Z myślenia o Polsce wyłączyć trzeba emocje

  • 16.06.2019, 22:05 (aktualizacja 17.06.2019, 10:59)
  • Mariusz Strzepek
Z myślenia o Polsce wyłączyć trzeba emocje Fragment spektaklu "Listy z Getta" w reżyserii Kariny Góry
Z Dominikiem Kupisem administratorem strony Tomaszow Yizkor Book rozmawiamy na temat... no właśnie. Zachęcamy Was do lektury i wyrażania swoich opinii

Co to jest Tomaszow Yizkor Book? Prowadzisz taki profil na FB, skąd pomysł na jego stworzenie i prowadzenie? Porusza on tematykę żydowską, pamięci o Holokauście, ale chyba nie tylko...

Odp.: Nazwę strony, którą założyłem 30 lipca 2015 roku, zaczerpnąłem ze zbioru wspomnień w języku jidysz (głównie) i hebrajskim, pod redakcją Mosze Wajsberga, pod tym samym tytułem, wydanego w Tel Awiwie w 1969 roku. Yizkor Book – Księga Pamięci to sposób Ocalałych z Zagłady na wyrażenie straty. Były publikowane przez Żydów po wojnie. Opisali w niej utracony świat żydowski. Trzeba pamiętać, że podczas drugiej wojny światowej Niemcy zamordowali 90% Żydów polskich i ok. 20% Polaków. Można powiedzieć, ile unicestwionych Gmin żydowskich, tyle ksiąg pamięci powstało. O Księdze Pamięci Tomaszowa dowiedziałem się dawno temu.

To mogło być w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, gdy do Tomaszowa, z zamiarem uporządkowania cmentarza żydowskiego przyjechał Beniamin Yaari-Wald. Jego rodzina mieszkała m.in. w Cekanowie. Później natrafiłem na Antologię Ksiąg Pamięci pt. „Tam był kiedyś mój dom…” wydaną pod redakcją prof. Moniki Adamczyk-Garbowskiej. A w 2015 roku właśnie, spotkałem się w Sochaczewie z pomysłodawcą przekładu i wydania Księgi Pamięci Sochaczewa.

To miało wpływ na to, że w ramach Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2015 zgłosiłem projekt przetłumaczenia Księgi Pamięci Tomaszowa, który skonsultowałem z prof. Moniką Adamczyk-Garbowską. Projekt nie został sfinansowany z środków publicznych, ale dzięki zaangażowaniu Sławomira Grünberga i Barbary Grünberga oraz, darczyńcom, została przetłumaczona cała treść księgi. Na mojej stronie odszedłem od głównego tematu i daje wyraz swoim politologicznym zainteresowaniom. Istnieje wiele, nieznanych szerzej, a wartych upowszechnienia ośrodków analitycznych, które z myślenia o Polsce wyłączyły emocje, a wyrażają merytorycznie punkt widzenia: Magazyn Kontakt, Dwutygodnik, Liberte!, Klub Jagielloński, Krytyka Polityczna, Ośrodek Studiów Wschodnich, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Piotr Maciążek –mikroblog, Wojciech Jakóbik blog, Jakub Wiech pisze – mikroblog. Ciągle myślę o państwie. Niepokoi mnie polaryzacja społeczeństwa i szukam tego przyczyn. Pamiętam entuzjazm z wejścia Polski do NATO.

Nie jest to Twoja pierwsza inicjatywa tego rodzaju. Wyraźnie fascynuje cię kultura żydowska. Porządkowanie kirkutu, zabieganie o publikację “Księgi Pamięci Żydów Tomaszowskich”. Pytanie: jak to się zaczęło, bo nie jesteś osobą z żydowskimi korzeniami (o ile w ogóle o kimkolwiek można w ten sposób powiedzieć)?

Odp.: Porządkowanie  cmentarza nastąpiło z inicjatywy innych osób. Zwróciłem się natomiast później do dyplomatów w tej sprawie. Nie można było dopuścić do zmarnowania wysiłku Beniamina Yaari-Walda i życzliwych mu osób. W tym miejscu chciałbym wymienić: Panią Urszulę Trochę, Jerzego Wojniłowicza i Michała Rzeźnika. Na stronie Fundacji Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich w Polsce pod adresem http://cemetery.jewish.org.pl/list/c_97 - w wyniku prac m.in. Witolda Wrzosińskiego - dostępna jest baza danych dotycząca macew na naszym cmentarzu, na który kiedyś zabrał mnie mój dziadek Jerzy Kowarski i tak to się zaczęło. Pracę magisterską pt. „Życie religijne społeczności żydowskiej Krakowa w okresie międzywojennym”, napisałem pod kierunkiem prof. Krzysztofa Urbańskiego, badacza historii Żydów, przede wszystkim w Świętokrzyskiem i Kielcach.

Przy okazji pytanie na temat postępu prac nad “Księgą...”? Kiedy możemy spodziewać się wydawnictwa w formie fizycznej?

