Innowacyjna terapia nowotworowa w Tomaszowskim Centrum Zdrowia

  • 31.05.2019, 16:38 (aktualizacja 31.05.2019, 16:55)
  • Mariusz Strzepek
Innowacyjna terapia nowotworowa w Tomaszowskim Centrum Zdrowia  Szpital w Tomaszowie Mazowieckim - widok od strony Izby Przyjęć
22 maja 2019 r., w szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim, po raz pierwszy w Polsce, pacjentowi z rakiem płaskonabłonkowym głowy i szyi, podano do guza nanocząsteczki tlenku hafnu. Kolejnym etapem procesu leczenia jest siedmiotygodniowy cykl radioterapii, która rozpoczęła się w dniu 27.05.2019 r. w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim.

Dzięki zaangażowaniu i kooperacji personelu działającego pod nadzorem dr Michała Spycha i współpracy dwóch tomaszowskich szpitali - Tomaszowskiego Centrum Zdrowia oraz Szpitala Onkologicznego NU-MED - z ośrodkiem badań klinicznych PROVITA CENTRUM MEDYCZNE, możliwy stał się udział w przełomowym na skalę światową przedsięwzięciu.

- Ta nowatorska obecnie terapia będzie przeprowadzana u chorych, ze zdiagnozowanym miejscowo i zaawansowanym, nieoperacyjnym rakiem głowy i szyi, którzy nie kwalifikują się do standardowej chemioradioterapii. Zastosowanie nanocząsteczek tlenku hafnu jest innowacyjnym, badanym obecnie, sposobem leczenia dla tej grupy chorych - wyjaśnia Jarosław Sassulicz, kierownik Sekcji ds. Rozwoju Tomaszowskie Centrum Zdrowia Spółka z o.o.

Nanocząsteczki tlenku hafnu, aktywowane przez promieniowanie jonizujące, działają jako katalizator radiolizy wody, w wyniku czego powstają wolne rodniki - skrajnie reaktywne cząsteczki chemiczne prowadzące do zniszczenia komórek nowotworowych. Przedstawione w 2018 r. na międzynarodowych kongresach medycznych w Europie i USA wyniki badań z zastosowania tej technologii, u chorych z lokalnie zaawansowanymi mięsakami tkanek miękkich, wykazały znaczącą poprawę miejscowej kontroli guza, w porównaniu ze standardowym leczeniem.

Zastosowanie nanocząsteczek tlenku hafnu do poprawy miejscowych efektów radioterapii u pacjentów z rakiem głowy i szyi jest przedmiotem trwającego międzynarodowego badania klinicznego. W badaniu uczestniczą europejskie ośrodki onkologiczne, głównie z Francji, Hiszpanii i Węgier oraz kilka krajowych ośrodków, min. PROVITA CENTRUM MEDYCZNE, mająca siedziby w Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim i Tomaszowie Mazowieckim. Celem projektu badawczego jest wykazanie wzrostu skuteczności miejscowej radioterapii, w połączeniu z działaniem nanocząsteczek, w miejscowo zaawansowanych, nieoperacyjnych nowotworach głowy i szyi.

Przeprowadzony w Tomaszowskim Centrum Zdrowia nowatorski zabieg podania do guza nanocząsteczki tlenku hafnu, zapoczątkował udział Szpitala w Tomaszowie Mazowieckim w badaniach klinicznych, prowadzonych przez krajowe i zagraniczne ośrodki badań  

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 09.06.2019, 18:38
Ludziska: w sprawie czego wy się wykłócacie?!
W sprawie "rakoskiego" ?! Żebyście nawet na uszach stawali, to żadne centrum onkologiczne na świecie nie spowoduje eliminacji raka!!! Może zmniejszyć jego "skuteczność", ale jego
nie wyeliminuje. Tworzenie tych różnych instytutów onkologicznych - to tylko jeden ze sposobów wyciągania publicznej kasiorki. Zwłaszcza w takich ośrodkach, jak np. nasz tomasiówek. I o co się kłócicie.

Padają jak muchy: biskupi, papieże, prezydenci, różni inni ważniacy, a instytuty i centra onkologiczne - świetnie się mają!!!

Dużo zdrówka wszystkim życzę.
varan
varan 01.06.2019, 18:51
Przecież samo promieniowanie jest rakotwórcze, a nadmiar wolnych rodników w organizmie także powoduje powstawanie nowotworów. Trudno więc liczyć że metoda okaże się skuteczna. Może uda się zniszczyć guza na pewien czas, ale za rok czy 2-3 lata choroba zapewne powróci ze wzmożoną siłą, tak jak powraca po standardowej radioterapii czy chemioterapii, które zabijają odporność organizmu.
Zgoda buduje, niezgoda rujnuje
Zgoda buduje, niezgoda rujnuje 31.05.2019, 19:38
Kooperacja - dobra sprawa. Już nie pamiętam czy przy zakładach drobiarskich róg Wysokiej i Warszawskiej, czy w innym miejscu, ale gdzieś w Tomaszowie pod koniec PRLu stał taki napis „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje” Ktoś pamięta? :)

Teraz wyobraźmy sobie, że mają na stole rozpięczętowango pacjenta, płat brzuch leży z jednej strony jak otwarta maska od starych włoskich samochodów, a i nie ma KOOPERATYWY! Żrą się kto ma ciąć, a kto podawać skalpel, wypominają komu robotę załątwił PiS a komu PO.

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.
elektroik
elektroik 31.05.2019, 17:03
Raczej nie TCZ tylko w NU-MED. NU MED to szpital onkologiczny
Do Londynu! Kiepy zbierać!
Do Londynu! Kiepy zbierać! 01.06.2019, 13:28
Nie przynudzaj. Na mapach Google jest jako jedno i tak można traktować. Zresztą chyba jest nawet formalnie. TCZ szpital samorzadowy, ci prywaciarze od kardiologii i ci o raka. Wszystko może być traktowane jako TCZ.

Będzie jeszcze kiedyś lotnisko dla żółtych śmigłowców, najlepiej gdzieś w pobliżu, np przy domkach przy Wierzbowej bo jest miejsce za parkingiem strzeżonym i będziemy mieli super służbę zdrowia w Tomaszowie.

Ty widzisz tylko wady, do jakieś bzdury formalnej potrafisz się jedynie przyczepić, ale mocna formacja jaka może być dobra zmiana, albo zleje cię ciepłym moczem, a jeśli byś próbowal szkodzić bardziej (zamachy rozwydrzonych nastolatków z tzw dobrych zamożnych domów jak ten zamach w szkole na warszawskim Wawrze, złodziejstwo podatkowe itp), to i - mam nadzieję - nie zawaha się i oklepac.

Sabotazystow, takich kwekaczy jak ty zawsze było pełno. W PRLu była do tego biała pala a jeśli nie skutkowało to bilet w jedną stronę. I dzisiaj sporo ludzi ocenia to pozytywnie. Przynajmniej mamy gdzie mieszkać.

Polska większość ma prawo do samostanowienia.
Mariusz Strzępek
Mariusz Strzępek 01.06.2019, 14:27
Nie jest, ani formalnie ani nieformalnie. TCZ wykonuje czasem zlecenia dla Nu-Med. Nie wiemy natomiast w jakim zakresie. Tych dwóch podmiotów nie należy łączyć w żaden sposób. Są niezależne organizacyjnie, właścicielsko i finansowo. gdyby było inaczej, to strata finansowa TCZ, mogłaby być bilansowana zyskiem Nu-Med. Mamy więc podmiot prywatny na miarę XXI wieku i podmiot publiczny tkwiący organizacyjnie i mentalnie w XIX wieku. Często zachęcam ludzi do korzystania z łacznika miedzy dwoma firmami. To jak przejście z Shire do Mordoru
M (przepraszam)
M (przepraszam) 01.06.2019, 15:06
1. Nie chcę Pana Redaktora denerwować, (naprawdę), ale i właścicielko, organizacyjnie, finansowo - niewiele mnie to interesuje (jeszcze raz przepraszam), na mapach Google zarysowany jest na różowo jeden teren i dominuje etykieta Tomaszowskie Centrum Zdrowia.
Każdy kto tam wchodzi może tak kojarzyć i na rękę większości mieszkańców jest by tego specjalnie nie prostować. Podkreślam większości. I nie byłoby najgorzej gdyby tak w świadomości zostało.

Dobrze też, że Nu-Med nazwał się po polsku czyli jako Specjalistyczny Szpital Onkologiczny (przydałoby się jeszcze Tomaszowski na początku. Nu- kojarzy się z Marsem, a są nie na Marsie a w Tomaszowie)

2. Właścicielsko jest wszystko do przejęcia przez Państwo. Alior, Pekao SA (od Włochów), przydałaby się jeszcze jakaś sieć telefonii komórkowej i z jeden dziennik. By polska kontrola była nad informacją. Nie dominacja, ale po jednej z firm.

a) Jeśli byłoby dochodowe i rokowałoby na przyszłość, to jest do przejęcia. Odpłatnie oczywiście. Kawałek działki po trasę nam wzięli i nie mieliśmy nic do gadania. No ale dobrze. To jest moje, nasze Państwo. A droga to jego tętnica.

3. Tytuł brzmi „Innowacyjna terapia nowotworowa w Tomaszowskim Centrum Zdrowia” tego tytułu broniłem, bo jest dobry. Ale teraz tak, tytuł sugeruje co innego, a w komentarzach Wydawca twierdzi co innego. Szkoda.

Rzeczywistość jest chyba w każdym obszarze deliberatywna. Nawet nauki ścisłe.

4. „Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi”

5. Jeszcze raz bardzo przepraszam. W jak najdelikatniejszy sposób starałem się wyrazić swoje opinie. Proponuje rozejść (proszę, propozycja to tak brzmi po partnersku, a ja uznaje jednak dysproporcje, jakąś nawet trochę podległość), do swoich obowiązków, czy przyjemności sobotnich pokojowo z różnicą zdań.

6. Urodziłem się w takiej a nie innej klasie społecznej (liczebnie dominującej), reprezentuje jej interesy. No co? Mam udawać kogoś? Nie porównując się, ale to trochę tak jak z Jurandem ze Spychowa. Okaleczony, ślepy, niemy, ale jednak doczołgał się na koniec od kontura do własnej wsi, by umrzeć wśród swoich. To bardzo ważne. Nie wiem czy teraz nie najważniejsze. A na Krzyżakach (w reżyserii Żyda Aleksandra Forda), się wychowałem. Bilogocznie jestem już facetem starym. Nie dożyje 60tki, więc można już powiedzieć „starych drzew się nie przesadza”

a) Przed poniedziałkiem byłem pełen apatii, niebo wydawało się nawet jakieś ciemniejsze. Po oficjalnym ogłoszeniu PKW, jak ręką odjął. Wstaje rześki, mimo że styl życia specjalnie się nie zmienił, chce się żyć.

W naszym Kraju to Państwo Polskie ostatecznie reguluje stosunki właścicielskie. To daje szanse na przynajmniej względne nierozwarstwienie.

Życzę spokojnego weekendu,

Michał
MS
MS 01.06.2019, 16:30
Chodzi o precyzję informacyjną. Co jeśli się okaże, że zewnętrzny, nie związany z nami podmiot wyrządza na przykład krzywdę 0acjentom, serwując szkodliwe leki lub terapię? B3dzie troche późno na dementowanie informacji. Ja chciałbym odpowiadać za to, na co jakiś wpływ mam. :)
Wbrew pozorom to bardzo ważne. Nawet jeśli ta odpowiedzialność dotyczy Mordoru
M
M 01.06.2019, 17:32
Ale Specjalistyczny Szpital Onkologiczny w Tomaszowie Mazowieckim (tak na stronie sami już się nazywają, choć jeszcze nie wszędzie jest zmienione), dość dobrze się kojarzy. Jeśli coś się złego wydarzy i tak będzie padać nazwa miasta.

Zmianę nazwy Ceramiki Paradyż na Ceramikę Tomaszów postulował kiedyś Pan Arkadiusz Gajewski - i to był dobry pomysł.

Wistom, (wcześniej TOMASZOWSKA Fabryka Sztucznego Jedwabiu), dbali o to by z miastem się kojarzyć, mimo, że kapitał w dużej części z miasta nie pochodził. Potem - Pilica, TOMtex. TOMofan wistomowski.

Tą są niby takie d.u.p.e.rele, ale nie są moim i dzisiejszym pomysłem. Byli ludzi i to z warstwy inteligenckiej przed wojną, którzy nawet na nagrobku na Smutnej mają z dumą wyryte - "Obywatel Miasta Tomaszowa" Ja to w zeszłym tygodniu odkryłem. Przy głównej alei cmentarza.
Bardzo mnie to pokrzepiło.

Polon Skłodowskiej... no to są takie na pierwszy rzut oka banały. Gdy się o tym nie myśli no to potem trudno by młodzi ludzie nie wstydzili się miejsca pochodzenia.

Teraz nie wiem, ale gdy rozpoczynałem zasypywanie grafik Google i Flickr pozytywami z Tomaszowa, to po wpisaniu nazwy miasta i kliknięciu grafiki w wyszukiwarce Google, wyskakiwał mem,
na którym było napisane "Tomaszów Mazowiecki? A idź pan w pi.du”

Dla mnie to było przykre.

Podobnie jakoś w 2005 roku, gdy babka w Warszawie u której wynajmowałem pokój (babka w sensie - obca starsza pani), zawołała mnie gdy w Teleexpressie mówiono o kabarecie czy tam filmie „Goło i wesoło” z udziałem Radosława Pazury, gdzie motywem przewodnim jest, że grupa bezrobotnych tomaszowian zaczyna zarabiać rozbierając się na scenie.
Wtedy jasno i wyraźnie padało Tomaszów Mazowiecki, w Tomaszowie Mazowieckim i to kilkukrotnie.

Nie chce się egzaltować, ale to po prostu boli. Tym bardziej, że historia była fikcyjna, przynajmniej z Tomaszowem nie związana. Radosław jest mniej wziętym od brata aktorem, jeśli już łączyć „Goło i wesoło” z jakimś doświadczeniem to w pierwszej kolejności jego własnym. No i bardziej Niewiadowem niż naszym.
M
M 01.06.2019, 17:36
WelTOM
M
M 01.06.2019, 15:30
W naszym Kraju to Państwo Polskie ostatecznie reguluje stosunki właścicielskie. To daje szanse na przynajmniej względne nierozwarstwienie.

Jak kiedyś Król.
Nie dotyczy to małych firm, ale większych tak, by nie było potem tak, że jakiś gigant z siedzibą w Kalifornii, ustawiał kto ma nad Wisłą wygrywać wybory a kto nie. Chińczycy sobie poradzili, Ruscy sobie poradzili tylko mała Polska ma być ostają demokracji, która większości obywateli RP szkodzi. Biedotę (większość), trzyma za mordę, zdusza oddolne dążenia, jakąkolwiek myśl o ich sensowności, bo ten czy inny pan Soros, ma inny pomysł na przyszłość tej części Europy.

Nie! Mamy swoje władze i nich powierzamy naszą przyszłość. Nawet jeśli miałaby być gorsza od zewnętrznych rozwiązań to jest nasza.
.
. 03.06.2019, 00:45
Google: Plus Bank Zygmunta Solorza z kuratorem od KNF, celem wzmocnienie nadzoru


I bardzo dobrze. Za dużo już tych biznesów Solorz ma. Na tyle, że nie potrafi już upilnować. Jakoś rok - dwa lata temu jakiś haker domator wykradł dane klientów z Plus Banku, potem się targował z nimi ws okupu... No to są jaja, jeśli chodzi o taką instytucje jaką powinien być bank.

Polsaty i Plus wystarczą.

Ale widać, że nie chce jeszcze PiS janosikować na zagraniczniakach. Boją się widocznie, że ci mogą częściowo się wycofać de facto przez lichą sprzedaż, ale powiedzieliby, że przez naciski polityczne.
Takiego całodobowego Carrefoura w Tomaszowie byłoby szkoda. Ale z drugiej strony „Ewa” vis a vis Pedetu może by odbiła i nie była na sprzedaż no i „Siódemka” na Placu. To były kiedyś całodobowe sklepy. Nie tylko z żywnością. Także nie ma tego złego jak to mówią.
.
. 03.06.2019, 00:52
Rząd posyła kolesia który wchodzi do firmy i uczestniczy w czym chce. Decyzji podejmować nie może, ale co się naoogląda to jego, hahaha :) Jaja jak berety. Coś tam się widocznie nie dogadali i Kaczor chce go trochę postraszyć. Ale Zygmunt był do tej pory mięciutki. Lisa wyrzucił z pierwszego PiSu, teraz też „odświeżył” pion informaycjny w telewizji.

Zapowiada się ciekawa historia.
Ona
Ona 31.05.2019, 17:00
Duzo zdrowia !

Pozostałe