Droga do Łodzi w przebudowie. Pojedziemy szybciej i bezpieczniej

  • 20.06.2019, 08:48 (aktualizacja 20.06.2019, 09:23)
  • Mariusz Strzepek
Droga do Łodzi w przebudowie. Pojedziemy szybciej i bezpieczniej
Ruszyła rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 713 między Kurowicami a Ujazdem. To największa inwestycja drogowa Województwa Łódzkiego. Jej koszt to 77,7 mln zł. Jej realizację zaplanowano jeszcze w ubiegłej kadencji.

Pierwszy odcinek z ruchem wahadłowym uruchomiono między miejscowościami Karpin i Łaznowska Wola. Obowiązuje również objazd dla tranzytu przez Ujazd – Koluszki i Brzeziny.

Najważniejsze zmiany, jakie nastąpią po zakończeniu robót to: poszerzenie jezdni do 7 metrów, co odpowiada parametrom drogi klasy "G" - czyli głównej. To właśnie z tego powodu wycięto wszystkie znajdujące się przy drodze o co pytali często czytelnicy portalu NaszTomaszow.pl. Zwiększy to bezpieczeństwo i komfort jazdy. Przebudowanych zostanie 19 skrzyżowań (z drogami gminnymi i powiatowymi).

Dzięki wybudowaniu chodników z dopuszczeniem ruchu rowerowego (13,9 km) oraz dodatkowych jezdni (droga serwisowa/ścieżka rowerowa na odcinku Rokiciny - Popielawy - 4,6 km), po inwestycji, praktycznie cały odcinek z Łodzi do Tomaszowa Maz., będzie możliwy do pokonania w bezpieczny sposób, dla niechronionych uczestników ruchu. Dodając do tego zatoki autobusowe (16 szt.), azyle dla pieszych i częściowe oświetlenie drogi (przejścia dla pieszych, zatoki autobusowe, skrzyżowania) - standard bezpieczeństwa, będzie nieporównywalnie wyższy w stosunku do dotychczasowego.

Ważnym elementem jest wspomniana, równoległa budowa dróg serwisowych, na odcinku Rokiciny – Popielawy, które ułatwią rolnikom dojazd do pół. Liczba bezpośrednich zjazdów zostanie w ten sposób ograniczona, co zmniejszy ryzyko potencjalnych kolizji. Innym ważnym elementem, będzie zmiana przebiegu drogi, np. w Kurowicach (korekta łuków w tym przesunięcie koryta rzeki Miazgi na odcinku 250 metrów) i Popielawach (korekta łuku).

Na łącznej długości 4,9 km, między Rokicinami a Bukowem powstanie pierwsza na drogach wojewódzkich w regionie nawierzchnia betonowa. Dotychczas zastosowano ją tylko na drogach ekspresowych (S8) i autostradach (A1). Nawierzchnia ta jest trwalsza od klasycznej (asfaltowej), co wydłuży żywotność jezdni. Jeśli system się sprawdzi, nie jest wykluczone, że będzie stosowany również na innych odcinkach dróg wojewódzkich.

Droga zyska również nowe obiekty inżynierskie. Powstaną, w miejscu starych, 3 nowe mosty    na rzekach: Pankówka, Miazga i Łaznowianka wraz z przejściami dla małych zwierząt. Do tego   5 przepustów żelbetowych oraz 3 osobne przejścia dla zwierząt.

Inwestycja, realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj” i jest dofinansowana ze środków RPO WŁ na lata 2014-2020, a jej zakończenie planowane jest 30.10.2020 r.

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kontra
kontra 19.07.2019, 06:13
Jak wiem z doświadczenia im szybciej tym mniej bezpiecznie .
Konrad
Konrad 30.06.2019, 10:16
Mam nadzieję, że wlodarze naszego regionu zainterweniuja na kolei i zastanowia sie nad wprowadzeniem wiekszej ilosci polaczen pociagami z Lodzia.
?
? 30.06.2019, 11:36
Od marca 2019 roku pociągiem z Tomaszowa można dojechać do Łodzi co godzinę. Pewnie to i tak mało, bo powinien pod dom podjeżdżać?
??
?? 23.06.2019, 21:47
jak zakończenie będzie 27.02.2021 to też będzie dobrze. Aby nie dzień później.
edek
edek 21.06.2019, 09:25
zasadnicze pytanie... o ile skróci się czas przejazdu między Tomaszowem a Łodzią? Dziś te 50km jedzie się średnio, ile będzie po remoncie? jaki ma sens przebudowa jeśli po drodze są 3 przejazdy kolejowe? Przy takim remoncie należałoby przerobić głównie te przejazdy bo one blokują płynność
?
? 21.06.2019, 10:39
ale to mają w ogóle nie robić, bo tory są na rasie? Nooo Edziu nie wygłupiaj się.

Chociaż zgodzę się z Tobą, że porządny facet powinien umieć sobie znaleźć na miejscu pracę, a nie jak Gajewski codziennie dymać do Łodzi.
as
as 21.06.2019, 20:03
Panie Klatka i Łuczak itd.
?
? 22.06.2019, 07:15
no tak, tak, te gęsi, gdaczące każdemu jak ma żyć, też, też.
Uczymy się szacunku do kobiet od brytyjskich parlamentarzystów :)
Uczymy się szacunku do kobiet od brytyjskich parlamentarzystów :) 22.06.2019, 13:14
Jak angielscy gentelmani radzą sobie z niezapraszanymi na ZAMNKIETY bankiet damami, a forusujacymi swoje postulaty można obejrzeć po wklejeniu w Google frazy:

Tory MP grabs Greenpeace activist by her neck | Mark Field MP

I obejrzeniu krótkiego wideo na przykład z The Sun

:)) hihi

W Polsce byłby pisk o zamachu stanu :)) Tam parlamentarzysta, a jak stanowczo. Po mordzie nie nastrzelal, ale ma prawo egzekwowac przestrzegania prawa. Na swoim terenie. Bo skoro wynajeli lokal, to w tym czasie jest ich teren.
as
as 20.06.2019, 10:01
Plusem będzie też to, ze wyprostują zakręty między Karpinem a Kurowicami.
Nie gadają a robią!
Nie gadają a robią! 20.06.2019, 09:05
Brawo PiS. Kolejna epokowa jak dla regionu inwestycja.
Ta droga nieremontowana była od PRLu(?)
Malgosia
Malgosia 22.06.2019, 15:35
Inwestycja, realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj” i jest dofinansowana ze środków RPO WŁ na lata 2014-2020, a jej zakończenie planowane jest 30.10.2020 r.
Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale PiS rządzi od 2015, wiec to nie jest zasługa tej partii
ja
ja 04.08.2019, 06:41
Może dlatego,że środki są do zrealizowania od 2014-2020roku.To nie znaczy,że rozbudowa musi zacząć się od tego wlaśnie roku.Widać poprzedni nie rozpoczęli jej.
Budują jak nikt nigdy dotąd
Budują jak nikt nigdy dotąd 22.06.2019, 15:51
Dlaczeo rozpoczynają dopiero teraz? Zresztą mogli olać pod byle pretekstem a realizują...
Malgosia
Malgosia 22.06.2019, 21:24
Bo na jesień wybory i trzeba odtrąbić sukces. Gdyby zaczęli robić to np po wygranych wyborach to pewnie nikt by tego nie zauważył....może jedynie ludzie dojeżdżający codziennie do Łodzi
Siema
Siema 23.06.2019, 04:10
Do jesieni nie skończą, a samo rozpoczęcie budowy wiaze się z uciążliwosciami więc patrząc w te sposób to zupełnie bez sensu. Jest o prostu gigantyczna zmiana w podejściu do Polski, choc twoja mała lepetynka, skoncentrowana jedynie na tym kto komu, czy by zdrobnic sobie imię po 40stce, tego nie pojmuje.
Wciąż Malgosia
Wciąż Malgosia 23.06.2019, 10:43
Moja mała lepetynka jak piszesz nie ma problemu ze zdrabnianie imion w każdym wieku i nie koncentruje się na tym kto komu. Koncentruje się jedynie na tym, ze zmiany, budowy, wszystkie + związane są z nadchodzącymi wyborami, bo nie chodzi o ludzi i minimalizację uciążliwości, a o pozostanie „przy korytku”
Lekwak
Lekwak 20.06.2019, 14:05
Dlaczego PiS wiadomo jest że PiS w ZDW nie rządził i te projekty były już kilka la temu zrobione i dlatego teraz poszedł nasz zawodnik p.Kukliński aby PiS wszystko spieprzył.
.
. 20.06.2019, 21:45
To nie jest prawda.

Pozostałe