„Wieczór z Moniuszką” w DOK

  • 08.06.2019, 14:55
  • Joanna Sztymelska
 „Wieczór z Moniuszką” w DOK
W środę, 5 czerwca 2019 roku, W Miejskim Centrum Kultury, filia DOK w Tomaszowie Mazowieckim z cyklu „Wieczory ze sztuką”, odbyło się spotkanie zatytułowane "Wieczór z Moniuszką". Jak tytuł wskazuje spotkanie poświęcone było polskiemu kompozytorowi, Stanisławowi Moniuszce.

5 maja 2019 roku minęło 200 lat od dnia narodzin Stanisława Moniuszki, kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty, najczęściej nazywanego ojcem opery narodowej. Z tej okazji Sejm RP ogłosił rok 2019 Rokiem Moniuszki. W całym kraju podejmowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia artystyczne i edukacyjne, których celem jest poszerzenie znajomości dorobku kompozytora, zaciekawienie jego osobą i dziełem. 


W te obchody włączyło się także Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Na zaproszenie organizatorów wieczór poprowadził Rafał Sowik, absolwent Akademii Muzycznej G. i K. Bacewiczów w Łodzi, specjalista do spraw edukacji muzycznej, nauczyciel muzyki i historii, kapelmistrz orkiestry dętej przy OSP w Lubochni. Przygotował on bardzo ciekawe wystąpienie na temat życia i dorobku artystycznego kompozytora, w którym zawarł wiele faktów związanych z twórcą, a także mało znane informacje i ciekawostki, które zainteresowały z.gromadzoną publiczność. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Wieczór uświetnili wykonawcy: Lecha Kozdrój na pianinie wykonał kilka znanych kompozycji Stanisław Moniuszki: "Pieśń wieczorną", arię Skołuby z opery "Straszny Dwór", arię Jontka z opery "Halka". Wystąpili też  wokaliści MCKu w Tomaszowie Mazowieckim przygotowani przez Beatę Niedzielską: Bartek Wojciechowski, Jadwiga Kocik i Maja Kuniecka.
Tego wieczoru została otwarta wystawa Galerii plakatu Moniuszkowskiego wg Witolda Mysyrowicza. Wystawa jest udostępniona dzięki uprzejmości Fundacji "Niezależny Fundusz Kultury POLCANART", która aktywnie włączyła się w obchody Roku Moniuszkowskiego. Galeria plakatu Moniuszkowskiego wg Witolda Mysyrowicza stanowi wyjątkowy i unikalny dar w postaci 49 plakatów autorstwa wybitnego artysty, który Fundacja otrzymała od autora dla uczczenia tego roku.


Witold Mysyrowicz to znakomity karykaturzysta, rysownik, grafik. Uczestniczył w kilkuset wystawach plakatu, malarstwa i rysunku w Polsce oraz w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Za swe prace (plakaty, znaki graficzne, rysunki) otrzymał ponad 135 nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych. Dwukrotny laureat Nagrody im. T. Trepkowskiego i dwunastokrotny laureat legnickiego Satyrykonu. Miał 33 wystawy indywidualne. Jest autorem kilkuset plakatów, opracował graficznie i zilustrował kilkadziesiąt książek i wydawnictw. Jest prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.


Wystawę będzie można oglądać przez okres wakacji w siedzibie filii DOK przy ul. Gminnej 37/39

 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe