Ratujemy pszczoły

  • 08.06.2019, 20:23
  • Joanna Sztymelska
Ratujemy pszczoły Pasieka w centrum handlowym w Tomaszowie Mazowieckim
W czwartek, 6 czerwca 2019 roku, w Galerii Tomaszów odbyło się oficjalne otwarcie pasieki. Na wydzielonym terenie przy wjeździe na parking centrum handlowego postawionych zostało pięć uli wielkopolskich, w których zamieszkało 250 tysięcy pszczół Kraińskich.

Inicjatywa jest częścią kampanii "Ratujmy pszczoły. Razem", która ma na celu zwrócenie uwagi jak ważną rolę odgrywają owady w naszym życiu. Dotyczy to nie tylko pszczół, ale także dzikich zapylaczy.  

- Pszczoły się tutaj świetnie zadomowią, ponieważ mają dobre warunki. Stawarzają je bliskość parku Bulwary i rzeki Wolbórki. Pasieka powstała z inicjatywy Galerii Tomaszów. Pomysł pojawił się w ubiegłym roku. Musieliśmy przejść szereg konsultacji z pszczelarzami i właścicielem naszego obiektu, który wyraził z zgodę na posadowienie pasieki. Natomiast z pszczelarzami musieliśmy ustalić jej lokalizację. Wybraliśmy specjalnie miejsce osłonięte od wiatru. Dodatkowo musieliśmy to miejsce ogrodzić oraz dodatkowo powiesić siatkę, żeby pszczoły wylatywały w górę, aby nie latały nad głowami przechodniów - powiedziała Olga Wiernicka - pomysłodawca postania przy Galerii pasieki. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pierwsza pasieka powstała na dachu piotrkowskiego Focusa. Tomaszowska jest drugą, którą pomagali zakładać pszczelarze z Rejonowego Koła Pszczelarskiego: Jan Robaszek i Marian Bartosiewicz - skarbnik i mistrz pszczelarz z Piotrkowa Trybunalskiego.

- Nasza firma zajmuje się pszczelarstwem od wielu, wielu lat. Pasieki są zlokalizowane w fantastycznym miejscu. Pszczoły mają tu dobrze, mają dostęp do pożytku oraz do wody - pochwalił lokalizację Marcin Jończyk - właściciel Firmy PLON z Piotrkowa Trybunalskiego.

Pszczelarze wyjęli z ula miód, którym poczęstowali zgromadzone na uroczystym otwarciu pasieki osoby. Kolejnym cieszyć się można będzie w przyszłym roku 
 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

.
. 10.06.2019, 15:17
Pani przyjechala do nas z Myslenic gdzie kierowala wieksza galeria (m.in. dwa markety spozywcze wewnatrz - Biedronka i Spar) Tomaszowska jest jej druga galeria.

Czyli co? Z wiekszego na mniejsze, oddalone o 300 km od domu, bo "zawodowe wyzwanie"? Prosze tak nigdy nie pisac, bo pies z kulawa noga i baba z broda chichocze.

Ale juz mniejsza z tym.

Prosimy Pania dyrektor o wyremontowanie komina tego obgryzionego przez 3 RP u podstawy no i juz zapisze sie pani w historii miasta. A jesli jeszcze odratuje Pani kremowa wille fabrykancka na ktorej rosna brzóski, to bedzie honorowe obywatelstwo.

Z rodzinnego Slaska folksdojcze Pania wygryzli, podlódzkie miasteczko przyjmie z radoscia.
Quick
Quick 10.06.2019, 14:58
Rozumiem że pan Ajdejano zna się na pszczelarstwie i nie plecie bzdur , bo tam wynika z jego wpisu .
.
. 10.06.2019, 15:30
to znany pszczelarz
Ajdejano
Ajdejano 09.06.2019, 14:25
Ogrodzili pasiekę wysoką siatką, po to, aby pszczoły latały tylko wysoko, a nie nad głowami ludzi..... .

Ciekaw jestem, czy jeszcze na tych wysokich sitkach umieścili (tam - na górze) tabliczki dla tych pszczół, informujących te pszczoły, że NIE WOLNO latać poniżej tych wysokich siatek. To jakaś idiotyczna paranoja.
Jak ta cała galeria traktuje ludzi: jak debili ?! No - chyba na to wychodzi.
w_p
w_p 09.06.2019, 12:58
Bardzo fajny pomysł, ale pamiętajmy, że miejskie pszczoły do ula przynoszą tablicę Mendelejewa.
.
. 10.06.2019, 15:39
hehehe :) No ale to ten importowany z Chin myślisz jest zdrowszy?

Nowoczesność do tego się sprowadza. Chłopom zabrać rentowność pola, dać w łapę telefon który naciskajac grubym paluchem wciska od razu dwa klawisze, a realna średnia życia spada z 80-90 (i dla baby i dla chłopa), z czasów gdy okładał ją sztachetą, w ciągu dnia zaprzęgał do pługa, a w nocy płodził po siedmioro - ośmioro, realna średnia życia spada z 80-ciu - 90-ciu wtedy do 50-ciu - 60-ciu teraz. W międzyczasie z 3 rozwody, z pięć egzekucji komorniczych, praca raz na jakiś czas na wyspie z gumkami do smartfonów, na kolacje miód z galerii w centrum miasta. Hej, ho!

Ok, w PRLu było gorzej, okładali pałami 0,00001 % społeczeństwa podjudzaznego zresztą zwykle przez garbatonosych, który więkoszości tutaj nigdy dobrze nie życzyli.

Pozostałe