"Wybory 4 czerwca - 30 lat po przełomie"

  • 04.06.2019, 09:13
  • Joanna Sztymelska
"Wybory 4 czerwca - 30 lat po przełomie" - wykład w muzeum
loadingŁaduję odtwarzacz...
W piątek, 31 maja 2019 roku, w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim mieła miejsce kolejny wykłąd z cyklu "Spotkania z historią i nie tylko". Tym razem poświęcony został wyborom z 4 czerwca 1989 roku. Autorem jest dr Daniel Warzocha - asystent działu historyczno-numizmatycznego tomaszowskiego muzeum.

Doktor opowiedział zebranym o tym, jak doszło do wyborów 4 czerwca. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, która przedstawiała osoby biorące udział w politycznych zdarzenniach lat 80-tych poprzedniego stulecia. W spotkaniu udział wzięła Teresa Zalewska, b. posłanka, która została wybrana do Sejmu RP właśnie w wyborach 4 czerwca 1989 roku. Opowiedziała co robiła w dzień wyborów, gdzie znajdowało się biuro komisji wyborczej. Wykładowi towarzyszyła miniwystawa. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów tomaszowskiego muzeum i są to: plakaty z wyborów 4 czerwca 1989 roku i egzemplarze pisma "Solidarność" z tamtego okresu.

 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rekwizyt
Rekwizyt 06.06.2019, 20:24
Do Marianna; zanim zaczniesz oceniac poznaj kierownictwo muzeum. Jesli znasz miej odwagę podpisac się,a nie bawic w anonimki na forum
Odp
Odp 06.06.2019, 20:43
Właśnie dlatego że znam od pokoleń tą rodzine od dziada pradziada i wiem co piszę. A Ty czemu sie nie podpisałeś ?
Marianna
Marianna 06.06.2019, 09:35
Tylko przepraszam nie usłyszałam za te obraziliwości w rodzaju męskim. Mi chodziło raczej o kierownictwo. Pozdrawiam
Ajdejano
Ajdejano 05.06.2019, 19:39
Jeszcze raz do "Marianna": być może, wcześniej nie zrozumieliśmy się.
W tym czasie, kiedy Teresa Z. startowała do Sejmu RP, ja pracowałem w jednym z przedsiębiorstw budowlanych w TM.
Wówczas byłem JEDYNYM z tzw. umysłowych (fizyczni mówili - z umysłowo chorych), należącym do NSZZ "SOLIDARNOŚĆ".

I ta moja przynależność spowodowała, że kiedy później startowałem do jednego z urzędów w PT, długo zastanawiano się, czy mnie zatrudnić.
I w końcu mnie zatrudnili, bo nie mieli innego w woj. piotrkowskim z takimi uprawnieniami zawodowymi, które miałem ja.

Pozdrowienia.
edward strzępek
edward strzępek 05.06.2019, 10:45
Trochę kilometrów zrobiłem moim maluchem,przed wyborami 30-lat temu,TERESĄ ZALEWSKĄ,CZ.KARALUSEM,Z.AUGUSTYN IAKIEM. okoliczne sołectwa.plebanie,na spotkania mieszkancami,pełne sale na plebaniach,świetlice.duża pomoc organzaci tych spotkań mieli urzędujący soltysi,którzy obawiali się urzędującej pełni ówczesnej władzy,oraz księzy,którzy byli bardzo zangażowani,udostępniając sale na spotkania.DYSKUSJE BYŁY OŻYWIONE,TRWAŁY NIE RAZ 2-3g.wszędzie tajniacy,ktorzy docierali do ludzi i zastraszali.drogi wiadomo nie obecne,dziury, kurz,lecz dotarcie do tych ludzi bylo nadrzędnym celem.Teresa ZALEWSKA umiała o ludzi trafić,pozyskać sympatie,trzeba było cierpliwie tłumaczyć.cel był jeden wygrać WYBORY!!!!!!!!!!!!!!!!! TERESA ZDAŁA TRUDNY EGZAMIN TYM CZASIE.PRZESZLA DO HISTORI NASZEGO MIASTA I TO JEJ SIĘ NALŻY! POZDRAWIAM CIĘ TERESKO. EDEK,S.
Marianna
Marianna 05.06.2019, 11:55
Teresa to wielka postać dla Tomaszowa ! Mam przyjemność ją znać.
Ajdejano
Ajdejano 04.06.2019, 19:41
Do "Marianna":
1. Teresa Zalewska - to moja dobra i zacna znajoma (oprócz posłowania, również była radną miejską). Więc, tak na wszelki wypadek, odstosunkuj się od p. Zalewskiej.

2. Jeżeli uważasz, że ten dr Andrzej Warzocha to "czerwony ludzik", to powinieneś się, ćwoku, wytłumaczyć. Jeżeli te twoje rewelacje - to nie jest jakaś ściema.
Jeżeli tego nie wyjaśnisz, to wtedy moja opinia o tobie będzie następująca: czepiasz się , zafajdany kolesiu, jak świnia gówna.
Odp
Odp 04.06.2019, 21:09
Cóż za denna odpowiedz . To raczej nie chodzi ani o jednego ani o drugiego. Trzeba pomyśleć troche szerzej
Oreo
Oreo 04.06.2019, 17:12
Do Marianna Naucz się czytac .Spotkania z historią. Pan Daniel przedstawiał fakty. Kobieta byla w Sejmie..miala prawo wspominać.Ty szukasz afery.Niewazne,ze teraz jest dobrze???
Marianna
Marianna 04.06.2019, 17:23
Ale ja absolutnie nie miałam na myśli Pani Zalewskiej, wielki szacun dla Niej
Marianna