"Jak nie czytam, jak czytam…"

  • 09.06.2019, 10:21
  • Joanna Sztymelska
Akcja "Jak nie czytam, jak czytam…" w tomaszowskiej bibliotece
loadingŁaduję odtwarzacz...
"Jak nie czytam, jak czytam…" - to ogólnopolska akcja zorganizowana przez miesięcznik "Biblioteka w szkole", do której włączyło się ponad dwa tysiące bibliotek, w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim. Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli (nie czyta 62% Polaków powyżej 15 roku życia), a jednocześnie są przez dorosłych pouczani. Pora odwrócić role: niech to uczniowie pokażą dorosłym, jak się czyta.

W piątek, 7 czerwca 2019 roku, o godzinie 10.00 uczniowie z całej Polski czytali – bez przymusu, każdy to, na co ma ochotę. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy.

Piękna pogoda pozwoliła na zorganizowanie kącika czytelniczego na powietrzu, na ławeczkach na dziedzińcu  Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Udział wzięły dzieci i młodzież z: Przedszkola nr 11 i Szkół Podstawowych nr: 1 i 10. Przy stolikach na kocach , ławkach o godzinie 10.00 rozpoczęło się czytanie książek.

Ewa Adamska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej przeczytała dzieciom książeczkę o Kici Koci. Następnie "Koty to dranie" czytała Teresa Ciszewska - nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 10.  Wielu uczniów także zgłosiło się na ochotnika, by przeczytać coś, co ich interesuje.  Dzieci przyniosły ze sobą swoje książki, mogły również korzystać z egzemplarzy przygotowanych przez bibliotekarki.  

W akcji udział wzięło pięćdziesięcioro dzieci. Na zakończenie była możliwość zwiedzić bibliotekę, po której oprowadzała Dorota Iwanicka - kierownik Oddziału dla Dzieci i  Młodzieży oraz  porozmawiać z pracownikami o książkach. Dla uczestników przygotowane też zostały różne niespodzianki. Każdy w ten upalny dzień otrzymał orzeźwiający napój.  

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (5)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe