Kolejna ciekawa publikacja na temat historii miasta

  • 07.06.2019, 08:41
  • Mariusz Strzepek
Kolejna ciekawa publikacja na temat historii miasta Garnizon Wojska Polskiego w Tomaszowie Mazowieckim
Garnizon Wojska Polskiego w Tomaszowie Mazowieckim nie doczekał się dotychczas monografii na temat swojej historii i działalności.

Witold Jarno – uznany historyk wojskowości związany Uniwersytetem Łódzkim wychodzi naprzeciw miłośnikom wojskowości i pasjonatom regionu oddając im do rąk pierwszą książkę na ten temat.

Dzieje garnizonu ukazano na tle przemian organizacyjnych polskiej armii zachodzących w II RP, w tym jego związków z lokalnym społeczeństwem. W monografii wiele miejsca poświęcono sprawom personalnym, przywracając pamięci potomnych wielu zapomnianych oficerów związanych z tomaszowskim garnizonem.

Warto dodać, iż dziś Garnizon  jest siedzibą 25. Brygady Kawalerii Powietrznej - najbardziej rozpoznawalnego symbolu Tomaszowa Maz. W ten sposób pootrzymuje stuletnią tradycję budowania związku Wojska Polskiego z społecznością lokalną.

Bogactwo informacji, uzupełnione obszernym zbiorem fotografii, sprawia, że publikacja zainteresuje nie tylko grono naukowców, lecz także pasjonatów i osoby chcące wzbogacić swoją wiedzę o historii Tomaszowa Maz., a być może także o własnych rodzinach.

Książka ukazała się w ramach serii wydawniczej 100 Lat Niepodległości.

Celem poszczególnych publikacji jest uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz utrwalenie w polskiej świadomości zbiorowej wiedzy historycznej o genezie i przebiegu odbudowy państwa po Wielkiej Wojnie. Ambicją serii jest zaprezentowanie różnych wymiarów polskiej niepodległości, „takiej, jaką była i jest” oraz sprowokowanie do refleksji „jaką być mogła” i „jaką być powinna”.

Na spotkaniu będzie możliwość zakupienia książki oraz zdobycia autografu od autora.

W rozmowie udział wezmą:

Witold Jarno

Andrzej Wróbel

Gdzie:

Muzeum w Tomaszowie Maz.

im. Antoniego hr. Ostrowskiego

ul. POW 11/15

Kiedy:

14 czerwca 2019 r.

Godz. 17:00

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe