Wszystko co chciałbyś wiedzieć o MZK... a bałeś się zapytać 

  • 15.05.2019, 11:22 (aktualizacja 15.05.2019, 11:55)
  • Mariusz Strzępek
Wszystko co chciałbyś wiedzieć o MZK... a bałeś się zapytać
O funkcjonowaniu Miejskiego Zakłądu Komunikacji mieliśmy okazję porozmawiać z prezes spółki Wiolettą Magin. Dowiecie się dzisiaj co nieco o zmianach w rozkładzie i wakacyjnych kursach. Czy autobusy dojadą latem nad Zalew?

NT.: Od dłuższego czasu komunikacja miejska jest bezpłatna. Ciekawi mnie o ile wzrosła w tym czasie liczba pasażerów?

Wioletta Magin: Znacząco, co potwierdziły badania popytu na usługi komunikacji miejskiej przeprowadzone na zlecenie Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Według raportu kończącego badania, średniomiesięczna liczba pasażerów tomaszowskiej komunikacji miejskiej wzrosła w granicach miasta Tomaszowa Mazowieckiego o ok. 194 tys. osób, co stanowi wzrost o 69,2% w stosunku do roku 2017, natomiast na obszarze podmiejskim – o ok. 1600 osób (2,5%).

To bardzo dobre wyniki świadczące o tym, że Polityka zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Tomaszowie Mazowieckim to nie pusty dokument, tylko konsekwentnie realizowana polityka transportowa promująca wykorzystanie publicznego transportu zbiorowego w podróżach miejskich, ograniczająca transport indywidualny i minimalizująca jego negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie i życie mieszkańców.

Ilu mieszkańców okolicznych gmin korzysta z możliwości darmowych przejazdów?

Jeśli za miarę przyjmiemy statystykę zakupionych „Tomaszowskich Kart Komunikacyjnych”,  to w
2018 r. ok. 4,7 tys. mieszkańców. 

Mieszkańcy zwracają uwagę, że zbyt często autobusy wykonują tzw. puste przebiegi. Przewożą małą liczbę pasażerów. Czy monitorujecie na bieżąco  zasadność funkcjonowania niektórych kursów a może linii?

Tak, ale dodatkowo nasi klienci, czyli pasażerowie są w tym procesie niezwykle pomocni.

Jaki jest efekt tych obserwacji?

Zacznę od tego, że takimi „pustymi” kursami są właściwie tylko kursy poranne kiedy jedziemy po pasażerów lub powracamy po ostatnim kursie, szczególnie na trasach strefowych. Możemy mówić też o zauważanych pustych przebiegach na końcach tras, kiedy autobus musi dojechać do krańcówki, jednak bilans całego kursu wykazuje, iż jest on potrzebny.

W maju 2018 r. na zlecenie ZDiUM przeprowadzono w tomaszowskiej komunikacji miejskiej kompleksowe badania marketingowe wielkości popytu na usługi przewozowe, których głównym celem była weryfikacja trafności rozwiązań w zakresie planowania oferty przewozowej – nowych tras linii i rozkładów jazdy – wdrożonych w styczniu 2018 r.

Badania objęły wszystkie kursy na każdej z linii – zarówno w dni powszednie w okresie nauki szkolnej, jak i w soboty oraz w niedziele.  Na podstawie wyników wspomnianych badań oraz własnych obserwacji od kwietnia 2019 r. zredukowano kursy o bardzo niskim wskaźniku liczby pasażerów w przeliczeniu na jeden wozokilometr.

