Czym jest bezpieczeństwo informacyjne?

  • 21.05.2019, 09:54 (aktualizacja 23.05.2019, 13:04)
  • Mariusz Strzepek
Czym jest bezpieczeństwo informacyjne?
Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez Internetu. Obecnie korzystają z niego nie tylko osoby prywatne, ale i banki, urzędy czy nawet instytucje państwowe. Wszystko to sprawia, że większość informacji przechowywana jest obecnie w formie cyfrowej. Z jednej strony znacząco ułatwia to archiwizowanie danych, jednak z drugiej rodzi pewne wątpliwości co do ich odpowiedniej ochrony. Z tego też względu powstaje coraz więcej działań mających na celu zwiększanie bezpieczeństwa informacyjne. Na czym one polegają?

Co zrobić, aby zabezpieczyć swoje dane?

Niektóre sytuacje wymagają przesyłania wrażliwych danych przez sieć. Pamiętajmy wówczas, aby korzystać wyłącznie ze specjalnych narzędzi. Przydatne może okazać się szyfrowanie naszej poczty elektronicznej. Dzięki temu, nawet gdy nasza wiadomość zostanie przechwycona przez osoby trzecie, nie będą one w stanie odczytać jej poprawie. Nie tylko podczas korzystania z poczty musimy zachować szczególną ostrożność. Na ataki hakerskie jesteśmy narażeni także gdy, korzystamy  z publicznej sieci Wi-Fi, np. w centrach handlowych. Jeżeli nie mamy pewności, co do danego hotspotu, to lepiej z niego zrezygnować. Ponadto, logując się na serwisach, sprawdzajmy adres stron. Te, które rozpoczynają się od HTTPS, świadczą o tym, że dana witryna jest zabezpieczona certyfikatem, którego cel stanowi zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników. 

Oprogramowania zwiększające bezpieczeństwo

Z pewnością większość z nas posiada zainstalowane oprogramowanie antywirusowe na swoim laptopie bądź urządzeniu mobilnym. Jeżeli jest ono nieaktywne, to koniecznie powinniśmy to zmienić. Programy tego typu pozwalają ochronić nasz telefon czy też komputer przed zainfekowanymi plikami. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ, te najbardziej groźne mogą sprawić, że nasze urządzenie przestanie działać. 

Jak jeszcze się chronić?

Musimy pamiętać że w sieci nie jesteśmy do końca bezpieczni, dlatego nie należy podawać naszych danych osobowych, gdy nie jest to konieczne. Chrońmy szczególnie dane bardziej szczegółowe, do których zalicza się m.in. numer PESEL. O bezpieczeństwo informacyjne powinny zadbać przede wszystkim firmy, dlatego z myślą o przedsiębiorcach czy instytucjach użytku publicznego, organizowane są specjalistyczne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa informacyjnego. Więcej na ich temat możemy przeczytać na stronie http://www.imperiumszkoleniowe.pl.

Internet zapewnia nam mnóstwo możliwości, jednak wiąże się także z nowymi zagrożeniami, na które często nie jesteśmy odpowiednio przygotowani. Podczas codziennego surfowania po sieci, warto kierować się zdrowym rozsądkiem. W przypadku, wrażliwych danych, dobrze poprosić o pomoc specjalistów. Wówczas zyskamy pewność, że zostały dobrze zabezpieczone. 

 

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe