Kiedy warto stosować odżywki białkowe i jakie wybrać?

  • 16.11.2017, 08:15
Kiedy warto stosować odżywki białkowe i jakie wybrać?
Każdy, kto kiedykolwiek pragnął odmienić swoje ciało, na pewno spotkał się ze stwierdzeniem, że oprócz intensywnych ćwiczeń konieczne jest przyjmowanie określonych odżywek białkowych. Dlatego warto poznać jej najważniejsze rodzaje i raz na zawsze pożegnać się ze stereotypami z nimi związanymi.

W czym pomogą ci odżywki białkowe?

Na samym początku trzeba podkreślić, że wysokiej jakości odżywki białkowe nie przynoszą negatywnych skutków. Warunkiem takiego stanu rzeczy jest jednak odpowiednie ich dobranie i dawkowanie. Poza tym nie można zapomnieć o tym, że odżywki same nie wykonają za nas pracy. Konieczne jest regularne trenowanie, gdyż odżywki mają służyć jedynie jako suplement, a nie droga na skróty.

 

Obecnie przyjęło się, że odpowiednią dawką jest przyjmowanie około 1,4-2,0 g odżywki białkowej na kilogram masy ciała. Wiele zależy również od tego, jakie efekty zamierzamy osiągnąć. W końcu odżywki białkowe mają za zadanie przede wszystkim pomóc nam zbudować wymarzoną masę mięśniową. Jak wiadomo bez odpowiedniej ilości białka, jest to niemożliwe, gdyż jest ono głównym ich budulcem.

 

Kiedy warto przyjmować odżywkę białkową?

 

Obecnie przyjęło się, że odżywki białkowe są najlepiej przyswajane przez organizm ludzki zaraz po treningu. Jednak nie da się ukryć, że wiele zależy od samego rodzaju treningu, który przeprowadziliśmy oraz typy odżywki białkowej. Wiele badań ukazuje, że trening białkowy nie powinien być stosowany zaraz po wykonaniu ćwiczeń siłowych, choć ta teoria ma swoich zwolenników i przeciwników.

 

Czy zawsze warto dostarczać organizmowi odżywkę białkową?

 

W zdecydowanej większości sytuacji odżywka białkowa jest dobrym i jednocześnie niezbędnym rozwiązaniem. Wyjątkiem jest sytuacja, w której sumiennie dbamy o ilość przyswajalnych substancji i dostarczamy naszemu organizmowi odpowiednią ilość białka. Jednak ze względu na to, że określenie takiej ilości nie jest prostą sprawą, to znacznie wygodniejsze jest wybieranie odżywek białkowych.

 

Który rodzaj odżywek białkowych będzie dla Ciebie najlepszy?

 

Kiedy już zdecydujesz się, że odżywki białkowe są ci potrzebne, musisz dokonać wyboru między dostępnymi na rynku ich rodzajami. Obecnie wyróżniamy 3 odżywki białkowe.

 

Typy odżywek białkowych

  • Koncentrat białkowy — zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, jednak zawiera większą ilość węglowodanów,
  • Izolat białkowy — w tej odżywce znajdziemy znacznie więcej białka, niż w koncentracie. Istnieją izolaty z serwatki, które nie posiadają tłuszczu i laktozy.
  • Hydrolizat białkowy — najdroższa odżywka, która dodatkowo zwiększa wchłanianie białka. Posiada też największą ilość białka, dlatego jest polecana.

 

Jak nabyć odżywki białkowe?

 

Sklep z odżywkami to miejsce, gdzie powinniśmy rozpocząć nasze poszukiwania. Obecnie istnieją zarówno sklepy internetowe, jak i stacjonarne. Najlepszym wyborem będą takie, które cieszą się renomą, działają przez wiele lat oraz posiadają produkty, które mają się dobrą opinią wśród osób, które miały już z nimi jakieś doświadczenie.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe