Tylko dwóch chętnych na fotel dyrektora II LO

  • 12.06.2019, 09:15 (aktualizacja 12.06.2019, 09:30)
  • Mariusz Strzepek
Tylko dwóch chętnych na fotel dyrektora II LO II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim
Czekają nas zmiany na stanowiskach dyrektorskich w kilku tomaszowskich szkołach. Zarówno miasto, jak i powiat ogłosiły już konkursy, w których mogli wziąć udział chętni do kierowania placówkami. Wśród nich znajduje się także II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. I tu ciekawostka... Do zarządzania najbardziej prestiżową szkołą średnią w mieście zgłosiły się... tylko dwie osoby. Obie spoza szkoły. Zaskakujące? Dla mnie jak najbardziej. Ten oświatowy "samograj" stworzony przez Romana Grabowskiego budzi aż taki lęk, by nie chcieli nim kierować zatrudnieni w szkole nauczyciele? Dlaczego chętnych do kierowania liceum zgłosiło się tak mało?

Ten przykład pokazuje, że w tomaszowskiej oświacie jest wiele do zrobienia. O tym, że dyrektor Tomasz Węgrzynowski będzie odchodził na emeryturę wiadomo było przecież nie od wczoraj, a więc do konkursu na szefa tej prestiżowej szkoły można było się chyba nieco lepiej przygotować.

Tu nie wystarczy zwyczajowe ogłoszenie w lokalnych mediach. Możliwość wzięcia udziału należało reklamować przez co najmniej kilkanaście ostatnich miesięcy i zachęcać osoby mające nie tylko ambicje zajmowania dyrektorskiego stanowiska ale również chęci do organicznej pracy. Potencjalni kandydaci mieliby też czas by się dobrze do konkursu przygotować. 

Przy okazji mielibyśmy wszyscy okazję podsykutować o różnych wizjach funkcjonowania placówki (może nie tylko tej)  w sposób całkowicie publiczny, a Zarząd Powiatu, reprezentujący organ prowadzący mógłby sprecyzować swoje oczekiwania (wszak chyba jakieś ma), co do kandydatów. Zamiast tego mamy ogłoszenie o konkursie zawierające szereg standardowych wymogów formalnych i... tyle. 

No dobrze, wśród nich jest także pisemne uzasadnienie udziału w konkursie oraz koncepcja funkcjonowania i rozwoju szkoły. Tylko co z tego, skoro widać wyraźnie, że pomysłu brakuje. 

Z drugiej strony może jednak sie mylę. Może wieloletnia samorządowa (zła) praktyka odstręcza ludzi od ubieganie się o różnego rodzaju stanowiska w konkursach, których rozstrzygnięcie było często znane jeszcze przed ich ogłoszeniem? A może jest coraz mnie osób chcących brać na siebie obowiązki i związaną z nimi odpowiedzialność? Być może... W każdym razie jutro zapewne znowu usłyszę w Starostwie Powiatowym, że zarządzająca powiatową oświatą naczelniczka będzie komentować mój felieton mówiąc, że "Strzępek na oświacie się nie zna". Wszak to prawda, tylko efekty rządzenia tych, którzy przecież się na temacie "znają" obserwujemy niemal każdego dnia. 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (71)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 15.06.2019, 12:59
A dlaczego Ciebie - Młoda, denerwuje to ,że "rozwijam" inne tematy ? Wg Ciebie - my Polacy nie powinniśmy się chwalić swoimi własnymi sukcesami ?!?!?! Jesteś tym zaniepokojona ?!?!
Wolisz, jak będziemy podnóżkiem szwabów i ruskich?!?!?!
Czyli: niezłą jesteś tą jakąś-tam rzeczniczką POLSKICH KONSUMENTÓW .........?!?!?!
Czy na pewno - polskich ....... .
Tak Ci nakazali Twoi mocodawcy z po i psl ?!?!
Dz
Dz 15.06.2019, 17:00
Nie denerwuje, ale nie chce się klocic.

Jesteś modelem starszej PRLowskiej daty. Lepiej jedliscie, mieliście lepsze warunki gdy dorastaliscie, po prostu jesteś silniejszy.

Szarpaniny na forum to jedna aktywność która jest dla Ciebie atrakcyjna?
Ajdejano
Ajdejano 14.06.2019, 21:13
Do "Dziękuję": w czasie powstawania filii UŁ, miały miejsce inne ważne sprawy: rozpi..... państwowych zakładów w mieście (np. wistom, ZGKiM) oraz utworzenie kilku ważnych spółek komunalnych (oczyszczalnia, spółka wod.-kan. na Kępie, śmieci, komunikacja, ttbs, sport, itp., itd.
To wszystko działo się w niespełna 2 lata.
Ciekawe to były czasy.......
Dziekuje
Dziekuje 14.06.2019, 23:23
To może już dalej nie rozwijaj. Z uniwerku możesz być dumny.
Ajdejano
Ajdejano 14.06.2019, 18:37
Do "maryjan": no i widzisz maleńka, jak tomasiowski światek jest malutki ?
Okazuje się, że wszyscy się znamy!!! Tak więc i ciebie też znają i też "odpowiednio" potrafią potraktować....... Przyjemnie jest...... ??

PS. Kiedyś wszystkie miasta typu Tomaszów, przecież wyglądały jak New York - prawda?!
Tylko Tomaszów wyglądał jak Czarnobyl - tak ?!
Jeszcze tylko dorzuć: w ilu takich prowincjonalnych miasteczkach zakładano wtedy filie uniwersytetów ?!

PS. Mój poprzednik ma chyba rację: czarno widzę tę twoją Łódź.
Dziekuje
Dziekuje 14.06.2019, 19:11
Uniwerek w Tomaszowie to jest duża rzecz. Masa ludzi kończy państwowe studia w Tomaszowie, bez filii na miejscu albo by wyjechali na stałe stąd, albo pracowali na najniższych stanowiskach, bez perspektyw, umierają zaraz po 60-tce. Ze studiami też bywa różnie, ale chocby tylko formalnie jeśli papier jest, to nic nie stoi na przeszkodzie by z kręcenia rogala przyjść kiedyś do biura. Nie wspominając o wszystkich swidomsciowch sprawch, pdkreceniu ambicji by nie kontynuować losu rodziców robotników. Takze DZIĘKUJĘ, bez dwóch zdan.

<
< 14.06.2019, 15:27
Broniarek na tym stanowisku by się sprawdził. To że uczył katechezy większościowej w Polsce religii, ma go dyskwalifikować? Pff, niby dlaczego? Pedagog jak każdy inny.
Pers
Pers 14.06.2019, 16:28
Co jeszcze zrobił lub czym się zasłużył?
Broniarek? Potencjał jak Witko, wsparcie władz jak Witko przy budowie…
Broniarek? Potencjał jak Witko, wsparcie władz jak Witko przy budowie Areny Lodowej. Dość marazm! 14.06.2019, 16:40
A czym się zasłużył obecny wieloletni dyrektor Wegrzynowski? By przez tyle lat salki gimnastycznej dzieciom nie poszerzyć :(

Z samych zrzutek zamozniejszych rodziców można to zrobić. No trzeba mieć jakiś potencjał a nie tylko dyplom 5 letnich studiów i do emerytury przez 40 lat zero działania. Tylko siedzenie.
Pers
Pers 06.07.2019, 08:49
A co zrobił Pan Broniarek przez 30 lat pracy? Potencjał jak prezydent miasta? Kogo obrazasz jego czy prezydenta?
Ajdejano
Ajdejano 14.06.2019, 13:51
Do "maryjana"(wczoraj 10:08) na różowo poniżej: no tak. W sumie masz rację - pajacu. Ani tobie, ani mnie nikt nie może zapewnić tej cholernej wieczności. Przecież nigdy w tej wieczności nie byliśmy i nie wiadomo, czy będziemy.

Jednak: Twoi Rodzice, ponieważ byli wierzący -
ochrzcili ciebie. Dlaczego piszę, że byli wierzący: a no dlatego, że zgodnie ze swoją wiarą przyjęli to, co mówili im kapłani i to, co mówiła im nasza Ewangelia.

Jednak, ty - barani łbie, olałeś wole swoich Rodziców i teraz udajesz takiego "nowocesnego tumasioskiego cwaniaczka".

Potem przyjdzie czas twojego pochówku (życzę ci 100 lat życia) i wtedy twoje dzieci - barani łbie- będą prosić lokalnego proboszcza, aby pochował ciebie zgodnie z katolickim obrządkiem.

No i - po co ci takie bajery teraz - kiedy jeszcze, jako tako żyjesz ?!

Puknij się trochę w łepetynę i nie wariuj.
maryjan
maryjan 14.06.2019, 15:14
A co ty, były wiceprezydencie za kadencji którego to miasto wyglądało jak Czernobyl po wybuchu, możesz wiedziec o mnie i moim życiu. Jak mam pokladac nadzieję w tych "slugach bożych", jak chodzący po kolędzie ksionc wziął czym prędzej nogi za pas, gdy usłyszał że dziecko jest poważnie chore - bez odbioru.
Ajdejano ma w tej sprawie racje
Ajdejano ma w tej sprawie racje 14.06.2019, 15:23
No wiemy przynajmniej tyle, że o ile swojego wulgarnego względem społeczności w któej przez lata mieszkałaś, swojgo wulgarnego blożka już nie pisujesz, to tutaj wrzucasz - pod różnymi nickami, najczęściej sugerującymi, że jesteś zupełnie kimś innym, tutaj wrzucasz masę komentarzy, które mają ludzi podjudzić przeciw kościołowi. To wiemy.

On był wiceprezydntem, ty byłaś zaraz od skończenia lichych studiów rolniczych wieloletnią memłą postkomunistycznym pisemku, sprywatyzowaną z majątku Wistomu, memłą która pół konstruktywnego zdania nie potrafiła sklecić. Przez trzydzieści lat.

Ludzie mają pełne rodziny, po dwoje troje dzieci, masą obciażeń z tym zwiazanych, ty byłaś sama i skupiałaś się jednie na tym by robić ludziom przykrość. To nie są twoje jedynie starcze odruchy. Po prostu tak zostałaś wychowana, odziedziczyłaś postawę po rodzicach, którym to maisto też niczego nie zawdzięcza.

Czego oczekujesz teraz od nas tomaszowian?
Podtulonego ogona? Pewnie tylko etatu byś dociagnęła do emerytury po tym gdy Cie młodsze, lepiej wykształcone koleżanki wygryzą z Łodzi. No w Tomaszowie z takim jak Twoje podejście, możesz mieć już też problemy z pracą. Zawsze można otworzyć coś swojego.
Absolwent
Absolwent 13.06.2019, 05:45
Chodxi chyba o II liceum a nie o I . Co xa glupoty piszecie.
saa
saa 14.06.2019, 03:54
co widać na zdjęciu pierwsze czy drugie?
Absolwent
Absolwent 12.06.2019, 20:06
Jestem dumny z tego, ze jestem absolwentem II Liceum Ogolnoksztalcacego im. Stefana Zeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
dd
dd 12.06.2019, 23:43
70 % młodzieńców dla których pieniądze są jedynym kryterium przy wartościowaniu. 30 % (i to w porywach), uznających jeszcze cokolwiek innego.
Tacy są wasi rodzice, tacy będziecie wy.
Nie można winić za to szkoły (ona tylko nic nie robi), ona was tylko zebrała.

Taka inteligencja do kupienia za 5 zł. Będzie trzeba to będzie mówić po rosyjsku, niemiecku, zawsze językiem silniejszego. No i tyle. Ci którzy szkołę przed laty projektowali, byliby pewnie z was dumni.

Potem natykasz się na takiego konowałka, przekupnego sędziego, męża / żonę która na byle zakręcie zawodowym odchodzi, abortuje ... bo mieszkanie za małe.
maryjan
maryjan 13.06.2019, 10:08
I tak nic nie przebije gości, którzy za odpowiednią opłatę obiecują ci życie wieczne.
.
. 13.06.2019, 16:06
za darmo byś chciał bucu, co? Złamanego grosza na tace przez całe życie nie dałeś ale potem chciałbyś księdza na pogrzebie, dzieciaka by ochrzcić itd. A takiego wała!

Jest na to przyzwolenie społeczne, większość to akceptuje (tak jak mam wrażenie, akceptuje się na wsiach, że jedna pani mieszka sama a wieczorami ksiądz do niej regularnie zachodzi) No i możecie nam skoczyć. Taka jest nasza tradycja.
bdk
bdk 14.06.2019, 12:53
"kropko" dobrze napisane. To jest tradycja. Tradycje można wprowadzać, zmieniać, dostosowywać jak się chce, a religia powinna być zawsze taka sama. W końcu pisma świete się nie zmieniają. Jeżeli ktoś niema tradycji dawać na tacę to co to kogo obchodzi.
ad
ad 12.06.2019, 23:49
dlatego trzeba was za „mordy złapać” i narzucić polskie kategorie myślenia. Szkoła jest publiczna, jeśli do niej przychodzisz to masz pracować później dla tego społeczeństwa. w zgodzie z jego interesami. Musu nie ma, można chodzić od protestanckiego LO Tomasza, płacić co miesiąc, potem bez żadnych sentymentów wyjeżdżać. Nie ma problemu.
x
x 12.06.2019, 19:05
Heheheheh! Na wyższych uczelniach "zabijają się" o absolwentów IILO, hehehehhehehehe, śmiech, normalnie śmiech
były uczeń
były uczeń 12.06.2019, 19:01
Najbardziej prestiżowa szkoła? Śmiech mnie ogarnia!!! Miałem wątpliwą przyjemność być uczniem tej szkoły i jakoś inaczej to widzę.
dd
dd 12.06.2019, 23:51
w rankingu najlepsza, także też nie przesadzajmy z dyskredytowanie. Co innego jeśli byłeś tam poniżany, co innego procent dostających się na studia.
x
x 15.06.2019, 13:48
Zapytaj kogoś w Warszawie czy słyszał o II LO w Tomaszowie, hehehe
.
. 15.06.2019, 14:24
Jest sporo ludzi którzy zaszli wysoko i wielu otwiera oczy ze zdziwienia, że wychowywali się w Tomaszowie. Tzn, no mieszkali tu, kończyli drugie liceum. Czy się identyfikowali z miastem? No przykre jest to, że właśnie nie bardzo. Wystarczy poprzegladac te profile na instagramie :( To jest głównie konsumpcja, masa fotek z miejsc nawet bardzo odległych i żadne z miasta. To jest trochę przykre. I małym pocieszeniem jest, że podobny problem ma na przykład Bydgoszcz.
Ajdejano
Ajdejano 12.06.2019, 17:53
Do Admina: DOBRE TO JEST!!! (ten na różowo - poniżej). Każdy sądzi wg siebie. Ale porządnie zdania nie potrafi napisać. Ciekawe - co on montuje, ten barani łeb.
Ajdejano
Ajdejano 12.06.2019, 17:15
Do tych na różowo-poniżej: szkoda czasu na wasze wpisy. Nie chce mi się na nie odpowiadać. Może ..... za kilka dni.
Nieźle macie narąbane w waszych główkach.
pa
pa 12.06.2019, 17:20
wracaj montować bojlery
Ajdejano
Ajdejano 12.06.2019, 15:34
Do "dzisiaj" 15:12: w zakresie edukacji, przyrównujesz Polskę do Anglii ..... . Czyli: nie ma to jak nieodżałowany socjalizm - no, nie ?!

Tak: tutaj dostałem dobre wykształcenie akademickie. Ale do Ciebie zupełnie nie dociera, jakie koszty ponieśli moi Rodzice, abym to wykształcenie otrzymał. Z czego wynikały te koszty ?! A no z tego, że moi Rodzice musieli bęckować za to, że żyli w tej pier..... komunie. Moi rówieśnicy, np. u pier..... szwabów nie musieli naciągać swoich rodziców na takie koszty. Bo przecież - my wygraliśmy wojnę, a nie hitlerowcy - no, nie ?!
Jak nie zrozumiesz tych ostatnich dwóch zdań - to zgłoś się do mnie.
tak. Porównuje
tak. Porównuje 12.06.2019, 16:27
„w zakresie edukacji, przyrównujesz Polskę do Anglii”

tak tłumoku, który był tam co najwyżej na wycieczce do Londynu. Bo UK to nie jest tylko Oxbidge, Sussex, LSE, ale przede wszystkim niskopłatne zajęcia w których pracują przede wszystkim biali ( w odróżnieniu do Hindusów i Pakistańczyków, których rodzice przyjeżdząjąc na wysypy w latach 50-60 wiedzieli, że bez wykształcenia ich dzieci będą podklasą taką jak oni).

Te niskopłatne zajęcia owszem są stałe, w miarę pewne. Co będzie w przyszłości zobaczymy. W każdym razie taka jest większość ludzi tam. Co udowodniło referendum brexitowe, które dezawuuje się na wszelkie sposoby, ale ludzie wyjścia nadal chcą :) Głównie z powodu napływy i to nie Hindusów, a nas - z Europy środkowo wschodniej.

O studiach większość nawet nie marzy, bo odtwarzają losy rodziców robotników. Studia są płatne (wszystkie) i mimo wyolbrzymianego w Polsce wizerunku, że niby bierzesz stypendium, potem jeśli nie zarabiasz wystarczająco to nie spłacasz, nie są ogólnodostępne.

