Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 11:12
Reklama
Reklama

Pamięć o płk. Antonim Mosiewiczu nie zginie. Włosko – polskie uroczystości w Tomaszowie Mazowieckim

Kilkudziesięciu członków rodziny Mosiewiczów gościło w piątek w Tomaszowie Mazowieckim. Prezydent Marcin Witko przekazał im uchwałę Rady Miejskiej o nadaniu imienia płk. Antoniego Mosiewicza nowemu rondu przy ul. Świętego Antoniego.

W marcu 2019 roku Rada Miejska Tomaszowa Mazowieckiego jednogłośnie przyjęła uchwałę nadającą rondu u zbiegu ulic św. Antoniego, Generała Władysława Sikorskiego i Mazowieckiej imię płka Antoniego Mosiewicza. Inwestycja została zrealizowana przy współpracy miasta i powiatu w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

Losy pułkownika Antoniego Mosiewicza 

Antoni Mosiewicz urodził się 9 września 1913 r. w miejscowości Chorużewo (obecna Białoruś) i zmarł w nocy z 31 maja na 1 czerwca 2018 r. w Stresa (Włochy) w wieku 105 lat. Walczył w szeregach 2. Korpusu Armii pod dowództwem generała Władysława Andersa. Znany jest między innymi jako bohater wojenny, który wyzwolił Włochy i Marche z nazistowskiego ucisku w 1944 roku.

Po wojnie Antoni Mosiewicz propagował pamięć o Polsce i żołnierzach Andersa oraz ich kampanii. Zamieszkał we Włoszech, gdzie poślubił Fede Bonati. Od 1953 roku kierował firmą SPIG, zajmującą się projektowaniem i budową wież chłodniczych oraz skraplaczy powietrza. Został właścicielem wielu patentów w dziedzinie chłodnictwa przemysłowego. 

Pułkownik Antoni Mosiewicz jest nierozerwalnie związany z Tomaszowem Mazowieckim. W 1945 r. jego rodzice i bracia zostali przesiedleni z ziemi wołkowyskiej (obecnie Białoruś) do naszego miasta. Zarówno rodzice, siostry i bracia pułkownika żyli, pracowali i umierali w Tomaszowie Mazowieckim. Dziś w naszym mieście mieszkają ich potomków. 

Antoni Mosiewicz to postać, z której młode pokolenie może, a nawet powinno czerpać wzorce. Po 1989 r. został awansowany przez władze polskie do stopnia pułkownika i odznaczony najwyższymi odznaczeniami przez prezydentów Lecha Kaczyńskiego (2009) i Andrzeja Dudę (2015).
Upamiętnili bohatera spod Monte Cassino

24 maja w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczystości upamiętniające Antoniego Mosiewicza. Rano, na terenie Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego zasadzono 101. dąb, którego pułkownik został patronem. Przypomnijmy, że w poprzednim roku na terenie naszego miasta zasadzono 100 żywych pomników upamiętniających wyjątkową, setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj suwerenności.   

Jeszcze przed południem w Sali Obrad tomaszowskiego magistratu rozpoczęły się główne uroczystości. Wziął w nich udział Adam Kwiatkowski, minister Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który odczytał specjalny list od Prezydenta Andrzeja Dudy. 

Z Włoch do Tomaszowa Mazowieckiego przybyła rodzina płka Antoniego Mosiewicza m.in. Jerzy Mosiewicza z synem Edoardo i Carlą Latini, Robert Mosiewicz, Francesca Mosiewicz, Silvina De Oliveiras, Henrick Mosiewicz z córką Giulią, Ferdy Mosiewicz z córką Federicą i wnukiem Jacopo Simula. 
Nie zabrakło też przedstawicieli służb mundurowych, stowarzyszeń kombatanckich, harcerzy, strzelców, samorządowców m.in. obecni byli posłowie na Sejm RP Grzegorz Lorek i Robert Telus, wicemarszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Wojciechowski, starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski i dziekan dekanatu tomaszowskiego ks. Zygmunt Nitecki.

Prezydent Marcin Witko podkreślił, że 24 maja 2019 roku to szczególny dzień dla Tomaszowa Mazowieckiego. - Do naszego miasta wraca pamięć o płku Antonim Mosiewiczu. Wielu z nas nie wiedziałoby o jego istnieniu gdyby nie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz minister Adam Kwiatkowski, którzy kilka lat temu jako pierwsi spotkali się we Włoszech z wielką rodziną Mosiewiczów i polecili nam, abyśmy zapoznali się z historią życia tego, jakże zacnego człowieka – powiedział. 

Prezydent Marcin Witko odczytał laudację na cześć pułkownika Antoniego Mosiewicza i przekazał rodzinie Mosiewiczów uchwałę Rady Miejskiej.

O swoim ojcu i dziadku opowiedzieli zebranym najstarszy syn pułkownika Jerzy i wnuczek Eduardo. Ten ostatni na zakończenie swojego wystąpienia przytoczył w języku polskim fragment utworu Zbigniewa Herberta "Pan Cogito".

W części artystycznej wystąpili Piotr Przedbora i Julia Wrońska. Utalentowani artyści wykonali m.in. „Cafe 1930 z Historii Tanga” argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli. 

Na koniec uroczystości wszyscy zebrani udali się na rondo im. płka Antoniego Mosiewicza, gdzie nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tabliczki.
Wystawa o pułkowniku Antonim Mosiewiczu 

Rodzina Antoniego Mosiewicza przygotowała specjalną wystawę na temat pułkownika. Od przyszłego tygodnia będzie można ją zobaczyć w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego. 
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
T 26.05.2019 19:22
Może UM przybliży działalność i zasługi płk. Antoniego Mosiewicza w okresie pobytu w Tomaszowie Maz.

B. Misiewicz 25.05.2019 16:56
75 lat po wojnie ..... Ciekawe, jak nazwiemy kolejne rondo za 20 lat ??? :-) A ktoś może słyszał o Bolesławie Karoniu? Z Tomaszowa. Wielki Nauczyciel z Mechanika. I też się bił pod MC.

. 26.05.2019 14:30
A o Boroniu? Wprawdzie nie bił się pod MC, ale nazwisko też przez "mechaniczan" znane.

Reklama
Polecane
Dzień Otwarty na Nadrzecznej 2024Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologii
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: ZbychuTreść komentarza: Chociaż Żabka by się przydała gdzie w niedzielę i w święto mają otwarte a tak wałówę trzeba szykować.Źródło komentarza: Średniowiecze w SkansenieAutor komentarza: AtenTreść komentarza: Radnymi beda jak zloza slubowanie i dostana zaswiadczenia o wyborzeŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Jak ty jesteś normalny, to ja jestem biskupem. Zdejmij berecik z antenką z główki, poluzuj "gumkie" w swoich majtach, uwal się na wersalce i podziwiaj twojego idola - ryżego donka. PS. Ćwoku: zacytowane przeze mnie przysłowiowe powiedzenie z tym gów... i twarogiem, to nic innego, jak określenie tego, że nie można porównywać dwóch: sytuacji, ludzi, rzeczy, które do siebie zupełnie nie pasują. Jeżeli to do ciebie - ćwoku to dotrze, to nie będziesz nikogo po chamsku wyzywał. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Zaczął wiać silny wiatr od strony ryżego donka. Dotychczasowi prokuratorzy, którzy dotychczas nie podpadli służbowo i merytoryczne, raptem stali się "be"!!! A miała być, kur..., ta nowa uśmiechnięta Polska. Polska, zupełnie inna od tej smutnej, pisowskiej Polski. Refleksja ogólna: głupków nie sieją, sami się rodzą.Źródło komentarza: Zmiany w ProkuraturachAutor komentarza: woodyTreść komentarza: BRAWO PANI JOLU DUZO ROBOTYŹródło komentarza: Zmiany w ProkuraturachAutor komentarza: turysta - glodnyTreść komentarza: I to wszystko o "suchym pysku" A gdzie tu jakiś lokal rzeczywiście średniowiecze.Źródło komentarza: Średniowiecze w Skansenie
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama