10 godzin w skali roku szkolnego

  • 29.05.2019, 23:29 (aktualizacja 30.05.2019, 00:28)
  • red.
10 godzin w skali roku szkolnego
Oświatą w ujęciu systemowym powinni interesować się również radni Rady Miejskiej. Niestety polityka oświatowa jest utrudniona ze względu na rodzielenie poziomów kształcenia pomiędzy różne samorządy. Aby mówić o jakiejkolwiek skuteczności działania konieczna jest współpraca pomiędzy jednostkami. Jednak nie chodzi tu o działania, o jakich w czasie ostatniej sesji Rady Powiatu wspominała przewodnicząca Wacława Bąk. Z jej relacji wynikało, że aktywność na tym polu robi wrażenie chaosu. Czy radni miejscy interesują się polityką oświatową. Na miejskim portalu Rady znajdują się wszystkie interpelacje składane przez radnych. Wśród nich jedyną, która nie stanowi politycznej "wycieczki", obejmującą problematykę oświatową złożył Michał Jodłowski.

Radny pyta m.in. o działania Urzędu Miasta w Tomaszowie w zakresie realizacji obowiązków wynikających z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczącego doradztwa zawodowego dla uczniów klas VII- VIII szkół podstawowych. 

-  Jakie działania o charakterze systemowym zamierzają w nadchodzącym roku szkolnym podjąć służby Pana Prezydenta w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów klas VII-VIII? Czy Urząd Miasta zamierza w tym zakresie podpisać jakieś umowy z zewnętrznymi podmiotami (Starostwo Powiatowe, uczelnie wyższe, organizacje pracodawców, branżowe zrzeszenia obejmujące członków danego zawodu)?  W Tomaszowie Mazowieckim od wielu lat mamy problem ze szkolnictwem zawodowym oraz jego promocją. Tymczasem z danych chociażby Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że na rynku mamy szereg zawodów deficytowych w różnych gałęziach gospodarki. Pilnym zadaniem dla samorządów wszystkich szczebli wydaje się być jak najszybsze odwrócenie negatywnych trendów - pisze Michał Jodłowski

Odpowiadając radnemu wiceprezydent Izabela Śliwińska wskazuje, że działania w zakresie doradztwa zawodowego mają na celu przygotowanie uczniów do świadomego i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych. 

Doradztwo realizowane jest podczas grupowych zajęć wynikających z ramowych programów nauczania oraz podczas zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia. Młodzież uczestniczy w targach edukacyjnych, konkursach zawodoznawczych, spotkaniach z przedstawicielami instytucji doradczych, wycieczkach zawodoznawczych, prezentacjach filmów edukacyjnych. 

Szkoły współpracują z Poradniami Psychologicznymi, organizacjami przedsiębiorców, ośrodkami doskonalenia nauczycieli. 

Doradztwo zawodowe organizowane jest przez szkoły w wymiarze 10 godzin  w skali roku szkolnego, zarówno w klasach siódmych, jak i ósmych. Obejmuje zakres działań ujętych w przepisach prawa oświatowego. 

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 31.05.2019, 07:33
Tolo: 100% racji.
Antek
Antek 30.05.2019, 18:54
bzdura totalna, doradztwo zawodowe to fikcja, nic niewnoszące działania, szkoda na to kasy podatników. To działania pozorne, niby coś tam się robi, pytanie z jakim skutkiem?

Pozostałe