zmodernizowana przed kilkoma laty, dziś jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Tym bardziej drażnią detale jakie widzimy przed wjazdem do przedsiębiorstwa. Detale ważne, których ochronę zapisano w polskim prawie, a po ludzku dla wielu z nas są po prostu bardzo bliskie sercu.

Niniejszym, za pośrednictwem najskuteczniejszego w takich sprawach tomaszowskiego medium, zwracam się do administracji oczyszczalni o wymianę, a przynajmniej usunięcie podartych i brudnych flag. Przede wszystkim obiętych prawną ochroną flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Unii Europejskiej.

 Szanowni Państwo, nie godzi się!

Być może przez część Czytelników, mój apel odebrany będzie jako rozhisteryzoway.

Ale tak:

1. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Narodowej, w tym roku również 15-lecie przystąpienia naszej Ojczyzny do struktur Unii Europejski... Całe szczęście, że oczyszczalnia znajduje się na zalesionych obrzeżach miasta i do końca “majówki”, nikt poza wędkarzami stanu flag nie zobaczy. Mam przynajmniej taką nadzieję, choć osobiście ...po prostu jestem  zraniony.

2. W odróżnieniu do kultury anglosaskiej, polskiej flagi nie nosimy na butach, majtkach, zwykle nie “dekorujemy” nią przedmiotów niżej lokowanych w hierarchii wartości. W tym duchu i ja byłem socjalizowany, najpierw w domu, potem przez polskie szkoły. Polską flagę  na ramieniu nosili tomaszowscy Olimpjczycy, dziś noszą tomaszowscy kawalerzyści, nosili też ci z nich którzy zginęli na misji stabilizacyjnej w Afganistanie (pięciu Żołnierzy). Oczyszczalnia ścieków jest również ważna, ponieważ decyduje o stanie najbliższego nam środowiska naturalnego, dlatego same czyste (!) flagi w tym miejscu, są uzasadnione, nawet niezależnie od wartości inwestycji.

Ktoś obiekt za nasze podatki sprząta, mógłby od czasu do czasu podnieść głowę i zerknąć na maszty.

Czas byśmy jako Polacy zaczęli się szanować.
 

 

Michał Grażyński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

autor zdjęcia
autor zdjęcia 3.05.2019, 23:06
Zdjęcie ilustracyjne tekst na wyłączność Portalu NaszTomaszów. Jako jego autor proszę inne tomaszowskie media o niewykorzystywanie go.
czytelnik
czytelnik 3.05.2019, 20:14
wpisz NAZISTOWSKIE KORZENIE UNII EUROPEJSKIEJ...wezwanie do prawdy...
Ajdejano
Ajdejano 2.05.2019, 16:46
Flaga unii jest tak samo tragikomiczna jak i ta cała unia.
Po wojnie, upadłe państwa kolonialne (Francja, Włochy, Belgia, Holandia) oraz upadłe hitlerowskie Niemcy, wymyśliły tę unię tylko po to, aby wykorzystać gospodarki biedniejszych państw dla swoich gospodarek (głównie potomkowie hitlera).
Genialny plan: najpierw dać tym europejskim pariasom trochę kasiorki, aby się rozwijali, w trakcie tego rozwoju i tak znaczna część tej kasiorki wraca do bogatych (handel z pariasami za pół darmo, inwestycje bogatych u tych pariasów), a potem wzięcie tych trochę dorobionych pariasów za mordę i ustawić ich w eurokołchozie tak, jak to robili sowieci ze swoimi "wolnymi" republikami.

Teraz zaczynamy wchodzić w etap z narzucaniem nam związku socjalistycznych republik europejskich.
Niedługo będziemy musieli zawieszać flagi unii pod świętym obrazkami na ścianie.
K
K 3.05.2019, 15:44
Hajsu poki co wiecej dostajemy niz oddajemy, a to nie jest tak, ze nie mozna z tego wyjsc. Nawet bez jakiejkolwoek umowy. Granice mozna przywrocic w ciagu roku. Wrwcaja cla i tyle.

Ale zwyczajnie poki co Polsce sie to zwyczajnie oplaca. Papirow zadnych nie mamy popodpisywanych, ktore trzymalyby nas w Unii. Referndum i do widzenia.
zxz
zxz 2.05.2019, 09:31
Flaga UE nie jest w żaden sposób prawnie chroniona, bezproblemowo można taką spalić na środku placu Kościuszki. I jedynie za co można odpowiedzieć to za zaśmiecanie środowiska ;)
producnet
producnet 2.05.2019, 09:00
...jeśli ktoś kiedykolwiek miał styczność z takimi flagami na masztach, wie że wystarczy kilkanaście dni dobrego wiatru, deszczu i flagi są do wymiany, są materiały droższe, ale one też wytrzymują maksymalnie dwa trzy miesiące, oczywiście że jeśli nadchodzi tak ważne święto, powinno się wymienić dzień przed, a skąd wiadomo że flag nie wymieniono kilkanaście dni temu?
?
? 2.05.2019, 15:23
To jest zadne tlumaczenie syfiarstwa.

Jesli nawet te materialy bylyby tak nietrwale jak pan pisze, to pwinny zniknac w ogole. Jesli maszt jest zle skonstruowany (moze nie potrzebna ta linka wzdluz przeciwleglej do masztu krawedzi?), to niech przynajmniej stoi goly. Nikt nawet nie bedzie zwracal uwagi.

Moze lepiej zamiast dlugiego matwrialu opadajacego w dol, zwykle metrowe flagi tylko u szczytu masztu? Efekt bedzie ten sam.

Juz pal szesc to logo oczyszczalni, ale flaga narodowa i UE prezentowane w takim stanie wywoluja efekt odwrotny od zamierzonego.

To tez daje do zrozumienia tym beczkarzom, ktorzy tam przyjezdzaja, ze skoro ZGWiK nie potrafi ogarnac swojego flagowego obiektu w tak widocznych sprawach, to tez bedzie na tyle nieudolny ze moze im skoczyc, jesli zawartosc beki z auta spuszcza do studzienki miejskiej (za darmo, wczesniej komercyjnie odbierajac od kogos szambo spod domu), a spuszczajac na prywatnej posesji do sieci kanalizacyjnej podlacznej? Czy nawet do rzeki gdzies pod miastem.

Takie sytuacje w Tomaszowie sie zdarzaja. To jest latwy zarobek.Uzywane beki sa tanie.
Przejezdny
Przejezdny 2.05.2019, 00:13
To samo jest z godłem. Zauważyłem,że na tablicach informacyjnych sołtysów wiszą zniszczone, wyblakłe wizerunki polskiego godła.. Wystarczy przejechać np. główną ulicą przez Lubochnię. Może lepiej nie wywieszać niż profanować.
wde
wde 3.05.2019, 18:24
Najciekawsze, że policja przejeżdża obok przynajmniej raz dziennie i nie reaguje.
x
x 1.05.2019, 22:33
Flaga UE nie jest w żaden sposób chroniona prawem...
Odp
Odp 1.05.2019, 22:40
"W prawie nie jest konkretnie wymieniona flaga unijna, ale można ją traktować w ten sam sposób - jako symbol, który powinien być otaczany szacunkiem. Ma podobne znaczenie ze względu na to, że Unia Europejska łączy szereg państw. To jest warunek przyzwoitego zachowywania: nie niszczymy znaków, które są symbolami innego państwa, zaprzyjaźnionego czy nie zaprzyjaźnionego"

Tadeusz Jeziorowski z Komisji Heraldycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
x
x 2.05.2019, 22:05
I z tego ma co wynikac?
ABC
ABC 3.05.2019, 16:13
Tego, ze masz nie palic. Agituj za wyjsciem jesli uwazasz to za korzystniejsze dla naszego Kraju, ale nie pal symboli.

Weszlismy w drodze referendum, niczego nikomu nie narzucano

Pozostałe