Odp.: Dość ciężko jest znaleźć wydawcę, bo to nie jest komercyjny tytuł. Podobne problemy ma Iwona Jodłowska, która przetłumaczyła książkę Allana Chernoffa i Reni Margulies Chernoff „The Tailors of Tomaszow:  A Memoir of Polish Jews”. Duży wkład, w odniesieniu do Jej opracowania,  ma Pan Marian Fronczkowski z Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa. Aktualnie opracowuje on historię zabudowy centralnej części miasta. Włożył w to ogrom pracy i to będzie bardzo ciekawe i też powinno zostać wydane.

Przechodząc do tematów nieco bardziej aktualnych.... Wysłałeś do prokuratury dwa wnioski o zbadanie zgodności z prawem wystąpień publicznych kilku znanych w Polsce publicystów. Co Tobą kierowało? Jest szereg instytucji, zajmujących się ksenofobią, zachowaniami o charakterze rasistowskim, czy szerzeniem tzw. mowy nienawiści.

Odp.: Zawiadomienia wniosłem drogą mailową 14-15 czerwca br. do tutejszej jednostki prokuratury. Co do wypowiedzi Krzysztofa Karonia, Stanisława Michalkiewicza i Wojciecha Zawadzkiego, istnieje dylemat, na ile korzystają oni z konstytucyjnej ochrony oraz praw wynikających z innych źródeł, tzn. tych, na których opiera swoje orzecznictwo Europejski Trybunał Prawa Człowieka, a na ile wyczerpują oni swoim zachowaniem znamiona czynów zabronionych.

W mojej ocenie sformułowania: „bandyci” itd., nie są tylko przejawem ignorancji czy braku kultury, lecz świadomym podsycaniem złych emocji, na czym żerują środowiska dążące do osłabienia pozycji Polski. Marek Meissner napisał, cytuję: „Polska chce być największym sojusznikiem USA, których od ponad pół wieku największym sojusznikiem pozostaje Izrael... a tymczasem prowadzi się hodowlę opcji moskiewskiej, która robi, co może, by Polska z powrotem znalazła się pod władzą dwugłowego orła”.

Tomaszów to miasto 4 kultur. Doświadczenia tomaszowian jednak nie wykraczają specjalnie poza tkankę jednokulturową de facto. Myślisz, że w naszym mieście obecne są takie postawy antysemickie? Chodzi mi nie o jakieś pojedyncze przypadki, ale bardziej o trend. Przyznam, że osobiście rzadko się spotykam z takimi postawami.

Odp.: Postawy, którym należy się przyjrzeć prezentują: Młodzież Wszechpolska Tomaszów Mazowiecki, współpracująca z organizacjami: Nordisk Ungdom, Lotta Studentesca, Jobbik, oraz Brygada Łódzka Obozu Narodowo-Radykalnego, stowarzyszenie Patrioci dla Tomaszowa. Obszarem, który zagospodarowali jest tzw. ustawa 447. Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych bardzo dobrze to opisał: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/witold-jurasz-ustawa-447-czyli-miedzy-panika-a-chowaniem-glowy-w-piasek/8mp1kz7.  Można zapoznać się również z analizą prawną dr Radosława Wiśniewskiego, dostępną pod adresami: https://tiny.pl/t9gpz oraz https://tiny.pl/t9gp3.

W naszym mieście, tak jak w całym kraju, historia Żydów polskich nie jest po prostu znana. I to chciałbym podkreślić. Profesor Uniwersytetu Łódzkiego powiedział: „Nie ma historii Polski bez historii Żydów i nie ma historii Żydów bez historii Polski”. Prezydent Marcin Witko wziął udział w wydarzeniu upamiętniającym Zagładę Żydów tomaszowskich (rocznica wywiezienia Żydów z getta do Treblinki), z udziałem rabina Michaela Schudricha, ks. Wiesława Żydla i ks. Zygmunta Niteckiego. To było piękne i wzruszające. Na pozytywnych wydarzeniach chciałbym się skupić. Na przykład, daję taką propozycję, Laboratorium „Więzi” oferuje edukacyjny projekt skierowany do księży, seminarzystów i katechetów, pogłębiający wiedzę o żydowskich korzeniach chrześcijaństwa i współczesnym nauczaniu Kościoła katolickiego o Żydach i judaizmie. Ostatnio Rafał Betlejewski zaproponował mi udział w Jego projekcie, polegającym na umieszczeniu w Tomaszowie napisu: „Tęsknię za Tobą Żydzie”. Czy trafi na podatny grunt?

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

AK-47
AK-47 09.10.2019, 11:38
Zaprośmy z wykładem do Tomaszowa dr Ewę Kurek... Będzie wtedy szansa na odwiedzenie się czegoś o Żydach.....
Iwona
Iwona 26.06.2019, 21:32
Antysemityzm byl, jest I bedzie znakiem prymitywizmu moralnego I umyslowego I znakiem, ze osoba jest z dolow spolecznych. Nie materialnie, ale wlasnie moralnie I intelektualnie. Wiec juz pan wie kim pan jest panie Ajdejano.
AK-47
AK-47 09.10.2019, 11:41
A co z antypolonizmem?....
Ajdejano
Ajdejano 17.06.2019, 07:39
Jak facet podpiera się w swoich wywodach np. "Liberte!" (Jażdżewski), czy Juraszem, Klubem Jagiellońskim, Krytyka Polityczną (szkoda, że nie dodał jeszcze Fundacji Batorego, powiązanej z Soroszem) - resztę możemy sobie dośpiewać. W skrócie: lewactwo, żydłactwo, wrogowie Polski.

Należy ubolewać z powodu znikomej znajomości wrogiej działalności żydłactwa w Polsce przeciwko tej właśnie Polsce na przestrzeni wieków.
.
. 17.06.2019, 09:09
No i w ogóle, mówi o jakiejś racjonalnej ocenie rzeczywistości, i podaje liste witryn internetowych, eksponujących zaangażowane ideologiczne środowiska.

Bezrobotny politolog po UJcie, próbujący zaistnieć na fali krzykactwa o polskiej ksenofobii.
Marek
Marek 16.06.2019, 22:44
Antysemityzm w Polsce to szeroki temat. Sądzę, że istniał, istnieje i będzie istniał. Myślę, że powodów jest wiele. Dobrze, moim zdaniem, ujął to autor artykułu https://opinie.wp.pl/bierzynsk… Komentarz do sondy, to też, swego rodzaju, kuriozum.
Nie zabraniajcie zagladania ludziom w życiorysy. 95 % przyszłych losów…
Nie zabraniajcie zagladania ludziom w życiorysy. 95 % przyszłych losów determinuja właśnie one 17.06.2019, 00:16
Jakub Bierzynski sam jest narodowości żydowskiej, a do tego chyba jeszcze żadna z jego prognoz się nie potwierdziła. Zdolności analityczne możemy oceniać na podstawie sukcesow politycznych Ryszarda Petru, a teraz Wiosny... Poważne, większe partie go nie biorą, bo to jest tylko dziamdziane bez efektów. Trochę jak Aleksander Smolar. Ale tacy prowincjusze jak Petru czy Biedron, nabierają się na żydowskiego magia, a on zyskuje nimb działacza społecznego. Ze o demokrację walczy. Taki etosik.

Szefuje przez długie lata OMD (teraz to się nazywa Grupa OMD, ale nadal pierwsza firmą i do dziś majaca decydujące znacznie, po prostu najwięcej kasy przez nią przechodzi), jest OMD. To był dom mediowy czyli firma wykupująca czas antenowy na reklamy. Przypisuje mu się przez to jakieś zdolności przewidywania, a w rzeczywistości kariera opiera się jedynie na kontaktach w światku medialnym. Jeśli ktoś przygląda się bliżej konkretnym ludziom to wychodzi często, że ci często znają się często już od podstawówki. Najważniejsze są oczywiście ziomkowie w BR TVP, z oczywistych względów, a rabat po znajomości można dostać nawet 70 procentowy. Na za Kurskiego nie "pohandluja"

Także co ci tu mogę powiedzieć? Jaki pan taki kram.
Dla chcącego nie ma nic trudnego
Dla chcącego nie ma nic trudnego 16.06.2019, 22:33
„Dość ciężko jest znaleźć wydawcę, bo to nie jest komercyjny tytuł”

No i też z czterdzieści osób poparło petycje w tej sprawie. Tytuł „niekomercyjny” ale i podpis darmowy. A jednak :(
Chociaż oczywiście bym chciał by to wyszło.

Dziwne to wszystko, bo tyle szmalu oczekujecie za przetłumaczenie ze współczesnego języka. To musi na papierze wyjść?

A nawet jeśli to Biernat te swoje bzdury o Lutku jakoś wydała...

Krótsze? No to trzeba było księgę też wydawać kawałkami.
Kochamy się jak bracia liczmy sie jak Zydzi
Kochamy się jak bracia liczmy sie jak Zydzi 17.06.2019, 00:22
Czterdzieści to chyba trochę nawet zawyzylem (?) no ale niech już będzie. Petycja była do Prezydenta TM, by miasto to sfiansowalo. Ale w magistracie ta suma wali po oczach. To nie jest tłumaczenie z jidisz a z hebrajskiego! Języka do dziś używanego, w którym wydaje się media. Jest mnóstwo ludzi w Polsce które zrobią to za 5 % sumy o którą było wnioskowane. Gdzi trafi pzostla jej cześć?! No co?
.
. 16.06.2019, 22:27
„Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych” i syn PRLowskiego ambasadora w ...no gdzie? Wiadomo gdzie :)

Jedynie słuszni eksperci heh :(

Pozostałe