Trwa inwentaryzacja źródeł ciepła oraz sposobu pozbywania się nieczystości

  • 07.05.2019, 17:24
  • Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
Trwa inwentaryzacja źródeł ciepła oraz sposobu pozbywania się nieczystości
Na terenie Tomaszowa Mazowiecka rozpoczęła się inwentaryzacja źródeł ciepła oraz sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych przez właścicieli nieruchomości. To kolejne działania realizowane z troską o środowisko.

Inwentaryzacja źródeł ciepła pozwoli ustalić, które tereny miasta są szczególnie narażone na wysokie stężenie smogu oraz wymagają wprowadzenia działań mających na celu ochronę zdrowia i życia mieszkańców. Jest również potrzebna do utworzenia Gminnego Programu Niskiej Emisji. 

- Dokonanie inwentaryzacji pozwoli nam skuteczniej walczyć ze smogiem – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. – Mimo że zbliża się sezon letni to nie zapominamy o problemie zanieczyszczenia powietrza.  Do tej pory tak naprawdę nie wiadomo, ile pieców może truć tomaszowian. Będziemy czujnym okiem przyglądać się posesjom, w których funkcjonują kotły umożliwiające spalanie śmieci. Wyniki inwentaryzacji wskażą nam obszary, w których działania powinny mieć charakter priorytetowy. Będziemy również zabiegać o kolejne środki zewnętrzne na poprawę jakości powietrza, a tym samym jakości życia mieszkańców – podkreśla. 

Miasto przeprowadzi również inwentaryzację zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego powołał specjalny zespół, który dokona analizy wyników. - 98,5 proc. tomaszowskich gospodarstw domowych ma zapewniony dostęp do kanalizacji, co powinno nas cieszyć, bo to jeden z lepszych wyników w Polsce. Zdarza się jednak, że otrzymujemy zgłoszenia o odprowadzaniu ścieków bezpośrednio do gleby bądź do wód, co jest bardzo niebezpieczne dla środowiska i zdrowia mieszkańców – wyjaśnia Marcin Witko. 

Ankiety w formie papierowej dotyczące inwentaryzacji pieców i urządzeń grzewczych oraz sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych przez właścicieli nieruchomości otrzymają listownie wszyscy właściciele nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim. Są one również dostępne m.in. w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta oraz w Punkcie Informacyjnym magistratu w Galerii Tomaszów. Formularze wypełnione w formie papierowej należy dostarczyć do jednego z kilku punktów tj. Kancelaria Ogólna Urzędu Miasta, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, Punkt Informacyjny magistratu w Galerii Tomaszów oraz Informacja Turystyczna na pl. Tadeusza Kościuszki. 

Ankietę można również wypełnić w formie elektronicznej na stronie internetowej: 
ankieta.tomaszow-maz.pl

Ankiety należy dostarczyć lub wypełnić na stronie internetowej do dnia 15 maja 2019 roku. Po tym terminie właścicieli nieruchomości odwiedzą pracownicy Urzędu Miasta w celu ustalenia źródeł ciepła oraz sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych. Inwentaryzacja potrwa do końca sierpnia br. 

Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim realizuje szereg projektów w ramach walki o czyste środowisko. Miasto pozyskało dotacje m.in. na zakup ekologicznych autobusów MZK oraz próbny odwiert geotermalny, a Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznaje osobom potrzebującym zasiłki celowe na zakup opału. Straż Miejska na bieżąco sprawdza, co jest przyczyną złej jakości powietrza na konkretnych ulicach. W marcu 2019 roku prezydent Tomaszowa Mazowieckiego powołał zespół antysmogowy w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. 
 

Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 12.05.2019, 13:48
Do "Tomasz.owianina" (wpis na różowo). Owszem mam "cós" do ukrycia. To "cóś", kiedyś (w młodości) chętnie pokazywałem - zwłaszcza kobietom. Teraz już bym nie zaryzykował.
Jak nie zaskoczysz, o czym piszę, to mogę Ci dokładniej wyjaśnić, tylko nie wiem, czy Admin to moje wyjaśnienie pokaże.

Poza tym: jak Ci tak cuchnie przy grotach, to może idź do lekarza specjalisty od nosa - co ?
Tomasz.owianin
Tomasz.owianin 11.05.2019, 14:19
To może należałoby sprawdzić dlaczego tak cuchnie prz Grotach. Fetor taki, że nie ma jak oddychać.
bdk
bdk 09.05.2019, 23:56
Tworzony jest rozkład jazdy dla straży miejskiej :)
Ajdejano
Ajdejano 09.05.2019, 20:31
Cytaty z powyższego materiału:
Cytat nr 1.
"Ankiety w formie papierowej dotyczące inwentaryzacji pieców i urządzeń grzewczych oraz sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych przez właścicieli nieruchomości otrzymają listownie wszyscy właściciele nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim."

Cytat nr 2.
"Formularze wypełnione w formie papierowej należy dostarczyć do jednego z kilku punktów tj. Kancelaria Ogólna Urzędu Miasta, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, Punkt Informacyjny magistratu w Galerii Tomaszów oraz Informacja Turystyczna na pl. Tadeusza Kościuszki. "

Cytat nr 3.
"Ankiety należy dostarczyć lub wypełnić na stronie internetowej do dnia 15 maja 2019 roku. Po tym terminie właścicieli nieruchomości odwiedzą pracownicy Urzędu Miasta w celu ustalenia źródeł ciepła oraz sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych. Inwentaryzacja potrwa do końca sierpnia br. "

Moje pytania:
1. Czy te cytowane wyżej informacje, to jest szantaż wobec mieszkańców miasta ?!
2. Jeżeli nie przyślą lub nie dostarczą tych ankiet, to co: przyjdą carscy urzędnicy i każą otworzyć furtkę, drzwi do domu i bezkarnie będą nagabywać właścicieli nieruchomości, a potem będą bez jakiegokolwiek zezwolenia sprawdzać te obsmarkane piece i kotłownie ?!

Jak za "batiuszki cara" !!! W USA taki urzędnik bez odpowiedniego pozwolenia dostałby od właściciela nieruchomości kulkę w łeb.
Jeżeli się mylę, to proszę wyprowadzenie mnie z błędu.
Tomasz.owianin
Tomasz.owianin 11.05.2019, 14:22
Ajdejano, przraziłeś się, czyżbyś miał coś do ukrycia?
Aga
Aga 08.05.2019, 08:05
Assenizator, varan przeczytajcie sobie treść ankiet, Może wtedy zrozumienie, że mają one sens
Assenizator
Assenizator 08.05.2019, 06:49
Inwentaryzacja w formie "ankiety"?????? Ktoś chyba nie wie co znaczy "inwentaryzacja". Mogę podpowiedzieć. Jest 4365 pieców węglowych i 2243 szamba. :-D
varan
varan 07.05.2019, 20:49
"Inwentaryzacja źródeł ciepła pozwoli ustalić, które tereny miasta są szczególnie narażone na wysokie stężenie smogu" - Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w północnej i północno-wschodniej części miasta, a generalnie najgorzej jest w dzielnicach domków jednorodzinnych gdzie praktycznie na każdej ulicy znajduje się jeden czy dwa truciciele - żeby to stwierdzić nie trzeba przeprowadzać inwentaryzacji, wystarczy odrobina logiki i obserwacji danych z czujników zanieczyszczenia powietrza. A w ogóle to taka inwentaryzacja po zakończeniu okresu grzewczego, w maju, nadaje się do... obśmiania w filmie Bareji.

Pozostałe