Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 01:41
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

XXIII Spotkania „Regionalizm wobec integracji europejskiej”

W dniach 6-9 czerwca odbywały się po raz XXIII spotkania „Regionalizm wobec integracji europejskiej” organizowane przez Stowarzyszenie Gmin regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza

W dniu 6 czerwca przybyły do Gminy Ujazd delegacje samorządowe ze Słowenii, Rumunii, Białorusi, Mołdawii i Serbii. W godzinach wieczornych delegacje podjęte zostały kolacją przez wójta gminy Artura Pawlaka.  Podczas powitania wójt podziękował za przyjęcie zaproszenia i przedstawił program  spotkań.

W dniu następnym w ramach porozumienia o współpracy między Stowarzyszeniem Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza i Związkiem Powiatów i Gmin Ziemi Łęczyckiej goście udali się z wizytą do Łęczycy. Tutaj miało miejsce spotkanie delegacji zagranicznych w z władzami miasta Łęczyca i powiatu oraz z przedstawicielami władz  obu stowarzyszeń samorządowych. Goście mieli też okazję zwiedzić zamek królewski w Łęczycy i katedrę w Tumie.

W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie i konferencja w Gminnym Domu Kultury w Niewiadowie. Przybyłych gości powitał wójt Gminy Artur Pawlak, zaprezentowana została w formie multimedialnej prezentacja gminy, a następnie przew. Stowarzyszenia  Grzegorz Świetlik przedstawił sumaryczny rys realizowanego od 23 lat cyklu spotkań „Regionalizm wobec integracji europejskiej” . Po oficjalnych wystąpieniach goście mieli okazję obejrzeć dwie wystawy – „My i nasze regiony” ukazującą gminy współtworzące Stowarzyszenie, działalność Stowarzyszenia w federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP  i w ogólnopolskim Porozumieniu Organizacji Samorządowych oraz prezentację ukazującą partnerskie samorządy z zagranicy.

Druga wystawa związana była z 100 rocznicą walk o kształtowanie się władz i granic państwa polskiego w roku 1919. Prezentacja „Drogi do niepodległości – o rząd i granice 1919” prezentowała unikalne oryginalne eksponaty i archiwalia związane z omawianym okresem historycznym takie jak listy przesyłane przez dowódców polskich formacji wojskowych  pierwszy( w oryginale) egzemplarz książki płk. Grabca z roku 1920 „Dzieje Polski niepodległej” oryginalne monety i banknoty z  pierwszych lat II Rzeczypospolitej a także gabloty z wizerunkami  wybitnych postaci związanych z tematem ekspozycji.

Do uczestników spotkań dołączyła delegacja ze Związku Wójtów Burmistrzów i Prezydentów Województwa Świętokrzyskiego  reprezentowanego przez sekretarz gminy Obrazów Apolonię Kotowska i sekretarz gminy Sadowie Danutę Pronobis.

W godzinach wieczornych w świetlicy w Zaosiu odbyła się wspólna wieczornica gości oraz przedstawicieli władz gminy, stowarzyszenia i reprezentantów organizacji pozarządowych z Ujazdu.

Dnia 8 czerwca w godzinach przedpołudniowych goście przebywali z wizytą w Koluszkach na otwarciu tradycyjnych obchodów „Dni Koluszek” Goście przyjęci zostali w Urzędzie miasta przez Burmistrza Waldemara Chałata. W trakcie spotkania zaprezentowano w formie multimedialnej informacje o Koluszkach oraz  prezentacje gmin goszczących na spotkaniach.

W godzinach popołudniowych przedstawiciele delegacji udali się do Gminy Miedzno na spotkania w ramach współpracy między Stowarzyszeniem Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza i Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów. Przybyłych gości powitał wójt gminy Miedźno Piotr Derejczyk a następnie głos zabrał gość honorowy spotkań – prezydent Rybnika, przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Piotr Kuczera. W spotkaniu uczestniczył także dyrektor biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Ferdynand Morski. W trakcie spotkania kolejne partnerskie samorządy podpisały się pod przyjętą po raz pierwszy w roku 2010 Deklaracją współpracy samorządów i organizacji pozarządowych krajów środkowej europy. Po zakończeniu części oficjalnej, goście obejrzeli muzeum walk pod Mokrą, po czym zorganizowana została wieczorna biesiada podczas której była okazja do kontynuowania rozmów dotyczących zakresu i perspektyw współpracy , władze gminy zorganizowały także atrakcję folklorystyczną – występy zespołu artystów ludowych.

W niedzielę po śniadaniu delegacje udały się w drogę powrotną.

Pozostali uczestnicy spotkań

Wojciech Zdziarski – Wicestarosta Powiatu Łęczyckiego oraz Pani Krystyna Pawlak – była Prezes i działacz Stowarzyszenia Powiatów i Gmin Ziemi Łęczyckiej Wojciech Czaplij – Wiceburmistrz Łęczycy,  Włodzimierz Frankowski – Wójtem Gminy Góra Świętej Małgorzaty,Janusz Kosmalski – Wiceburmistrzem Uniejowa i Krzysztof Lisieckim – Wójt Gminy Piątek.

Sekretarz Gminy Miedźno p. Agnieszka Związek

Starszy specjalista biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów p. Damoinika Tkocz




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 14.06.2019 18:48
Do "Szkoda" Będę szczery: nie cierpię tzw. "dobrze ułożonych" ludzi, którym nóż sam otwiera się w kieszeni w związku z różnymi sprawami, ale w rozmowie z drugi człowiekiem, będą tremu człowiekowi słodziutko w oczy patrzeć, myśląc zupełni inaczej. Nie cierpię takich układnych dup.....w. Albo ma się jądra, albo się ich nie ma.

Ajdejano 14.06.2019 18:16
Takie informacje na temat takiej europejskiej integracji są wk...... . Pięknie, ładnie, tylko również w internecie, często są szczegółowo rozliczane różne drobne wydatki samorządowców na różne ***rele. A tutaj, proszę - jewropiejskaja integracja: Mołdawia, Rumunia, Białoruś, Rybnik, Łęczyca, itp., itd. Zaraz mi ktoś wrzuci, że czepiam się, jak świnia g..... . Tylko cicho zapytam: kto za to płaci. Oczywiście - euroentuzjaści zapieją: no Europa i Wójt Gminy Ujazd. Ta kasiorka, przecież spadła im z nieba......

Szkoda :( 14.06.2019 18:22
Tym razem - jak często - msz rację, ale co z tego skoro wulgaryzmy - jak zawsze - Cię dyskwalifikują. Nikt nie będzie brał takich wpisów pod uwagę, a mógłby gdyby nie były okraszone wstretnymi słowami. Szkoda.

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama