Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 12:35
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Prawym okiem: oświata na oślep

Na portalu mamy dzisiaj prawdziwie oświatowy dzień (obiecuję, że jutrzejszy poświęce zdrowiu). Nie jest to przypadek. W moim przekonaniu oświata w powiecie tomaszowskim jest źle zarządzana i przyszła pora, by zrobić  z tym porządek. Nad edukacją ponadgimnazjalną nikt nie panuje od dłuższego czasu. Nie ma spójnej wizji uwzględniającej współczesne trendy, demografię, oraz geolokalizację miasta.

Brak strategii i chyba pomysłów. Przy okazji wyborów samorządowych, pracując nad programem wyborczym wielokrotnie podkreślałem, że oświata i ochrona zdrowia stanowią dwa najważniejsze czynniki determinujące działania obu samorządów.

W przypadku kształcenia młodych tomaszowian chciałem połączyć interesy uczniów, rodziców i nauczycieli. Jednym z pomysłów było premiowanie wyróżniających się pedagogów. Z tym, że miarą nie miała być średnia ocen, ale autentyczne bezpośrednie zaangażowanie.

Dlatego też w połowie lutego przygotowałem interpelację dotyczącą programów edukacyjnych i szkoleniowych realizowanych przez szkoły ponadgimnazjalne, a finansowanych z środków zewnętrznych w tym unijnych, ministerialnych i innych. Programy te przygotowują bezpośrednio nauczyciele, często pracując przy nich po godzinach swojej oficjalnej pracy.

Zadałem szereg pytań. Wśród nich:

  • Jakiego rodzaju programy realizowano w latach 2014-2018?
  • Ile osób /beneficjenów/ uczestniczyło w ich realizacji?
  • Jaka była wartość pozyskanych środków?
  • Kto przygotowywał projekty /proszę o wskazanie konkretnych osób lub podmiotów/?
  • Kto ponosi koszty ich przygotowania i w jakiej wysokości?
  • Proszę o przekazanie listy projektów realizowanych przez konkretne szkoły?
  • Czy istnieje system premiowania nauczycieli przygotowujących tego rodzaju programy i wnioski?
  • Ilu nauczycieli - autorów wniosków zostało w jakiś /jaki?/ sposób uhonorowanych przez organ prowadzący?
  • Jakiego rodzaju korzyść ( sprzęt, wsparcie technologiczne , kompetencje lub inne) w wyniku realizacji projektu uzyskała szkoła uczniowie i nauczyciele?
  • Czy szkoły mają w swoich planach rozwoju nakreślone działania związane z realizacją projektów z środkami UE?
  • Zasadniczym pytaniem jest także tzw. trwałość poszczególnych projektów

Liczyłem na stosunkowo szybką odpowiedź, bo dane takie powinny być dostępne i w jakiś sposób usystematyzowane w wydziale oświaty. Nie wyobrażam sobie, by można było bez nich prowadzić skuteczną politykę edukacyjną. Dla mnie natomiast byłyby użyteczne przy tworzeniu programu premiującego.

Nie wiem dlaczego zapytanie dotarło do Wydziału dopiero 23 kwietnia, ale już po 7 dniach otrzymałem odpowiedź, że na informację będę musiał poczekać jeszcze kolejny miesiąc. Dlaczego? Ponieważ w maju w szkołach ponadgimnazjalnych przeprowadzane są matury. I to one są najważniejsze dla dyrekcji tych szkół. Tyle, że ja prosiłem o informacje, którymi powinien dysponować na bieżąco Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego, bo jeśli ich nie posiada, to znaczy, że organ prowadzący nie ma pojęcia co się w szkołach dzieje.

Żeby było jasne, trudno tu obwiniać o taki stan rzeczy Starostę Mariusza Węgrzynowskiego, który przygotowane pismo pro forma podpisał a urząd pełni od niespełna pół roku. Jest to jednak kolejny przykład na to, jak wiele jest do zrobienia i jak bardzo mało czasu mamy... W Starostwie szykowane są zmiany organizacyjne. Mam nadzieję, że będą one zasadniczne a nie kosmetyczne


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kicay 30.05.2019 21:15
Panie Mariuszu - po pierwsze beneficjentem wszystkich projektów UE jest Powiat Tomaszowski i wszystkie umowy (w oryginałach) znajdują się właśnie tam - w Wydziale Edukacji, kopia znajduje się w Wydziale Finansowym. Beneficjentem końcowym jest szkoła - i tu znajduje się kolejna kopia (ale tylko kopia). W przygotowywanie projektów przed złożeniem wniosku do Urzędu Marszałkowskiego zaangażowani są najczęściej nauczyciele, ale zdarza się też ktoś z kierownictwa szkoły np. Dyrektor/ka. Zdarza się również, że podstawowym animatorem przygotowania projektów jest pracownik administracyjny szkoły. Nie przypuszczam, aby którakolwiek z osób przygotowujących wniosek została za to uhonorowana przez Starostę. A tak naprawdę, gdyby nie zaangażowanie tych ludzi to szkoły nie miałyby wyposażenia niezbędnego do nowoczesnego nauczania, pracowni komputerowych i wiele jeszcze innego wyposażenia, bo, niestety, organ prowadzący stara się jak może aby nie finansować zakupów niezbędnego, nowoczesnego wyposażenia.

Ajdejano 30.05.2019 15:47
W temacie lokalnej, samorządowej edukacji może należałoby zacząć od początku. 1. Ogólne programy nauczania w szkołach opracowuje ministerstwo. Wspomaga się fachowcami, profesorami, uznanymi pedagogami, itp., itd. I bardzo dobrze. Ci wszyscy mundrole z pewnością mają odpowiednią wiedzę, tylko jest jeden minus: najczęściej tę wiedzę MUSZĄ podporządkować pod polityczne decyzje swoich sponsorów, czyli zafajdanych polityków w centrali. I tu giną wielokrotnie bardzo dobre rozwiązania, które jednak nie pasują politycznemu dziadostwu. 2. Trzeba spytać: jakie przygotowanie fachowe do prowadzenia edukacji w samorządach mają lokalni kacykowie od tej edukacji i główni samorządowi kacykowie. UWAGA: nie mylić tego przygotowania fachowego z lokalną wsiową "polytyko". Najczęściej samorządową edukacją zarządzają i tę edukację kształtują lokalni kacykowie "polytycni" z partyjnymi nalepkami na czole. Ich problemem nie jest prawidłowe zorganizowanie samorządowej edukacji, ale przetrwanie do następnych wyborów i utrzymanie się na dobrym "srołku". Oni na edukacji znają się tak jak na życiu seksualnym mrówek. Jaka strategia rozwoju: powiatu, miasta, gminy...... Tony papieru i wielkie pieniądze zmarnowane na te różne strategie. Żeby chociaż jedn z tych "wyświęconych" radnych przeczytał kiedykolwiek chociaż jedną stronę (oprócz strony tytułowej) takiej strategii. Gdyby nawet ktoś przez pomyłkę coś przeczytał, to to przeczytane będzie uważał za takie różne niezrozumiale banialuki. I o czym my mamy dyskutować.

question 30.05.2019 21:17
Jak z reguły negatywnie odbieram Twoje wypowiedzi - tym razem przyłączam się do tego głosu.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama