Nie tylko o oznakowaniu.... 

  • 08.06.2019, 14:33 (aktualizacja 08.06.2019, 14:45)
  • Adam Nawrocki
Nie tylko o oznakowaniu....
Okolice Tomaszowa są miejscem idealnym do pieszych i rowerowych wycieczek. Tym bardziej należy zadbać o bezpieczeństwo na drogach, poprzez ich właściwe oznakowanie, budowę chodników i ciągów pieeszo rowerowych. Ważna jest bieżąca naprawa dróg ale też koszenie porasatającycy pobocza traw, ograniczających widoczność. Jest co robić, chociaż często wydaje się, że prace są mało skoordynowane, szczególnie w miejscach, gdzie mamy do czynienia z róznymi zarządcami dróg. Od jakiegoś czasu, razem z Adamem Nawrockim prezentujemy nasze uwagi doczące oznakowanie ulic w Tomaszowie. Dzisiaj nieco je rozszerzymy... Wycieczka obejmuje ulice często wykorzystywane przez rowerzystów.

Zaczynamy od ulicy Jana Pawła II.  Jedziemy w kierunku Nagórzyc. Jesteśmy poza obszarem zabudowanym. Teoretycznie można jechać tu pojazdem do 3,5  tony z prędkością do 90 km/h.  na zdjęciu poniżej widać przystanki autobusowe po obu stronach drogi. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem? Raczej a nawet na pewno nie. Po co tutaj przystanek? Czy pasażerowie będą bezpieczni korzystając z niego, gdy nie ma żadnych poboczy, wysepek, zatok itd.? Jeżeli już jednak istnieje potrzeba jesgo funkcjowania tutaj,  to dlaczego nie ma znaku z ograniczeniem prędkości?

 

DSC02228.JPG

 

Jedziemy dalej w stronę Grot. Widzimy tu znak B-36, który mówi nam, że za tym znakiem nie wolno nam się zatrzymywać na jezdni jak i na poboczu czyli  w zatoce tak samo na nie oznakowanym parkingu .

DSC01666.JPG

 

DSC01667.JPG

 

DSC02230.JPG

 

Skręcamy w prawo w ul. Starowiejską, która pozostaje w zarządzie Urzędu Miasta i jedziemy w kierunku Wiaderna. 

 

DSC01671.JPG

 

Widzimy zestaw znaków jest on prawidłowy jednakże można by było go podnieś trochę do góry bo jest za nisko. Samo oznakowanie wskazuje na jeden z najbardziej palących problemów na tej ulicy. Jest nim brak chodnika. Pojawia się on nieco dalej, by następnie ponownie się... urwać. Mieszkańcy tej ulicy od przystanku autobusowego muszą spacerować kilkaset metrów. Mimo, że być może ruch jest tu niewielki, to jednak wieczorem jest szczególnie niebezpiecznie. 

 

DSC01672.JPG

 

Jedziemy dalej i zbliżamy się zakrętu a nawet dwóch i to dosyć ostrych bo pod kątem 90° dlatego przed tymi zakrętami powinien być znak A-3 (dwa niebezpieczne zakręty) i oczywiście stoi  oraz B-33 z ograniczeniem do 40 km/h. Proponowalibyśmy obniżenie do  30km/h  a za zakrętami odwołanie tego ograniczenia. Oczywiście problemem, wielokrotnie zgłąszanym przez mieszkańców jest brak chodnika. Jest on w tym miejscu niezbędny "od zaraz", ponieważ droga prowadzi do pobliskiej szkoły. 

 

DSC01673.JPG

 

DSC01674.JPG

 

DSC01675.JPG

 

Kiedy dojeżdżamy do szkoły w Wiadernie nie widziamy żadnych stosownych znaków. Na szczęście przed samą placówką widzimy prawidłowy znak A-17

 

DSC01677.JPG

 

Dalej widzimy przejście dla pieszych z chodnika na... piach. Rozporządzenie mówi, że o wyznaczaniu przejść dla pieszych powinny decydować warunki ruchu oraz istniejące ciągi piesze. Jak widać tutaj brakuje takich ciągów, czyli chodników po prawej stronie.

 

DSC01678.JPG

 

Z daleka widać koniec miejscowości Tomaszów Maz.

Jedziemy dalej i widzimy chodnik. Jest on bardzo wąski, a na dodatek zarządca drogi wymyślił sobie słupki  i  w ten sposób chodnik zmniejszył do tego stopnia, że teraz trzeba chodzić jezdnią. Słupki, ze względu na niskie krawężniki stanowią też zagrożenie dla jeżdżących tędy samochodów. 

Adam Nawrocki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

x
x 09.06.2019, 20:44
Po co przystanek na ul. Jana Pawła II - proponuję najpierw popatrzeć na mapę miasta i układ linii autobusowych - może odkryłby Pan, że jest to jedyna możliwość dojazdu komunikacją publiczną do tomaszowskiej dzielnicy Józefów.
liberał
liberał 10.06.2019, 14:26
już dawno powinniście mieć samochody a nie tylko do państwa łapy wyciągać a samemu tylko chlanie, spanie i płodzenie.
w_p
w_p 09.06.2019, 13:27
Od dawna się zastanawiam dlaczego w Tomaszowie przystanki bez zatoczek nie są oznaczone P-17? Ktoś wie? To jakiś regionalizm?
Piotr
Piotr 09.06.2019, 09:30
Brak chodnika to totalna bolączka dla mieszkańców Nagórzyc. od spotkania z władzami w styczniu nic nie drgnęło. Codziennie dzieci muszą wracać ze szkoły idąc ulicą która nawet nie ma żadnego pobocza. Panie Prezydencie Witko czekamy na reakcję bo ostatnio pan ucieka od tego tematu.My jako mieszkańcy tej dzielnicy nie chcemy żadnych wielkich inwestycji...... chcemy tylko aby powstał chodnik który zapewni bezpieczeństwo dzieciom z terenu naszego miasta.
kk
kk 08.06.2019, 17:40
Fajne odcinkowe spektrum znakozy w naszym mieście i jego okolicach. Nie za dużo tekstu, od razu ilustracja tego o jest napisane. Lubię ten cykl.
Kacper Pązik
Kacper Pązik 08.06.2019, 16:20
Wszystko fajnie jedynie od ulicy Jana Pawła II ograniczenie prędkości zbędne. Długa prosta i jeśli ktoś jechałby za autobusem doskonale widzi przystanek to zmniejszy prędkość, rzadko zatrzymują się tam autobusy, oraz jest na żądanie.
szybciej, jeszcze szybciej! A potem tłumaczenie „3 metry za przejśćiem…
szybciej, jeszcze szybciej! A potem tłumaczenie „3 metry za przejśćiem przechodziła” 08.06.2019, 17:43
nie za młody jesteś by oczekiwać, że miasto zniesie wszelkie ograniczenia szybkości? Jakieś studia może wcześniej? Nadmuchaj jakąś rówieśnicę, spłódź coś co by temu społeczeństwu potem chociaż trochę do ZUSu się dokładało. Wieko dębowej trumny jeszcze zdążysz nad sobą zamknąć.
szybciej jeszcze szybciej!
szybciej jeszcze szybciej! 08.06.2019, 18:19
nie tylko Matka z Ojcem Cię wychowaywała, ale rownież to społeczństwo. Łożyło na Ciebie od wielu lat. Kredyt na wiele lat.
Dziękuję
Dziękuję 08.06.2019, 14:57
Panie Adamie, sporo czasu Pan poświęca na te analizy a i paliwa za co chciałem Panu podziewkowac. Zawsze czytam z uwagą a gdy sam jestem we wskazanych przez Pana miejscach przypominam sobie co Pan pisał. Dziękuję.
I
I 08.06.2019, 14:54
Ciekawe

Pozostałe