Podpowiadamy jak wybrać idealną kamerę do systemu monitoringu

  • 10.06.2019, 19:57 (aktualizacja 14.06.2019, 13:11)
  • Mariusz Strzepek
Podpowiadamy jak wybrać idealną kamerę do systemu monitoringu
W systemach monitoringu dobór właściwej kamery to już połowa sukcesu. Nie wolno oczywiście bagatelizować innych elementów takiego układu, jednak to na kamerach skupia się większość inwestorów i dzieje się tak nie bez powodu – wybór właściwej kamery nie jest bowiem zadaniem prostym.

Kształt ma znaczenie

Paradoksalnie już sam kształt obudowy kamery może mieć dość duże znaczenie. Z jednej strony – modele większe mają skuteczniejsze działanie prewencyjne, ale z drugiej – to mniejsze kamery zwykle prezentują się lepiej i mogą dawać większe możliwości umieszczenia ich w idealnym miejscu. Do wyboru jest tu kilka opcji: kamery kompaktowe, tubowe, obrotowe, kopułowe i fisheye (choć te ostatnie najczęściej nie różnią się znacznie obudową od kopułowych).

System monitoringu – jak podpowiadają eksperci firmy bcscctv.pl – może wykorzystywać wiele różnych kamer. Zewnętrzne tubowe do obserwacji placu manewrowego, kopułowe do obserwacji niewielkich pomieszczeń, obrotowe tam, gdzie konieczna jest precyzyjna obserwacja szerokiego pola, a fisheye w pomieszczeniach, w których inne typy nie zapewniają wystarczającego pokrycia.

Zwróć uwagę na rozdzielczość

W systemach monitoringu IP ważna jest rozdzielczość kamery. Najmniejsze matryce mają tylko 1,3 megapiksela. To niewiele, ale i taka kamera wystarczy na przykład do obserwacji parkingu. Tam, gdzie potrzebna jest większa precyzja, montuje się kamery 2, 3, 5 MPix, albo kamery 4K. Te ostatnie są oczywiście najdroższe i wymagają najpotężniejszych systemów do obróbki obrazu i jego transmisji, ale pod względem jakości obrazu żadna inna technologia nie może się z nimi równać.

Funkcje dodatkowe

Wiele kamer używanych w systemach monitoringu ma pewne specyficzne funkcje dodatkowe, które zwiększają ich funkcjonalność. I tak niektóre kamery kopułowe i obrotowe mają dymioną kopułę – nie ogranicza to ich skuteczności, natomiast mocno utrudnia ocenę kąta, pod jakim dokonywane są obserwacje. Wiele nowoczesnych kamer jest wyposażonych w systemy detekcji twarzy, czujniki przekroczenia linii i inne tego typu rozwiązania, które pozwalają aktywować system w pełnym zakresie wtedy, kiedy to konieczne i zmniejszyć pobór energii poza tymi epizodami. Normą w zewnętrznych kamerach jest również doświetlanie sceny. Często jednak ważniejsze od tego jest wzmocnienie obudowy – tzw. obudowy wandaloodporne mają olbrzymie znaczenie w miejscach szczególnie narażonych na dewastację. W wielu modelach zaimplementowano również funkcje filtra podczerwieni lub wzmocnienia kontrastu, co pozwala lepiej obserwować otoczenie w trudnych warunkach. Nie zawsze oczywiście te funkcje będą niezbędne, jednak w niektórych miejscach właśnie od nich będzie zależała użyteczność kamer.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe