Geotermia w Tomaszowie Mazowieckim. Pierwszy przetarg rozstrzygnięty

  • 7.09.2018, 20:31
  • Mariusz Strzępek
Geotermia w Tomaszowie Mazowieckim. Pierwszy przetarg rozstrzygnięty
Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko podpisał umowę na sprawowanie nadzoru i dozoru geologicznego podczas wykonywania próbnego odwiertu geotermalnego w naszym mieście. Najkorzystniejszą ofertę na realizację tego zadania złożyło konsorcjum firm - HPC Polgeol SA (lider) i Pro-Invest Solutions Sp. Zo.o. (partner).

Miasto pozyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej blisko 16,6 mln zł brutto na wykonanie próbnego odwiertu geotermalnego na tomaszowskich Błoniach, w pobliżu Areny Lodowej.

 

Magistrat rozstrzygnął już pierwszy przetarg. Dotyczy on sprawowania nadzoru i dozoru geologicznego podczas wykonywania prac i robót wraz z wykonaniem badań laboratoryjnych i opracowaniem właściwych dokumentacji w ramach przedsięwzięcia. Do Urzędu Miasta wpłynęła jedna oferta na realizację tego zadania. Złożyło ją konsorcjum firm - HPC Polgeol SA (lider) i Pro-Invest Solutions Sp. Zo.o. (partner). W czwartek (6 września) prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko podpisał umowę z pełnomocnikiem wykonawcy Bogdanem Nogą. Wartość kontraktu to 731 850 zł.

 

Po wykonaniu próbnego, około dwukilometrowego odwiertu, konsorcjum HPC Polgeol SA i Pro-Invest Solutions Sp. Zo.o. opracuje projekt hydrologiczny. Będzie on podstawą do określenia możliwości geotermalnych, w szczególności wydajności źródła, temperatury, składu chemicznego i mineralizacji wody.

 

- Projekt geotermalny otwiera dla naszego miasta zupełnie nowe możliwości, zarówno gospodarcze, jak i turystyczno-rekreacyjne. Cieszę się, że pozyskaliśmy 100% dofinansowania na realizację tej inwestycji – przyznaje prezydent Marcin Witko. - Lokalizacja odwiertu nie jest przypadkowa. Wpisuje się ona w koncepcję rewitalizacji całej przestrzeni tomaszowskich Błoni. W tej części miasta powstała już Arena Lodowa, a w tym roku rozpocznie się modernizacja Przystani Miejskiej. Niebawem zaprezentujemy kolejne projekty związane z tym miejscem – zapowiada.

 

Co geotermia oznacza dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego? Uzyskane ciepło będzie mogło być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej do której podłączone są zarówno obiekty użyteczności publicznej jaki i budynki mieszkalne. Wykorzystanie geotermii znacząco wpłynie też na poprawę jakości powietrza w Tomaszowie Mazowieckim. Być może woda zostanie również przeznaczana do celów rekreacyjnych i zdrowotnych.

 

W tym tygodniu miasto ogłosi przetarg na wykonanie próbnego odwiertu. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w 2018 roku. Będzie to odwiert badawczy, dlatego Tomaszów Mazowiecki ma szansę na kolejne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 10.09.2018, 17:36
Brawo!!!!!
Tomaszek
Tomaszek 8.09.2018, 21:21
...Tomaszów ... To brzmi dumnie...
Jest coraz lepiej...
Lepiej niż kiedykolwiek...
Tomaszow przestaje wyglądać jak wyrzut sumienia
Tomaszow przestaje wyglądać jak wyrzut sumienia 9.09.2018, 11:20
A pewnie ze tak.

Już po tym co powstało, PiS będą wspominać w Tomaszowie jeszcze za 100 lat.

A jeszcze gdyby trysla gorąca woda, to i Bełchatów zacznie nam zazdrościć, bo Pieczkow już zazdrości. Wreszcie jest szansą by miasto podniosło się z rozpadlin które pozostawił po sobie Balcerowicz a lokalne kmiotki ktorzy przed nazwiskiem powinni mieć prefix "nic nie moge", przyklepywali myśląc jedynie o swoich rodzinach.

Wreszcie!

Idźmy wszyscy na wybory!
Ajdejano
Ajdejano 8.09.2018, 13:26
Ten polgeol z berezyńskiej w warszawce - trochę znam.
Podpisali - dobrze. Jednak, w powyższym materiale bark jakichkolwiek szczegółów: głębokość tego odwiertu próbnego, co potem z tym odwiertem , będzie zlikwidowany, czy wykorzystany ?
Dalej: co będzie, jeżeli temperatura wody nie osiągnie 55 - 70 stopni C, a tylko np. 30-50 stopni C.
Przy wyższej temperaturze - woda będzie się nadawała do ogrzewania mieszkań. Przy niższej - będzie można wybudować tylko SPA Tomaszów Maz.

Pytanie: czy nam chodzi o to pier.... SPA, czy o wodę grzewczą?
szkoda że co 4 lata
szkoda że co 4 lata 8.09.2018, 16:07
słusznie jeszcze jest siara i kamień co może podniesc koszty. Dr Kucharski mówił nawet o 4 km z których można prąd czerpać a solankę na tężnie. Woda po produkcji prądu szła by w obieg ciepła Tomaszowa. Może ktoś coś więcej na ten temat?
Ajdejano
Ajdejano 8.09.2018, 11:42
Dobrze byłoby wiedzieć, co w umownej kwocie się znajduje: oczywiście odwiert próbny (?! - co to oznacza, głębokość tego odwiertu, co z nim potem) i co dalej ?!
Ten Polgeol z Berezyńskiej w Warszawie to ja trochę znam. Przepchnęli sprawę - i daj Boże zdrowie: Inwestorowi i wykonawcy.
25a
25a 7.09.2018, 16:57
No i gitara może narescie podłączamy się do sieci i nie będziemy kopcic.
trzymam kciuki
trzymam kciuki 7.09.2018, 13:31
trzy mamy kciuki...nie tylko mamy!!!
nadzieja
nadzieja 7.09.2018, 12:31
...to wszystko co się dzieje od kilku lat...
w naszym mieście...
można nazwać nadzieją...
na lepszy Tomaszów...
oby tak dalej...
czytelniczka
czytelniczka 7.09.2018, 11:19
Świetny ruch Prezydenta Witko, kiedy tylko będzie potwierdzenie żródła geotermalnego to w tym miejscu (poza przepompownią dla potrzeb miasta), powstaną oczekiwane Termy, ...tomaszowskie, brzustowskie czy pilickie, bo tak już mieszkańcy zaczynają nieśmiało je zwać. Wypada życzyć Powodzenia!
szkoda że co 4 lata
szkoda że co 4 lata 7.09.2018, 18:20
czyli stare pomysły dr Kucharskiego,po wyborach... czy te czy tamten bedą robione bo dla tej trzeciej to kosmos

Pozostałe