„Jak żyć w czasach postprawdy i fake newsów” - wykład prof. Jarosława Płuciennika

  • 26.05.2019, 10:57
  • Joanna Sztymelska
„Jak żyć w czasach postprawdy i fake newsów” - wykład prof. Jarosława…
loadingŁaduję odtwarzacz...
W piątek, 24 maja 2019 roku, w auli filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się kolejny wykład dla słuchaczy Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wykład zatytułowany  „Jak żyć w czasach postprawdy i fake newsów” wykłosił prof. zw. dr hab. Jarosław Płuciennik - kulturoznawca, literaturoznawca, cyfrowy humanista, kognitywista, iphonolog, badacz kultury Reformacji i tłumaczeń psalmów. Autor 150 publikacji, w tym 8 autorskich indywidualnych książek i współredagowanych wielu innych tomów zbiorowych. Autor także tłumaczeń naukowych z języka angielskiego i szwedzkiego. 

- Pan profesor Jarosław Płuciennik jest u nas kolejny raz z wykładem. Bardzo sobie cenimy jego wizyty. Są bardzo mądre, pouczające, dające wiele wiedzy i prde wszystkim apolityczne. I o to nam chodzi w tych spotkaniach. Jesteśmy daleko od polityki bieżącej. Chcemy wiedzieć więcej, i więcej, jeszcze więcej, ale, o życiu, historii, o tym jak się świat rozwija i taki ten wykład dzisiaj będzie - o sprawach bieżących - powiedziała Krystyna Wilk - prezes Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

- Myślę, że kwestia fake newsów i postprawdy, to nie jest rzecz nowa, mimo że w 2016 roku The Economist ogłosił słowo "postprawda" słowem roku, to ta postprawda była zawsze. Tak jak istniało kłamstwo, jak istniało oczernianie   ludzi, tak samo fake news był zawsze, tylko nie było tego pojęcia. Fake news" to jest rzecz, którą można by było  przetłumaczyć, jako podrobiona informacja. Udaje, że jest informacją, a w istocie jest oszczerstwem, jest czymś, co ma zohydzić jakieś zjawisko albo przedmiot - powiedział prof. Jarosław Płuciennik, że to nie w dzisiejszych czasach powstała postprawda i fake newsy, ale istniały już dawniej. - Wykłady dla młodszych studentów i starszych różnią się tym, że starsi mają większą chłonność. Są bardziej dojrzali i wiedzą, co jest ważne w życiu. Studenci młodsi często nie mając doświadczenia, nie mają rozeznania, jaki jest sens wszystkiego. Ja uwielbiam Uniwersytety Trzeciego Wieku, bo u tych ludzi, których tutaj spotykam widzę zrozumienie, widzę, że chwyta się sens, a cała nasza działalność powinna być podporządkowana sensowi, a nie celebrowaniu tyko wiedzy - pochwalił  słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Za tydzień w TUTW kolejny wykład. Tym razem prof. dr hab. Przemysław Waingertner omówi temat "Żołnierze wyklęci  fakty i mity". Natomiast po wykładzie członkowie Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, obiecuje Krystyna Wilk - prezes Uniwersytetu, będą obchodzić w bardzo wyjątkowy i oryginalny sposób zbliżające się święto 4 czerwca. 
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe