Cechy automatycznej obsługi maszyn

  • 24.05.2019, 16:39 (aktualizacja 27.05.2019, 15:54)
  • Mariusz Strzepek
Cechy automatycznej obsługi maszyn
Stale rosnące grono firm produkcyjnych coraz częściej decyduje się na wdrożenie procesu zrobotyzowania systemów maszynowych. Mimo że rozwiązanie to wymaga znacznego wkładu finansowego, to rezultaty w pełni spełnią oczekiwania przedsiębiorcy. Zatem, na co może on liczyć, wprowadzając do fabryki roboty przemysłowe, służące do usprawnienia pracy?

Opisując automatyczną obsługę maszyn, można ją przedstawić jako posługiwanie się przez daną firmę zautomatyzowanymi systemami maszynowymi. W pewnym sensie traktuje się je w ramach „agencji zewnętrznej” (w kontekście robotów), ponieważ wykonują one zadania zlecane bezpośrednio przez człowieka. Mowa tu o takich czynnościach jak przenoszenie i przekładanie towaru, czy wprowadzanie maszyn w dane elementy produkcyjne.

Powody stosowania automatycznej obsługi maszyn

W głównej mierze opiera się to na działalności człowieka oraz jego bezpieczeństwie na terenie fabryki. Z pomocą automatycznej obsługi maszyn można w znacznym stopniu zwiększyć stopień efektywności działań odbywających się w firmach produkcyjnych, a tym samym rozwinąć przedsiębiorstwo pod względem technologicznym. Trudno się temu dziwić, skoro współcześnie jakość fabryki oceniana jest przez pryzmat ilości znajdujących się tam rozwiązań zrobotyzowanych.

Zwiększenie różnorodności ludzkiej pracy

 

Źródło: fanuc.eu

Praca związana wkładaniem odpowiednich elementów do maszyn, a następnie wyciąganiem stworzonych przez nią produktów nie jest co prawda skomplikowana, ale jak najbardziej monotonna i pozbawiona jakiegokolwiek stopnia różnorodności. Pracownik znudzony swoją prędko straci do niej chęci, przez co będzie chciał on znaleźć inną. Inaczej sprawa wygląda, gdy to robot zastępuje człowieka w tych czynnościach, a on z kolei może nauczyć się nowych rzeczy i ewentualnie się przekwalifikować.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Automatyzacja procesów produkcyjnych przyczynia się do zwiększenia poczucia ludzkiego bezpieczeństwa. Szczególnie gdy mowa o pracowaniu przy maszynach o zwiększonym stopniu niebezpieczeństwa (za przykład niech posłuży prasa hydrauliczna). Dodatkową cechą robotów jest odporność na działanie oparów lub temperatury, które są w stanie zagrozić nie tylko zdrowiu, ale i życiu człowieka.

Podsumowanie

Ilość korzystnych cech automatycznej obsługi maszyn powinna przekonać przedsiębiorców obawiających się konieczności przeznaczenia na nią znacznych inwestycji pieniężnych. Nie dość, że pieniądze zwrócą się szybko, to jeszcze będą generowane znacznie szybciej i w większej ilości.

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe