Polecamy nowe wydawnictwo o historii lokalnej

  • 19.06.2019, 19:07 (aktualizacja 22.06.2019, 22:15)
  • Mariusz Strzepek
Polecamy nowe wydawnictwo o historii lokalnej
Książka „DROGI  DO  WOLNOŚCI 1918 - 2018” jest wydaniem albumowym historyczno - biograficznym.   Ukazała się w celu uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz utrwalenie w polskiej świadomości i wiedzy historycznej miasta Tomaszowa Mazowieckiego i nie tylko.
Inspiracją do napisania tej książki była propozycja zorganizowania wystawy na 100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI PAŃSTWA POLSKIEGO przez Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. W trakcie zbierania materiałów i informacji udało się zgromadzić spory i ciekawy zbiór. Po zebraniu części materiałów zacząłem szukać jeszcze innych materiałów i wiadomości. Na podstawie zebranych materiałów postanowiłem napisać książkę o kawałku historii miasta XX wieku (częściowo bardzo mało znanych faktów z TFSJ oraz miasta).
 
Książka napisana została w celu zachowania w pamięci mieszkańców Tomaszowa Maz. z okresu między I, a II Wojną Światową oraz Jana Polaka (pseudonim JEREMI): żołnierza dwóch Wojen Światowych (28 pułku Strzelców Kaniowskich 3 baonu 11 kompanii), działacza społecznego, delegata TFSJ, Radnego Rady Miejskiej (1934 - 1939).

W książce znajdziemy opisy:             

-     biograficzny Jana Polaka, który od 1923 r. pracował w Tomaszowskiej Fabryce Sztucznego Jedwabiu,  jako robotnik na oddziałach chemicznych: denitracja, wiskoza, przędzalnia. Brał czynny udział w strajku robotniczym w TFSJ w 1933 r. 21 maja 1933 r. znalazał w delegacji robotników z TFSJ z Prezydentem Ignacym Mościckim w Spale. Z kolei  w dniach od 2 do 5 czerwca 1933 r. z delegatami z TFSJ brał udziału w konferencji w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej sprawie postulatów strajkowych robotników. W 1939 r. , po wybuchu II Wojny Światowej razem z Wojskiem Polskim walczył w obronie Warszawy i Modlina (po kapitulacji Warszawy został jeńcem wojennym). Wpaździerniku 1939 został zwolniony z niewoli i powrócił do Tomaszowa Maz.

-     działalności takich organizacji jak: Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” oddział w Tomaszowie Maz. przed I Wojną Światową, oddział harcerski Związku Harcerstwa Polskiego im. T. Kościuszki w Tomaszowie Maz., Wojska Polskiego XI kompanii 3 batalionu 28. pułku Strzelców Kaniowskich w I Wojnie Światowej oraz udziału delegacji z Tomaszowa Maz. na I zjazd Województwa Łódzkiego Związku Młodzieży Polskiej „Orlę”, który odbył  się  w  Łodzi w dniach 7 – 8 maja 1922 r.,

-      odznaczeń wojennych,

-     73 zdjęcia (nawet ponad 100 letnie):

 -      zdjęć z lat 30 i 40 (wycieczki robotnicze TFSJ) XX wieku, na których zobaczymy wielu mieszkańców naszego miasta i nie tylko (na pewno będzie możliwość odnaleźć swoich znajomych i przodków rodzin),

 -    indeks zamieszczonych zdjęć,

 -    indeks około 240 osób znajdujących się w opisanych dokumentach.

Bogactwo informacji, uzupełniona dużym indeksem osób, obszernym zbiorem fotografii, sprawia, że publikacja zainteresuje nie tylko grono naukowców, lecz także pasjonatów i osoby chcące wzbogacić swoją wiedzę o historii Tomaszowa Maz., a być może także o własnych rodzinach.

Unikatową publikację przygotował Jan Woicki

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe