TCZ to nie tylko "umieralnia"

  • 06.05.2019, 21:53 (aktualizacja 06.05.2019, 22:41)
  • Joanna Sztymelska
TCZ to nie tylko "umieralnia"
Niezwykle ciekawie przedstawiają się dane dotyczące zabiegów operacyjnych, jakie wykonywane są w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Na przestrzeni minionych 5 lat zmieniły się diametralnie. Wzrosła także ich liczba na oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej. Spora w tym zasługa tzw. pakietu onkologicznego i nielimitowanych procedur zabiegowych, ale także specjalistów z lekarskiego konsorcjum pod kierownictwem doktora Włodzimierza Koptasa. Statystyki zabiegów zdają się przeczyć obiegowym opiniom na temat TCZ.
Oddziały 2015 2016 2017 2018
 Ginekologiczno położniczy 844 822 713 927
Chirurgii ogólnej i onkologicznej 1270 1529 1428 1506
Ortopedyczno urazowy 862 789 834 858

 

Powyższa tabela obrazuje liczbę zabiegów ogółem wykonywanych na trzech szpitalnych oddziałach. Widać w niej wyraźny trend wzrostowy. W ciągu trzech lat liczba operacji przeprowadzonych przez zespół chirurgów wzrosła o blisko 240. Oznacza to, jeden dodatkowy zabieg przeprowadzony w każdy dzień roboczy. Słabiej na tym tle wypada oddział ortopedyczno urazowy (co jest samo w sobie tematem na osobny artykuł). 

W tej liczbie zabiegi w ramach pakietu DILO (diagnostyka i leczenie onkologiczne) wykonywały dwa spośród w/w oddziałów. Jak kształtowała się ich liczba w kolejnych latach pokazuje poniższa tabela. 

Oddziały 2015 2016 2017 2018
 Ginekologiczno położniczy 2 23 25 40
Chirurgii ogólnej i onkologicznej 30 99 107 163

 

Zabiegi onkologiczne wykonywane na oddziale ginekologicznym to przede wszystkim kompleksowe zabiegi górnej i dolnej części układu rozrodczego. 

Szerokie spektrum operacji o profilu nowotworowym znajdujemy natomiast na oddziale chirurgicznym. O ile w 2015 roku dominowały kompleksowe zabiegi jelita grubego oraz radykalne interwencje dotyczące gruczołów dokrewnych, to już 3 lata później wachlarz ich się znacząco rozszerzył.

Tomaszowska chirurgia wykonywała także: kompleksowe zabiegi przełyku (w tym jego protezowanie), jelita cienkiego (w tym zarówno duże jak i endoskopowe), zabiegi jamy brzusznej, różnorodne operacje na jelicie grubym, rozległe zabiegi wątroby, trzustki, woreczka żółciowego itd. Wielu z nich przez całe lata się u nas nie wykonywało. 

Oczywiście taka różnorodność zabiegów powinna nas cieszyć. Ja natomiast patrzę na szpital oczyma samorządowca. Wciąż wielu tomaszowian, z którymi mam okazję na co dzień rozmawiać, skarży się na czas oczekiwania na operację. Dlatego interesowałoby mnie ile spośród wykazanych w zestawieniu zabiegów dotyczy pacjentów z naszego powiatu, a ilu chorych pochodzi spoza naszego terenu. Takich zestawień TCZ podobno nie prowadzi. A szkoda... O ile nie widzę większego problemu w przypadku świadczeń, na które nie nałożono limitów (DILO), to już zabiegi planowe powinny pozostawać w sferze naszych zainteresowań jak najbardziej. Przypomnę, że ustawowo jesteśmy powołani do tego, by zaspokajać zbiorowe potrzeby danej wspólnoty samorządowej. Nasi mieszkańcy powinni więc mieć możliwość korzystać z pomocy lekarskiej na miejscu, a nie poszukiwać jej w innych miastach np. w Łodzi czy w Radomsku, bo przecież po to walczymy o każdą złotówkę i dofinansowujemy placówkę -  mówi Mariusz Strzępek, przewodniczący Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego. 

 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 10.05.2019, 22:43
Jednak jestem upierdliwy i zapytam NFZ: no to co mi odpowiecie na moje wpisy pod waszym adresem ? Myślę, że nic mi nie odpowiecie.
Dlaczego? Bo nic nie macie dopowiedzenia w temacie: złodziejski NFZ.
Ajdejano
Ajdejano 10.05.2019, 12:31
Dalej będą wyżywał się na NFZ.
Parę lat temu miałem bezpośredni konflikt z NFZ w Łodzi.
Powinni mi zwrócić za lotniczy transport mnie w stanie śpiączki farmakologicznej po operacji po wylewie krwi do mózgu ze Słowacji do Warszawy. Kilkanaście tysięcy złotych.
Nie będę opowiadał całej historii. Mój przypadek był zgłoszony do programu Jaworowicz.
Do pewnego momentu walczyłem, ale później poinformowałem swojego prawnika, że odpuszczamy.
Ze złodziejami nie wygrasz.
Ajdejano
Ajdejano 10.05.2019, 10:16
Dodatkowo do NFZ: NFZ i samorząd powiatowy razem ze Starostą powiatu niech się lepiej zajmą likwidacją wielu etatów w szpitalu i w samym NFZ, które są w ogóle nie potrzebne. Zwłaszcza w NFZ. Ilu tam siedzi nygusów, tylko dlatego, że mają partyjne nalepki na czole.

Wniosek: najpierw zacząć od siebie, a potem ustawiać do pionu pacjentów.

PS. Mam w zanadrzu jeszcze parę "kwiatków" na temat szpitala, ale tymczasem - poczekamy.
Ajdejano
Ajdejano 10.05.2019, 08:33
Do NFZ (na czerwono): wszystko się zgadza, tylko że te pieniądze wydane na koronarografię na mnie, NFZ nie dostał z nieba od Pana Boga, tylko z pieniędzy m.innymi z moich podatków i z moich składek zdrowotnych, które dostaje ZUS i NFZ przez całe moje dorosłe życie.

Tak więc, to ja i wszyscy inni utrzymują państwo polskie i w tym również was, czyli NFZ i w tej sytuacji NFZ żadnej łaski mi, k..... , nie robi !
prezes
prezes 08.05.2019, 15:33
a zapytał ktoś jaka jest jakość tych operacji? ile ludzi jest operowanych ponownie w krótkim czasie po pierwszej operacji? ile umiera? ile ma zakażenie ran pooperacyjnych? ile osób ma wznowę nowotworu? jest to porównywane jakoś z innymi ośrodkami? sztuka polega chyba na tym, żeby nie tylko zrobić operację, ale żeby ją zrobić skutecznie i dobrze.....
Jimmy
Jimmy 10.05.2019, 18:10
Kolegę tak ci nasi "spece" zoperowali, że aż musiał jechać na "docinkę" do innego miasta, bo usunięcie woreczka żółciowego przerosło ich możliwości.
Ajdejano
Ajdejano 07.05.2019, 18:36
Myślę, że autorzy powyższego materiału i wszyscy dyskutanci są trochę w błędzie.
Najpierw autorzy materiału powyżej wpuścili ludzi w złym kierunku rozpatrywania tematu.
Tym tematem powinna być JAKOŚĆ !!! wykonywanych wszystkich usług leczniczych (operacje, zabiegi, efekty tych operacji i zabiegów dla chorych, opieka po tych operacjach i zabiegach, rehabilitacja, zwykła codzienna opieka w szpitalu).

Tymczasem, redagujący materiał powyżej, skupili się na ilości tych różnych operacji, zabiegów, wyliczając w tabelkach jak to wszystko rośnie. To wszystko tak samo rośnie i w innych szpitalach w całej Polsce.

To pytam Autorów materiału powyżej: jak to jest, że jeden szpital jest nazywany umieralnią a inny szpital jest znany w całym regionie i w całej Polsce.
Jak przebywałem na leczeniu w Scanmedzie (obok szpitala), to spotkałem tam ludzi z połowy Polski. I oni wiedzieli, że nie przyjechali do "umieralni", tylko do porządnego szpitala.
Dlaczego ? O tym mogłem się sam przekonać.

Jednym słowem: dobry szpital, to nie taki, gdzie "trzepie się" wielkie ilości operacji, zabiegów, itp., itd., ale taki, w którym medyczne efekty działalności szpitala w stosunku do pacjentów tego szpitala są widoczne i znane w regionie i w kraju.

I nie zawracajcie ludziom głowy tabelkami, tylko zabierajcie się za podniesienie poziomu leczenia ludzi w tomaszowskim szpitalu.

PS. Ja chętnie dam każdemu doktorowi, ale tylko wtedy, kiedy będę wiedział, że mi pomoże.
I teraz chyba wielu zmartwię: w Scanmedzie byłem na podstawie mojego telefonu na recepcję, informując, że chyba mam zawał i na tej recepcji telefonicznie zapisałem się do lekarza tego samego dnia. Za wizytę u tego lekarza zapłaciłem 110 zł, w trakcie tej wizyty, lekarz dokładnie mnie zbadał i po tym badaniu oświadczył, że do domu już nie wrócę i zostaję w Scanmedzie i jeszcze tego samego dnia miałem zabieg chirurgiczny. Opieka i monitorowanie mojego stanu po tym zabiegu - BAJKA !!!
Tak więc - oprócz tych 110 zł za wizytę u lekarza, NIE DAŁEM NIC WIĘCEJ.
Można ? MOŻNA !!!
NFZ
NFZ 09.05.2019, 23:24
Wizyta prywatna kosztowała owszem 110zl. Natomiast za zabieg koronarografii zapłacił NFZ jakies 15000zł. Scanmed pomaga ale tęż nie robi tego bezinteresownie.
xyz
xyz 07.05.2019, 14:53
poniekąd to prawda. żeby się zoperować w tomaszowie, trzeba jechać prywatnie do gabinetu do doktora do łodzi i wtedy jest szansa na operację tutaj.
dla mieszkańców tutejszych terminy są w kosmos, albo wcale ich nie ma. operowani są tylko pacjenci, których kierują sobie sami lekarze pracujący na "naszej" chirurgii. nam pozostaje operować się w łódzkich szpitalach, albo w szpitalach ościennych.
chirurgia
chirurgia 07.05.2019, 12:21
PĘCHERZYKA żółciowego, nie woreczka jeśli dbamy o poprawność merytoryczną artykułu
GG
GG 06.05.2019, 23:26
Jest lepiej, widzi to gołym okiem, każdy kto był zmuszony korzystać.

Pozostałe