XXIII Spotkania „Regionalizm wobec integracji europejskiej” 

  • 14.06.2019, 10:17 (aktualizacja 17.06.2019, 11:16)
  • Mariusz Strzepek
XXIII Spotkania „Regionalizm wobec integracji europejskiej”
W dniach 6-9 czerwca odbywały się po raz XXIII spotkania „Regionalizm wobec integracji europejskiej” organizowane przez Stowarzyszenie Gmin regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza

W dniu 6 czerwca przybyły do Gminy Ujazd delegacje samorządowe ze Słowenii, Rumunii, Białorusi, Mołdawii i Serbii. W godzinach wieczornych delegacje podjęte zostały kolacją przez wójta gminy Artura Pawlaka.  Podczas powitania wójt podziękował za przyjęcie zaproszenia i przedstawił program  spotkań.

W dniu następnym w ramach porozumienia o współpracy między Stowarzyszeniem Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza i Związkiem Powiatów i Gmin Ziemi Łęczyckiej goście udali się z wizytą do Łęczycy. Tutaj miało miejsce spotkanie delegacji zagranicznych w z władzami miasta Łęczyca i powiatu oraz z przedstawicielami władz  obu stowarzyszeń samorządowych. Goście mieli też okazję zwiedzić zamek królewski w Łęczycy i katedrę w Tumie.

W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie i konferencja w Gminnym Domu Kultury w Niewiadowie. Przybyłych gości powitał wójt Gminy Artur Pawlak, zaprezentowana została w formie multimedialnej prezentacja gminy, a następnie przew. Stowarzyszenia  Grzegorz Świetlik przedstawił sumaryczny rys realizowanego od 23 lat cyklu spotkań „Regionalizm wobec integracji europejskiej” . Po oficjalnych wystąpieniach goście mieli okazję obejrzeć dwie wystawy – „My i nasze regiony” ukazującą gminy współtworzące Stowarzyszenie, działalność Stowarzyszenia w federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP  i w ogólnopolskim Porozumieniu Organizacji Samorządowych oraz prezentację ukazującą partnerskie samorządy z zagranicy.

Druga wystawa związana była z 100 rocznicą walk o kształtowanie się władz i granic państwa polskiego w roku 1919. Prezentacja „Drogi do niepodległości – o rząd i granice 1919” prezentowała unikalne oryginalne eksponaty i archiwalia związane z omawianym okresem historycznym takie jak listy przesyłane przez dowódców polskich formacji wojskowych  pierwszy( w oryginale) egzemplarz książki płk. Grabca z roku 1920 „Dzieje Polski niepodległej” oryginalne monety i banknoty z  pierwszych lat II Rzeczypospolitej a także gabloty z wizerunkami  wybitnych postaci związanych z tematem ekspozycji.

Do uczestników spotkań dołączyła delegacja ze Związku Wójtów Burmistrzów i Prezydentów Województwa Świętokrzyskiego  reprezentowanego przez sekretarz gminy Obrazów Apolonię Kotowska i sekretarz gminy Sadowie Danutę Pronobis.

W godzinach wieczornych w świetlicy w Zaosiu odbyła się wspólna wieczornica gości oraz przedstawicieli władz gminy, stowarzyszenia i reprezentantów organizacji pozarządowych z Ujazdu.

Dnia 8 czerwca w godzinach przedpołudniowych goście przebywali z wizytą w Koluszkach na otwarciu tradycyjnych obchodów „Dni Koluszek” Goście przyjęci zostali w Urzędzie miasta przez Burmistrza Waldemara Chałata. W trakcie spotkania zaprezentowano w formie multimedialnej informacje o Koluszkach oraz  prezentacje gmin goszczących na spotkaniach.

W godzinach popołudniowych przedstawiciele delegacji udali się do Gminy Miedzno na spotkania w ramach współpracy między Stowarzyszeniem Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza i Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów. Przybyłych gości powitał wójt gminy Miedźno Piotr Derejczyk a następnie głos zabrał gość honorowy spotkań – prezydent Rybnika, przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Piotr Kuczera. W spotkaniu uczestniczył także dyrektor biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Ferdynand Morski. W trakcie spotkania kolejne partnerskie samorządy podpisały się pod przyjętą po raz pierwszy w roku 2010 Deklaracją współpracy samorządów i organizacji pozarządowych krajów środkowej europy. Po zakończeniu części oficjalnej, goście obejrzeli muzeum walk pod Mokrą, po czym zorganizowana została wieczorna biesiada podczas której była okazja do kontynuowania rozmów dotyczących zakresu i perspektyw współpracy , władze gminy zorganizowały także atrakcję folklorystyczną – występy zespołu artystów ludowych.

W niedzielę po śniadaniu delegacje udały się w drogę powrotną.

Pozostali uczestnicy spotkań

Wojciech Zdziarski – Wicestarosta Powiatu Łęczyckiego oraz Pani Krystyna Pawlak – była Prezes i działacz Stowarzyszenia Powiatów i Gmin Ziemi Łęczyckiej Wojciech Czaplij – Wiceburmistrz Łęczycy,  Włodzimierz Frankowski – Wójtem Gminy Góra Świętej Małgorzaty,Janusz Kosmalski – Wiceburmistrzem Uniejowa i Krzysztof Lisieckim – Wójt Gminy Piątek.

Sekretarz Gminy Miedźno p. Agnieszka Związek

Starszy specjalista biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów p. Damoinika Tkocz

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 14.06.2019, 18:48
Do "Szkoda"
Będę szczery: nie cierpię tzw. "dobrze ułożonych" ludzi, którym nóż sam otwiera się w kieszeni w związku z różnymi sprawami, ale w rozmowie z drugi człowiekiem, będą tremu człowiekowi słodziutko w oczy patrzeć, myśląc zupełni inaczej. Nie cierpię takich układnych dup.....w.
Albo ma się jądra, albo się ich nie ma.

Ajdejano
Ajdejano 14.06.2019, 18:16
Takie informacje na temat takiej europejskiej integracji są wk...... . Pięknie, ładnie, tylko również w internecie, często są szczegółowo rozliczane różne drobne wydatki
samorządowców na różne ***rele. A tutaj, proszę - jewropiejskaja integracja: Mołdawia, Rumunia, Białoruś, Rybnik, Łęczyca, itp., itd. Zaraz mi ktoś wrzuci, że czepiam się, jak świnia g..... .
Tylko cicho zapytam: kto za to płaci. Oczywiście - euroentuzjaści zapieją: no Europa i Wójt Gminy Ujazd. Ta kasiorka, przecież spadła im z nieba......
Szkoda :(
Szkoda :( 14.06.2019, 18:22
Tym razem - jak często - msz rację, ale co z tego skoro wulgaryzmy - jak zawsze - Cię dyskwalifikują. Nikt nie będzie brał takich wpisów pod uwagę, a mógłby gdyby nie były okraszone wstretnymi słowami. Szkoda.

Pozostałe