"Katecheza o świętym Antonim" na rozpoczęcie Dni Antoniańskich 

  • 12.06.2019, 08:38
  • Joanna Sztymelska
"Katecheza o świętym Antonim" na rozpoczęcie Dni Antoniańskich
Święty Antoni Padewski - portugalski teolog, franciszkanin, święty Kościoła katolickiego, prezbiter i doktor Kościoła (czytamy w Wikipedii), cztery lata temu został patronem naszego miasta.

Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim razem z Sanktuarium św. Antoniego organizuje każdego roku Dni Antoniańskie. W tym roku rozpoczęły się w poniedziałek, 10 czerwca 2019 roku, mszą świętą, po której odbyła się "Katecheza o świętym Antonim". O życiu i działalności Antoniego opowiedziała Maria Emanuel Dzieman z Częstochowy, wszystkim, którzy zebrali się tego dnia w Sanktuarium św. Antoniego, a wśród których był też Mariusz Węgrzynowski - Starosta Powiatu Tomaszowskiego. Katecheza o świętym Antonim była także wczoraj, 11 czerwca 2019 roku po mszy świętej, a każdy, kto nie był, ma jeszcze możliwość wysłuchać jej dzisiaj o godzinie  18.30 w Sankturium św. Antoniego  Tomaszowie Mazowieckim. Maria Emanuel Dzieman z Częstochowy pięknie opowiada o życiu świętego.  


Święty Antoni urodził się w 1195 roku w Lizbonie, a zmarł 13 czerwca 1231 roku w Arcelli k. Padwy, a więc żył 36 lat i był Portugalczykiem.  
Święty Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych, Lizbony, Padwy, franciszkanów, antoninek, licznych parafii, kościołów i bractw; dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych. Patronuje ok. 150 parafiom na terenie Polski.

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 14.06.2019, 19:16
Ja mam drugie imię Antoni i wczoraj zajrzałem do tego tematu powyżej.
Ubolewam, że Starosta tak kiepsko zorganizował ekipę na tę katechezę.
W związku z tym, muszę wyrazić moje polityczno-religijne oburzenie: na tej katechezie, kościół powinien być wypełniony ludźmi (przynajmniej połowa starostwa), a tu - co ? Trzeba stwierdzić brzydko - JAJCO!!!
To nawet takiej katechezy nie można porządnie zorganizować ?!
Myślę, że chociaż zakończenie tych Dni Antoniańskich (24.06 - Jana) wyjdzie lepiej........

Prawda - Pnie Mariuszu ?.....
Alek
Alek 13.06.2019, 12:38
Patron ubogich a tak mało ich w świątyni. Widocznie ludziska wolą uganiać się za promocjami w marketach wydając ostatnie grosiki. Aniżeli świętować Dni Patrona Miasta i Powiatu.
N.J.
N.J. 13.06.2019, 14:55
a może ci ubodzy już powymierali
:(
:( 13.06.2019, 16:00
Przychodzą do kościoła ...źle. Bo „rozmodlony motłoch tylko klęczy zamiast inwestować w poszerzanie kompetencji” nie przychodzą, też źle bo przecież powinni być.

Impreza ze sceną przy pełnym placu Kościuszki ...źle, po miasto za dużo płaci za „rozrywkę dla plebsu” Skromna msza w intencji patrona którego sobie obrali też źle, bo mało ludzi „łeeee, pfffff, he he he he” :(

Na dobrą sprawę co was to obchodzi? Nie chcesz nie chodzisz.

Będziecie się jeszcze nie raz dziwić po wyborach.
ff
ff 13.06.2019, 16:02
a ja tam widzę między innymi fantastyczną nauczycielkę fizyki, której uczniowie po PŁ, po PW, są dziś ...a to wykładowcami w Niemczech, a to inżynierami w olbrzymich firmach zachodnich... niestety również poza Polską. Ale stereotypy na temat katolików wiadomo jakie.

Pozostałe