Zagłada znaczy utrata

  • 16.06.2019, 21:03 (aktualizacja 16.06.2019, 21:42)
  • Mariusz Strzepek
Zagłada znaczy utrata
Pojawił się pomysł umieszczenia w przestrzeni miejskiej Tomaszowa napisu: "Tęsknię za Tobą Żydzie" w ramach projektu P. Rafała Betlejewskiego www.tesknie.com. Dzisiejsi tomaszowianie nie pamiętają już wielokulturowego oblicza własnego miasta, a to właśnie ono tworzyło wyjątkowe miejsce w Centrum Polski. Warto pamiętać, że przed II Wojną Światową ludność polska stanowiła mniej niż 50 procent ogółu mieszkańców. Najliczniejszą była oczywiście diaspora żydowska, ale gród nad Pilicą zamieszkiwali też Niemcy i Rosjanie. Do dzisiaj natomiast spotkać można u nas potomków osadników pochodzących z Czech

Pomysł zlokalizowania napisu (na jednaj z kamienic) jest dosyć kotrowersyjny. Dlaczego? Często spotyka się u nas opinie ocierające się o antysemityzm. Czy są one sprawiedliwe, czy może krzywdzące? Spróbujemy poszukać odpowiedzi na to pytanie za pomoca naszej portalowej sondy.

 Pomysłodawcy akcji chcieliby aby miała ona nieco szerszy wymiar niż tylko namalowanie ekspresyjnego muralu.  Między innymi chcieliby porozmawiać z tomaszowianami o ujawnionych przypadkach zachowań o charakterze rasistowskim i ksenfobicznym.Wśród zaproszonych gości widzieliby np. dr Annę Tatar ze towarzyszenia "Nigdy więcej" i dr Jakuba Tercza z Fundacji Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne 

- Chcielibyśmy porozmawiać też o: traumie, lęku, stracie, depresji itp. Tak, aby pokazać, że do tej pory odczuwamy konsekwencje przeżyć wojennych, a także przedstawić doświadczenia ofiar, mając na uwadze działalność Antoniego Kępińskiego w Krakowie - wyjaśniają pomysłodawcy. 

Mural mógłby znależć się na przykład na ścianie kamienicy przy ul. Rzeźniczej vis a vis Galerii Arkady. 

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 20.06.2019, 10:00
Dorzucę jeszcze swoje trzy grosze: nie potrafię zrozumieć, dlaczego żydłactwo szanuje Niemców, którzy zafundowali im holokaust, a nie szanuje nas Polaków, po ich największym rozwoju w historii właśnie w Polsce.
@Ajdejano
@Ajdejano 20.06.2019, 10:07
Nieco światła rzuci Ci trochę historia jidysz. Jeśli chce Ci się to czytać. Chociaż jakiś dłuższy tekst z sieci.
Nie uznawali nas jako narodu od zaborów. Niemcy, Rosja - to były dla nich jakoś tam stabilne byty, Polska nie. Niestabilna ,chwiejna, zawsze czuli przed nami przewagę. No poza fizycznym przepędzeniem, pogromami. Do których nie zachęcam, no ale takie są fakty. Gomułce, Moczarowi dziękować powinniśmy za marzec, bo dezynwoltura żydowska w stosunku do nas była by już - jak przed wojną - wyrażana otwartym tekstem. Teraz jeszcze trochę oglądają się na nastroje społeczne, nie mówią wszystkiego otwarcie bo wiedzą, że - no w zasadzie czystka etniczna, w postaci presji by wyjeżdżali, może się powtórzyć.
w_p
w_p 19.06.2019, 02:47
Działalność pana Betlejewskiego zasługuje na pogardę, gdyż nie jest po prostu szczera. W swojej działalności posługuje się jednocześnie językiem prześmiewczym i plugawym chroniąc się jednocześnie pod szczytnymi hasłami i wspaniale brzmiącymi organizacjami. Poza tym prowokując ludzi Żydami w chwili, gdy szczują oni Polską cały świat nawet na poziomie dyplomatycznym? Myślę, że akcja ośmieszy tylko nasze miasto i jego mieszkańców.
Ajdejano
Ajdejano 18.06.2019, 16:58
Szanowny Panie Mariuszu: widzę, że pod wpływem pewnej propagandy, zaczyna Pan kombinować na temat: jakby tu ulżyć tym, poniewieranym w Polsce, Żydom.
Żeby Pan wymyślał różne: sondy, dyskusje, dyskusje, przeglądy i inne ...ądy - i tak my, czyli Polacy, ZAWSZE będziemy mieli o żydłactwie takie, a nie inne zdanie.

Natomiast żydłactwo, też NIGDY nie będzie nas szanowało za to, że w średniowieczu i przez długie wieki potem - mieli u nas najlepiej w całym świecie.
Wszyscy na całym świecie, mają ich po dziurki w nosie, a my ciągle uginamy pod nimi karku.....
Juyttghh
Juyttghh 18.06.2019, 06:17
Ja bym przypomniał o zbrodniach popełnionych przez Żydów - Bielski, Morel, Mindla, Światło, Michnik i wielu wielu innych.
Jerzy
Jerzy 17.06.2019, 09:22
Czyżby zaproponowano liczenie tzw ,,przechrztów" tzn. żydów którzy przeszli na wiarę katolicką? a jest ich sporo jeszcze w Tomaszowie...
AS
AS 17.06.2019, 17:57
Jeśli ktoś dokonał konwersji, dzis czuje się Polakiem, nie widzę problemu.
m&m
m&m 17.06.2019, 06:40
Niech sobie ten gość robi swoje prowokacje gdzieś indziej. Jak dla mnie persona non grata w Tomaszowie. Dziwny osobnik...
L
L 17.06.2019, 18:50
Sluszna uwaga. Sugeruje najzwyklejsze wyszukanie w Internecie Betlejewskiego oraz jego akcji, ktore czesto nazywane sa eufemistycznie inicjatywami.
Zniewazyc, upokozyc byle o mnie usłyszeli :(
Zniewazyc, upokozyc byle o mnie usłyszeli :( 17.06.2019, 21:21
Dokładnie.

Showman. Bez studiów (tak, tak ma - SWPS zrobiony po czterdziestce, metoda "zapłać i masz") Początkowo brany powazniej, poniewaz przez kilka lat był twórca bardziej znanych reklam. Między innymi jest autorem nazwy mleka "Łaciate" W latach dziewięćdziesiątych gdy startował było olbrzymie ssanie w ej branży. Brali każdego.

I gdyby do dziś by kopirajterem, ok. Ale on podobnymi metodami traktuje rzeczywistość społeczna. Czysta kreacja, a sprawy poważne :(

Skandaliczne show telewizyjne w Radomiu z ponizaniem ludzi, którzy przyszli na rozmowę kwalifikacyjną (co DO CH. O. L. E. R. Y! jest złego że ktoś chce podjąć pracę?!), dobrze że o się wydarzyło, bo jeśli zaufalibysmy temu człowiekowi i mógłby narobić wiele szkód.

O mniejszych miastach w ferworze walki politycznej wiadomo jak niektórzy mówią o takich miastach jak nasze :( - nienawistne osady. Już Lars von Trier pokazał Dogville.

Jesli Kupis go tu ściągnie, proponuję nie wykrzykiwac niczego a przygotować się na maksa i kontrowac ich merytorycznie.

To są ludzie którzy (bo Kupis też), przeszłość traktuje wyłącznie instrumentalne. Byle wypłynąć :(
.,,,
.,,, 17.06.2019, 21:23
UpokoRZyc.

Przepraszam. Napisałem Rz, klawiatura "poprawiła" po swojemu :(

Przepraszam.
Snarki
Snarki 17.06.2019, 06:34
Co.za durny pomysł...
Wyborca Prawicy
Wyborca Prawicy 17.06.2019, 00:27
Najlepiej niech transparent zawiśnie na budynku w którym mieściło się UB wraz z tablicami ze zdjęciem i życiorysem oficerów śledczych i prokuratorów pochodzenia żydowskiego.
Niech mieszkańcy wiedzą za kim mają tęsknić.
:))
:)) 17.06.2019, 01:02
Hehe :))
varan
varan 16.06.2019, 22:06
Niespecjalnie uśmiecha mi się dzielenie losu Palestyńczyków, wiec ja nie tęsknię za Tobą Żydzie.
?
? 16.06.2019, 22:19
„tak, aby pokazać, że do tej pory odczuwamy konsekwencje przeżyć wojennych”

No, czyli mamy już trzecie pokolenie, ale nadal czują.

Kamienice TTBSu złagodzą jakoś ten ból? Choć w części?

Tylko może najpierw odliczymy sobie koszty remontów.
W wielu przypadkach okażą się wyższe od wartości samej nieruchomości. Te przy Warszawskiej jeszcze z 5 lat temu miały wychodki na zewnątrz... więc i wodę tez nie dużo wcześniej.

Dlatego najczęściej mówi się teraz go gotówce. Weźmiecie sobie jakichś swoich ekspertów od nieruchomości i jak Polacy będziemy bulić za rudery jak za wille.
Gratulujemy Panu Dominikowi Kupisowi pomysłu :(
Gratulujemy Panu Dominikowi Kupisowi pomysłu :( 16.06.2019, 21:57
A zapraszając Betlejewskiego zaprosiliśmy gościa który w Radomiu ponizal ludzi znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, którzy przychodzili na rozmowę kwalifikacyjną do fake pracy.

Betlejewski siedział za lustrem weneckim i nagrywał ich reakcje na propozycje zrobienia czegoś bardzo ponizajacgo za dodatkowe pieniądze.

Masa ludzi, dawnych jego przyjaciół krytykowala to.

Dla niego to jest zabawa, Tomaszów wizeunkowo straci.
Przyjzdz potem w nocy, albo wynajmuje kogoś by zamalowal w napisów "Zydzie"
i potem natrzasa się w internecie nad malomoasteczkowym antysemityzmem.
Na szczęście nie padlibysmy jego ofiarą jako pierwsi, więc media ogolnopski już raczej się tym nie będą zajmować. No ale niech sprowokuje jakas awanturę, jakaś szarpanine.

O to Panu chodzi Panie Dominku?

Google: Betejewski, Radom.
.
. 16.06.2019, 22:01
No i palenie stodoły w Wolborzu też bylo :(

Wtedy jeszcze był przed Radomiem trochę bardziej wiarygodny, więc Polsat to dawal live.

Dzisi mielibyśmy maksymalnie publikacje w NaTemat, PIKIO lub czymś takim. Jak to koltuny katolickie przygotowują się do pogromow.
M
M 16.06.2019, 21:48
Przed wojną, większość. to jednak byli już Polacy. Wcześniej nie, ale akurat miedzywojniu była już duża migracja z okolicznych wiosek. Takze w samym leadzie grube przeklamanie.

Pozostałe