Zawsze jakaś część dzieci robotników (chłopstwa tam nie ma), dostanie się, wielu porzuca po 1-2 roku bynajmniej nie z powodów intelektualnych, część skończy, ale liczą się proporcje klasowe.

A te mówią jasno: prawdziwe uniwersytety (bo jest i masa komercyjnych wydmuszek, takich naszych Żaków), kończy przede wszystkim klasa średnia.
.
. 12.06.2019, 15:52
ojojoj

„jakie koszty ponieśli moi Rodzice, abym to wykształcenie otrzymał”

1. Z pracą nie mieli żadnego problemu, nie dlatego, że mieli nie wiadomo jak porządane komeptencje, a dlatego, że pracę miał każdy. Etatową, z urlopem, w cywilizowanych XX wiecznych warunkach jakich nie musimy się wstydzić analizując warunki demograficzne społeczeństw zachodnich.

2. Mieszkanie dostali od państwa

3. Siedziałeś tylko i otwierałeś gębę.

Teraz tylko mordę drzesz pod pretekstem wolnego rynku, bo Wistomu jak pod koniec lat 80tych nie możesz łatać już sam, a o każde zlecenie musisz mniej lub bardziej powalczyć. To są jaja. Bo postulujecie wolny rynek, konkurencje, a de facto te postkomuchy tęsknią do monopolu bardziej niż ja do obiadu w każdej podstawówce za 3,20 zł (dwudaniowego, bo tak jadłem w PRLu!) Słownie: trzy dwadzieścia.


Odpowiedź? Żadnych. Jeśli nie awansowałeś ze wsi do miasta to żadnych.
Ajdejano
Ajdejano 12.06.2019, 15:03
Do tych na różowo poniżej (jak zacząłem czytać te wpisy - zacząłem rzygać) : albo napiliście się jakiegoś szaleju, albo - po prostu, jesteście jacyś dobrze walnięci.

Szkoda mi tej mojej kochanej Polski z takimi ludźmi. Gdzie wy się, k....., wychowywaliście ?!?!
.
. 12.06.2019, 15:05
droga wolna
.
. 12.06.2019, 15:12
droga wolna, chociaż pewnie będzie tak, że co miesięczne PEWNE wpływy z polskiego ZUSu, i tak zadecydują. One, ale i jedna z lepszych, a na pewno najtańsza dla pacjenta służba zdrowia, masa świadczeń socjalnych choć nie sprowadzających się do żywej gotówki.

Spróbuj bachora wykształcić w takiej Anglii, skończyłoby się na jakimś kursie zawodowym po podstawówce. I dożywotnia włóczęga. Raz jest się monterem żaluzji, raz instalatorem klimatyzacji, a i często sprzątaczem. Tak, białym sprzątaczem.

Tutaj dostałeś nie najgorsze wykształcenie akademickie. Praktycznie za darmo. Ale teraz gęba pełna aktualnie modnych komunałów.
Mało
Mało 12.06.2019, 14:02
kandydatów, bo każdy zna realia. Nie masz pleców politycznych, nie jesteś dyrektorem. Fachowość nie jest konieczna w tym układzie. Zresztą obecnie dyrektor szkoły to wykonawca poleceń przełożonego, zwykły urzędnik. Wielu robi dobrą minę do złej gry, bo stołek niby daje jakiś prestiż w mieście. Można się dalej oszukiwać, ale dla osoby inteligentnej to żaden zaszczyt.
.
. 12.06.2019, 15:44
„Nie masz pleców politycznych, nie jesteś dyrektorem”

I bardzo dobrze. W zarządzaniu jak i w polityce skuteczność to podstawowe kryterium.

Gdy będzie miał plecy polityczne, może wreszcie doczekają się sali gimnastycznej.

Było memłanie, fundacyjki ponoć „wpływowych” absolwentów - no to jest jak jest. Du.pa blada. Oni widocznie myśleli, że to będzie jak z amerykańskimi uniwersytetami - że jeden dwóch absolwentów charytatywnie rzuci taki grosz, że pobudują sobie z tego hahahaha :)

Akurat ta szkoła została stworzona wyłącznie z powodów politycznych - Tomaszów po wojnie miał liceum. Tylko fabrykanci - fundatorzy i skojarzenia były nie na rękę ówczesnej władzy. Stworzono drugie, mimo, że demograficznie nie było podstaw. Na lokalne potrzeby spokojnie starczyłoby jedna szkoła ogólnokształcąca, lepiej było inwestować w chemiczne szkoły techniczne, które dawały realną szanse dostania się potem na politechniki i powrotu do miasta z inżynerskim dyplomem. No ale z powodów politycznych stworzono drugie liceum, potem oddając do użytku - wypasiony jak na ówczesne czasy, pobudowany od postaw nowoczesny bydynek. No ale sali PRL nie zdążył im pobudować, a możliwości późniejszych każdy może sobie ocenić sam. Właściwie zero inwestycji. Drobnizna, dwa boiska, które buduje się teraz naawet w Chorzęcinie czy tego typu w miarę zintegrowanych społecznościach. Zatem co? Plecy polityczne nie są potrzebne. Są niezbędne.
Proste pytanie
Proste pytanie 14.06.2019, 01:23
Z tego okręgu wielokrotnie wybierany był pan Paweł Łuczak brat Pani Agnieszki Łuczak, która również przez wiele lat miała spore możliwości wpływania na Starostwo w celu poprawienia infrastruktury II LO.

Proste i krótkie pytanie: jakie są efekty działalności publicznej Pana Łuczaka w tym obszarze?

Jak wybieracie, tak macie.
zdzih
zdzih 12.06.2019, 22:35
Z tego co wiem to jest tam sala gimnastyczna - nie jest to "hala" jak w Mechaniku, ale mają gdzie ćwiczyć.
Jak rozumiem plecy polityczne są dobre tylko w przypadku, gdy dyrektor będzie związany z PiS, bo przy rządach SLD czy PO to się nazywa kolesiostwo, klika, układ itp.
:(
:( 13.06.2019, 15:51
Jedna klasa się nie mieści na WFie...
Trochę zmiany klimatyczne idą im z pomocą, bo coraz częściej nawet zimą można organizować zajęcia na zewnątrz. No ale jak na najlepsze liceum, które powinno być wizytówką miasta, to jest żenada.

Gdyby mieli dyrektora z silnym oparciem w starostwie, to jest budowa na maksymalnie dwa lata szkolne.
L
L 12.06.2019, 23:24
Liczy się ile buduje. Do tej pory ie powstało nic od tego co pobudowala PRL
 arbuz
arbuz 12.06.2019, 12:35
Nic dziwnego, że chętnych jest tylko dwóch. Po pierwsze, nikt przy zdrowych zmysłach nie chce "współpracować" z "władzą" powiatową, która uważa, że musi decydować o najdrobniejszych sprawach, dziejących się w szkole i nie pozwala dyrektorom podejmować żadnych samodzielnych działań.Poza tym obecnie "rządzący" w powiecie są wyjątkowo spragnieni pochwał, żądają bicia pokłonów i akademii ku czci... Po drugie, ma pan rację, pisząc, że konkurs już został rozstrzygnięty. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że dyrektorem w II LO zostanie pewien katecheta.
MM
MM 12.06.2019, 13:37
Ale co w tym złego?

I tak to że szkoła jest najwyżej odnotowywana w Perspektywach nie jest zasługa uczących a młodziezy która na Jałowcową trafia. Z zamozniejszych domów, z większym kapitałem kulturowym, w końcu mogąca sobie pozwolić na korepetycje z kluczowych przedmiotów. W PRL już o tym zdecydowano, nie zmieniło się. A do roboty w IILO trafiają też oblechy, nie czarujmy się. To nie są jakieś talenty i sławy pedagogiczne. Zwykla, średnia na jeża nauczycielska memła.

Także kto by nie zarządzał, kto by nie uczył, za duzo się nie zmieni.
Nie ma nic złego w ręcznym zarządzaniu, gdy nie ma elit muszą przyjść…
Nie ma nic złego w ręcznym zarządzaniu, gdy nie ma elit muszą przyjść z Warszawy 12.06.2019, 14:26
Nie tylko w Polsce tak jest co przedstawił Pierre Bourdieu w „Reprodukcji. Elementach teorii systemu nauczania” (ja to mam w PDFie, ale teraz jakoś nie widzę. Nie jest to trudna do zdobycia książka)

W przypadku takich lepszych szkół, gdzie ci absolwenci będą potem zasiadać na wyższych stanowiskach, albo przynajmniej na średnim - urzędniczym szczeblu zarządczym, uważam, że powinno być jak najwięcej narzucane. Mają mieć wpojone kogo reprezentują, dla kogo pracują. Na końcu jest zawsze Naród. Czy jesteś szefem BZ WBK, czy siedzisz na samorządowym stołku. Z tyłu głowy musi być zawsze imperatyw: czy ma to pozytywny wpływ czy chociaż nie szkodzi, ludziom wśród których wyrosłem, którz tak naprawdę dokładali na każdym etapie mojego rozwoju. Tego się oczekiwało zawsze, od pozytywizmu jest to nawet skodyfikowane, ale teraz - ja przynajmniej tego oczekuje od PiSu - powinno też być zagrożenie. Poczucie lęku. Działasz na szkodę? Będziesz ociosywany.

I nawet jeśli prywatnie myślą inaczej (z jakichś ale też do zdefiniowania przyczyn - zazwyczaj jest to mentalność postkomunistyczna zlepiona z nihilizmu reprezentowanego przez tygodnik Polityka poczucia, że w Polsce nic nie warto, warto indywidualnie dbać o swoją kasę a wszystko co wspólnotowe traktować jeśli nie z buta to szyderstwem. Diaspora często reprezentowana w tych środowiskach prywatnie jest bardzo zintegrowana, coraz częściej wraca do swoich tradycji kulturowych ale i religijnych, tylko etniczne „Polaczki” mają być rozdrobnieni i zagubieni. No wiadomo po co - divide et impera.), zawsze powinien z tyłu głowy pojawiać się lęk, że decyzje godzące w interes większościowej wspólnoty, mogą skutkować albo załamaniem kariery, abo nawet biletem w jedną stronę. Unia srunia, to jest nadal do przeprowadzenia. Nie oczywiście w sensie dosłownym jak kiedyś, no ale można na przykład w takim miasteczku jak nasze komuś tak ograniczyć możliwości, że nawet jeśli będzie hodował ziemniaka czy pomidora, to nikt od niego nic nie kupi. Na etacie nikt nie zatrudni, dzieci do MDKu wpisywać będzie wiecznie na listę rezerwową... O to to nie ma co się martwić. Całe spektrum praktyk.

Nie wiem czy wystarczą dwie kadencje - bo na razie trwa formowanie nowych elit dopiero na tych końcowych etapach karier jak teraz w sądach, no ale od czegoś trzeba zacząć.

Nie podoba się ciąganie całych klas na msze katolickie? Nie podobają się tarcze na mundurkach? Nie podobają się coraz częstsze symbole narodowe? Pfff. Co to nas nietymczasowych Polaków obchodzi? Nic innego ta władza nie robi jak to co robiło i nadal robi Państwo Izrael gdzie religia w szkołach jest czymś normalnym.

A my mamy dużo dłuższe tradycje narodowe. Jest do czego się odwoływać.
Krzysztof
Krzysztof 12.06.2019, 13:55
Dlaczego taka młodzież "zamożna, z większym kapitałem kulturowym", jak piszesz, wybiera akurat tę szkołę? Cóż ich tam przyciąga? Te "oblechy, ta memla nauczycielska"? Nikt ich nie zmusza do nauki w tej placówce. Mają, może niezbyt duży, ale jednak wybór, a oni, mimo wszystko, ciągną do tej słabej szkoły.
do Krzysztof
do Krzysztof 12.06.2019, 14:32
co ich przyciąga? Otoczenie takich samych, z rodzicami o podobnych możliwościach.

Tego się już nie robi, a szkoda, no ale ciekawe ilu uczniów w II LO pochodzi na przykład z okolicznych podtomaszowskich wiosek? W jakich zawodach a przede wszystkim na jakim szczeblu pracują rodzice?

Jakie są proporcje. Gdy ja pisałem egzaminy na UW, dali nam taką ankietę, gdzie deklarowaliśmy pochodzenie klasowe. To już nie był PRL.

Oczywiście będzie się eksponować wyjątki, co nie zmienia faktu, że proporcje są jednoznaczne.
Krzysztof
Krzysztof 12.06.2019, 14:53
Kilka lat temu skończyłem II LO i wiem, że razem ze mną uczyło się wielu uczniów spoza Tomaszowa, z różnych okolicznych wiosek. Policzyłem w myślach, że w mojej klasie było ich około 35%. Sądzę, że w całej szkole było ich więcej.
do Krzysztod, 14:53
do Krzysztod, 14:53 12.06.2019, 15:29
30 % w porywach.
I to też... wliczasz takie „wsie” jak Swolszewice, Spała? Domek i nowe audi przed domem?

Jeszcze do Twojego wcześniejszego wpisu, nikt nie twierdzi że szkoła jest „słaba” Napisałem tylko, że nie jest dobra za sprawą przeciętnych nauczycieli. To nie jest jakaś elita trudna do otworzenia. Licealiści z II nie im zawdzięczają dostanie się na studia, a pochodzeniu klasowemu.

Dlatego czy dyrektor / ka wywodzi się ze szkoły czy z zewnątrz jest drugorzędne. To nie jest żadne środowisko, a zbieranina ludzi, którzy z powodów socjalnych, braku perspektyw w miastach w których studiowali, wrócili do Tomaszowa.

Jak słusznie pod jednym z tekstów na temat niedawnego strajku nauczycieli, jak słusznie zauważył Redaktor Mariusz Strzępek, nauczycielstwo w obecnym wydaniu jest zawodem usługowym jak wiele innych. Niczego nie kształtuje, odbębnia (często i to nie do końca), program z zewnątrz. Ma to robić porządnie tak jak od kafelkarza oczekuje się, że ułożona ściana nie rozleci się po tygodniu. Co tam sobie kafelkarz myśli prywatnie, czy chodzi czy nie chodzi do kościoła, usługodawcę nie interesuje.
errata
errata 12.06.2019, 16:13
usługobiorcę
Spróbuję
Spróbuję 12.06.2019, 14:12
wyjaśnić. Bazowanie na najlepszych jest dużo łatwiejsze, niż praca ze słabszą młodzieżą. Zdolnym dzieciom zależy na wynikach i ciągną rankingi. Idą, płaczą, rodzice płacą korepetycje... bo tak się utarło. A jak się nie podoba to żegnamy.
Do Spróbuje z 14:12
Do Spróbuje z 14:12 12.06.2019, 15:16
dokładnie. Właśnie tak jest.
Ajdejano
Ajdejano 12.06.2019, 10:51
Taka sytuacja - to będzie normalka. Dlaczego? Dlatego, że każdy szanujący się człowiek, nie będzie robił z siebie szmaty. O co chodzi z tą szmatą? Chodzi o to, że durnowaci urzędnicy i tzw. powiatowi "politycni działace" ze starostwa robią z każdego dyrektora szkoły średniej zwykłego niewolnika-pariasa, który MUSI wypełniać KAŻDE zachcianki tych lokalnych ćwoków ze starostwa.
Przy obecnej "polytycnej wadzy" powiatowej - to się wielokrotnie wzmaga.

Więc: czemu takie zdziwienie - Szanowny Panie Mariuszu ?! Przecież Pan doskonale wie, jak to w praktyce wygląda.

PS. Czy synalek jednej z byłych ważnych "działacek" ze starostwa - dalej jest kierowniczkiem w I LO ? Wtrącającym się w wiele spraw, które nie powinny tego człowieka obchodzić?!
?
? 12.06.2019, 13:38
Intendenta masz na myśli?
Kicay
Kicay 12.06.2019, 09:10
A na dyrektora PP-P to chyba szafa się nie zamyka od ilości zgłoszeń
Psy Dwa
Psy Dwa 12.06.2019, 11:33
Nie było nikogo, to wzięli za 3 podejściem skrobiącego pazurami. Chyba próba się nie udawała i trzeba dalej próbować. Bycie derektorem nie polega tylko na byciu. Ale metoda prób i błędów "może trwać do końca". Jak powiadał Franc Maurer ""mojego albo jej".
tom
tom 12.06.2019, 08:13
Mnie się wydaje że PiS umieści tu swojaka najlepiej powiązanego z kościołem - bo takie czasy...
Dość!
Dość! 14.06.2019, 14:35
A powinien umieścić nieswojaka, na Kościół plujacego bo nowy trend to postponowanie katolików gdzie się da i wskazywanie im judeo-protestanckich wzorców. Do tego zwykle sprowadza się "bezwyznaniowa szkoła"

95% ludzi wycofanych by mniejszości miały dobre samopoczucie.

Przez 30 lat tzw wonej Polski pochodzenie że wsi, pochodzenie z mniejszych miast to była największą obelga jaka można było na studiach usłyszeć.

Pfff, a niby dlaczego?

Koniec, pokorą się skończyła! Większość podnosi głowy.
Basia
Basia 12.06.2019, 08:03
Stawiam, że dyrektorem zostanie żona "bałdzo ważnej osobistości" ze srołka.
?
? 11.06.2019, 23:30
A kto startuje?

Pozostałe