Po wykonanej reorganizacji zmniejszono przykładowo w dzień powszedni plan przewozowy o ok. 850 wozokilometrów.  Wspomniana przeze mnie korekta rozkładu jazdy dotyczyła jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii – uwzględniła znaczną część sugestii i próśb mieszkańców, które wpłynęły do Spółki czy ZDiUM. Pytanie dotyczy też zasadności kursowania niektórych linii, informuję, że nie ma planów likwidacji linii.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pasażerka autobusu lini nr 8
Pasażerka autobusu lini nr 8 03.06.2019, 21:07
Ja napisze jedną sprawę niech ktoś zwróci uwagę na trzy dziewczyny co jeżdżą z kierowcami obok one są z ZSP nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim.
Piotr
Piotr 20.05.2019, 18:51
Witam. Jeżdżę bardzo często MZK i jakoś nikt mnie o nic nie pytał. Zastanawiam się kto, kiedy i gdzie robił te ankiety?????
chciałbym ponownie zwrócić uwagę na brak połączenia ul. Nowowiejskiej z jakąkolwiek komunikacją miejską. Odkąd zmienił się tabor i rozkład jazdy ta ulica została całkowicie pominięta w kursowaniu autobusów. Dom dziecka, orlik, Lechia, szkoła specjalna, osiedle mieszkalne i......ZERO AUTOBUSÓW I PRZYSTANKU MZK!!!!
Czy ktoś z zarządu MZK czyta te wpisy? Czy nikt nie dostrzega problemu? Z rejonu ulicy Nowowiejskiej nie da się dojechać do szpitala i nigdzie w tamtą stronę. Kto układał ten rozkład?????
Zastanawia mnie fakt ruchu MZK ulicą Słowackiego i Grunwaldzką.
Przy DEKO SMAKU pełno pojazdów w strefie parkowania, cała ulica jest wąska ale autobus jedzie, pytanie po co skoro nie ma tam przystanku?
Czy nie byłoby rozsądne skierowanie komunikacji głównymi ciągami centrum?
Jeszcze raz proszę, aby ktoś pomyślał nad przystankiem na Nowowiejskiej. Obietnice składane od 2011 roku już się wyczerpały, jesteście państwo niesłowni i kłamiecie mieszkańców.
Kupiłem 4 karty tomaszowianina na 3 lata i po co, skoro z Nowowiejskiej nie mogę dojechać do szpitala. Nawet z ronda Mościckiego nic nie jedzie w tamtą stronę. Gratuluję inteligencji osobie, która wymyśliła takie kursowanie MZK w naszym mieście. Za dwa lata z pewnością nie wykupię karty tomaszowianina, bo zarząd MZK ma w nosie opinie klientów. Mam też kilka uwag do rozkładu jazdy, a mianowicie na stronie internetowej są wykazane godziny odjazdu autobusów, które w rzeczywistości nie jadą. Przykład: autobus linii nr. 9 po godzinie 7 z przystanku z Mościckiego w kierunku dworca-w internecie jest, w rzeczywistości go nie ma i tym oto sposobem ostatnio z Mościckiego szedłem na dworzec na pociąg, bo autobusu wcale nie ma na przystanku w rozkładzie jazdy, a na stronie tomaszowskiego MZK jest.
Jeżeli chodzi o komfort jazdy tutaj pochwalam zarząd i nie mam żadnych zastrzeżeń.
Wioletta Magin
Wioletta Magin 20.05.2019, 22:16
Bardzo dziękuję za te uwagi i postulaty korekty rozkładu jazdy.Z pewnością je przeanalizujemy.Pozdrawiam serdecznie.
podróżnik
podróżnik 18.05.2019, 08:01
Gdzie linia 9 na Ludwikowie!!!??? W zeszłym roku dojazd na dworzec był bezproblemowy. Wsiadałem na Modrzewskiego w 9 prosto na dworzec. I tam szybkim pociągiem do Łodzi. Dziś jestem zmuszony jeździć ponownie na dworzec autem, bo po budowie ronda, linia 9 nie wróciła na stara trasę. Efekt? Przestałem na co dzień korzystać z MZK. O to walka ze smogiem...
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.05.2019, 21:04
A ja chciałbym coś wiedzieć o wypadku śmiertelnym z udziałem kierowcy MZK obok przejścia dla pieszych.Dlaczego nie ma tego w wiadomościach ani kronice.Czyżby miasto chciało wyciszyć tą tragedię i przestrogę dla innych, czy może coś innego ?
KrzaK
KrzaK 17.05.2019, 09:17
A po co to rozdmuchiwać? Co chciałbyś wiedziec wiecej? Dziewczyna wbiegła pod autobus. Zero szans na jakąkolwiek reakcje. Zgineła. Tragedia nie do opisania dla dwóch stron.
Uwaga na ten zakręt!
Uwaga na ten zakręt! 18.05.2019, 02:59
Dziwne trochę bo 32-latka. Już nie taka gówniara.

Trzeba tam bardzo uważać jeżdżąc na czymkolwiek. Na rowerze też jest niebezpiecznie zjeżdżając ze skarpy na Warszawską dlatego, bo są śliska farba namalowane znaki na asfalcie. Nawet bez deszczu rano czy wieczorem gdy jest wilgotno (o co przy rzece nie trudno), wpadasz w poślizg. Szczególnie na tych strzałkach. Gdy jedzie auto za Tobą, nawet najmniejsze, nie masz szans. Małe seciento to jest chyba 200 kg...

Zwalniać tam zawsze!

Zaliczyłem upadek z rowerem na podobnym znaku przed Mostem Gdańskim w Warszawie. Zjeżdżają ścieżka rowerowa z ulicy Slonimskiego jadąc na Pragę, właśnie na most, który ma dwie kondygnacje, a ta dla rowerów idzie niżej, obok tramwajów. Tam jest nie strzałka a pasy dla pieszych (na szerokiej na metr sciezce<!> by a to nie najechał mamy kilkucentymetrowy pasek bez farby), na samym zakręcie :( Czasu nie mierzylem ale kilka minut na pewno lezalem omdlaly. Nic ostatecznie nc mi sie nie stało, ale i szybkość była max 30 km / h.

Do jeżdżenia w kasku zachęcać nie będę bo to jest jeszcze fanaberia w Tomaszowie, co obserwuje od kilku miesięcy (pukanie się w głowę, bywa że i jakies chamskie zaczepki dzieciakow - chociaz rzadziej, ale się zdarzają, gapienie się jakbym na golasa jezdzil - to codziennie), ale przynajmniej nie najedzac ani na biale linie ani na żadne znaki poziome a drodze! Na zakrętach to bywa bardzo śliskie. Samochodem tego się nie odczuwa bo zawsze inne kola dotykają asfaltu, ale rowerem mozna po prostu się wywrocic.
Małe sprawy wpływające na samopoczucie APEL do Pani Prezes.
Małe sprawy wpływające na samopoczucie APEL do Pani Prezes. 15.05.2019, 17:35
Szanowna Pani Prezes,

zwracam się w drobnej, ale tym samym prostej, nie wymagającej sporych kosztów sprawie.

Otóż po drugiej stronie okienka z rozkładem jazdy na większości nowych przystanków, po drugiej stronie rozkładu wisi szara tablica z płyty pilśniowej :(

Rozumiem, że to jest miejsce na potencjalną reklamę, ale na większości obserwowanych przeze mnie przystanków tej reklamy nie ma i pusta, czasem podmokła tablica szpeci cały wizerunek ładnego przystanku.

Czy d czasu aż nie znajdą sie reklamodawcy nie można by wstwić tam plakatu z nowym logiem MZK? Tym zlelono szarym? Ewentualnie po logiem krótka informacja o tym, że miejsce jest no≥śnikiem reklamowych i że zapraszamy? Tylko bez wielkiego widocznego z daleko "Miejsce na Twoją reklamę" bo kojarzy się to z marketingiem bazarowym.

Herb Tomaszowa, logo MZK i na dole jedno zdanie o możliwości reklamy w tym miejscu?

Na przystanku na rogu św. Antoniego / Głowackiego, ta szara tablica wali po oczach wszystkich wracających z Niebieskich źródeł i licznych kierowców oczekujących podczas częstych korków w tym miejscu.

Mała sprawa, ale wpływająca na wizerunek całej firmy, nasze miasta i samopoczucie nas wszystkich - mieszkańców Tomaszowian.

Zwykły plakat. Herb Tomaszowa, nowe logo MZK.
Drobne sprawy które ludzi wiążą emocjonalnie z miastem. Tak. Codziennie spotykana estetyczna symbolika.

PS Redakcje przepraszam za wstawianie linku w komentarzu, staram się zwykle przestrzegać tego punktu regulaminu, ale googlowanie po frazach w tym akurat wypadku jest bardzo utrudnione. Przykryłem to zdjęcie innym węższym kadrem, bo ta tablica zwyczajnie szpeci.

Przykład ogólnie ładnego przystanku z nieestetyczną pustą płytą:

http://bit.ly/brzydkapłyta

Serdecznie dziękuję za - przynajmniej rozważenie problemu.

Z poważaniem,

sympatyk MZK
Wioletta Magin
Wioletta Magin 20.05.2019, 22:00
Witam serdecznie.Bardzo dziękuję za zwrócenie nam uwagi na ten problem.Niebawem tablice,o których Pan napisał zostaną zagospodarowane.Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
Małe sprawy wpływające na samopoczucie
Małe sprawy wpływające na samopoczucie 20.05.2019, 23:04
Przepraszam za literówki.

PS A poprzednicy Pai Prezes, patrzcie i uczcie się podejścia do ludzi. Dla mnie to jest kolosalna zmiana na lepsze. Kolosalna. Przed 2014 rokiem z furmańskiego bata można było dostać co najwyżej, pytając o coś w MZK. A tutaj proszę, oczy przecieram z niedowierzania. POZYTYWNY SZOK. Co oczywiście nie oznacza, że to co zaproponowałem będzie zrealizowane. Mogę czegoś nie rozumieć, czy nie mieć pełnej wiedzy. Ale już sama komunikacja z ludźmi jest ważna. No jestem w szoku.

Z poważaniem

sympatyk MZK
Tylko propozycja
Tylko propozycja 15.05.2019, 17:43
Jeszcze może zaproponuje na samej górze wyraźny napis TOMASZÓW MAZOWIECKI.

Fotografując przystanek i wrzucając do sieci, od razu, bez opisu widać jakiego miasta dotyczy.

TOMASZÓW MAZOWIECKI
niżej po środku
HERB MIASTA
niżej po środku
NOWE LOGO MZK
na samym dole
Zapraszamy do reklamy w tym miejscu.

Myślę, że po ładnym, ale minimalistycznym plakacie, i reklamodawcy na to miejsce zaczną się odzywać. Teraz nie bardzo wiadomo o co chodzi.

Wioletta Magin
Wioletta Magin 20.05.2019, 22:08
A może herb miasta,logo MZK i schemat linii autobusowych?Pozdrawiam serdecznie
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.05.2019, 15:27
Poza Tomaszowem malo wzrosla liczba pasazerow, poniewaz autobusow jest za malo - nie ma czym dojechac chociazby do pracy. Autobusy jezdza w godzinach nieodpowiednich do zapotrzebowania i kazdy musi jezdzic samochodem.
tom
tom 15.05.2019, 14:04
Nie wiem jak kto liczył ale obserwując autobusy to albo są zbyt obszerne i trudno dostrzec ludzi albo korzystanie z nich jest słabiutkie...
M
M 15.05.2019, 15:20
Słabo obserwujesz.
jakub_olczyk
jakub_olczyk 15.05.2019, 12:48
W kontekście ostatniego pytania, to w uchwalonym budżecie Tomaszowa Mazowieckiego na rok 2019 (wersja pierwsza, przed zmianami), widnieje zapis o wydatkowaniu na lokalny transport zbiorowy kwoty 11,6 mln zł. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że tyle kosztuje Nas komunikacja miejska.

Pozostałe