Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 19:47
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady

Kiedy postanowiłam rzucić wszystko i wyjechałam w Bieszczady, była pełnia mroźnej zimy. Dopiero z nadejściem wiosny zaczęłam dostrzegać ile bogactwa mają do zaoferowania łąki, lasy i pola. Owszem większość roślin występujących tutaj rośnie też w innych regionach Polski, ale to co zobaczyłam ma swoje niepowtarzalne i wyjątkowe właściwości.

Wśród szepczącego w koronach drzew letniego wiatru zaczęłam więc przygodę, czerpania z darów natury. Podczas jednego ze spacerów po łąkach, pomyślałam: A gdyby tak spróbować, stworzyć własne kosmetyki bez chemii i innych dziwnych dodatków? W ten sposób zaczęłam czerpać zdrowie z darów natury. Zauważyłam też, że istnieje coraz większy trend na kosmetyki oparte o łatwo dostępne, w naturze produkty.

Ich wykonanie jest bajecznie proste i jedyne czego nie może zabraknąć podczas ich tworzenia to kreatywność. Uwielbiam, szczególnie latem i jesienią kiedy obdarza nas ogromem swoich darów. Poniżej znajduje się kilka moich przepisów. Zachęcam do ich wykonania. Niech będą początkiem Twojej przygody ze skarbami jakie daruje nam koloryt pór roku od pierwszych brzasków wiosennego słońca po późna jesień.

Moim zdecydowanym faworytem co do roślin sprzyjających naszej skórze, włosom i paznokciom jest pokrzywa. W dzieciństwie nieraz płakałam z jej powodu szczególnie latem kiedy w krótkich spodenkach przebiegałam przez łąki i ogrody, a ta pozostawiała nieprzyjemne podrażnienie i bąble na skórze.

Dzisiaj starannie wybieram jej każdą część wiedząc, że potrafi zdziałać cuda dla zdrowia i urody. Oczywiście unikam miejsc, gdzie rośliny narażone są na działanie pestycydów. Wybieram więc te z dala od zgiełku cywilizacji, ale w Bieszczadach na szczęście jest sporo takich zakątków. Liście- zbieram nim roślina nie kwitnie, czyli od kwietnia do końca maja. Korzenie- wykopuje początkiem wiosny lub chwilę przed nadejściem zimy (zawierają: duża ilość soli mineralnych, fitosteroli, krzemionkę i aminokwasy). Pędy- podobnie jak liście zanim roślina zacznie kwitnąć. Jeśli robię zapasy to układam pokrzywę w bukiety i zawieszam w kuchni, w miejscu gdzie jest dobra cyrkulacja powietrza i lekki cień. Dzięki temu nie spała się od słońca i nie gnije.

Pokrzywa zawiera przede wszystkim karotenoidy, kwas octowy, chlorofil, kwas mrówkowy, sole mineralne, krzemionkę i witaminy takie jak C, E,B2, A, K oraz cynk, magnez, żelazo i inne.

Przykładowe przepisy z pokrzywą w roli głównej:

Naturalny domowy szampon na regenerację zniszczonych włosów.

Wersja A

Składniki: – 1/2 litra wody destylowanej; – 50 g suszonych liści pokrzywy.” Liście zalewamy woda i gotujemy na wolnym ogniu około pół godziny. Następnie odstawiamy w chłodne zacienione miejsce na około dobę i mieszamy z wodą destylowaną.

Wersja B

Składniki: -szare mydło w płynie, lub przetopione; -łyżka płaska sody oczyszczonej; -garść zblendowanych, świeżych liści pokrzywy; -2 łyżki octu jabłkowego. Sodę i szare mydło mieszamy w miseczce. Dodajemy pokrzywę i nakładamy na włosy. Bardzo powoli masujemy i pozostawiamy na włosach. Po 3 minutach spłukujemy włosy letnią wodą, a na koniec używamy mieszanki octu jabłkowego i wody (łyżka na szklankę wody). Ważne by stosować tu maskę by zamknąć łuskę włosa po użyciu sody. (Sody używamy nie częściej jak raz w tygodniu.)

Wersja C

Składniki: -4 łyżki mąki żytniej; - 1 łyżeczka soku z cytryny; -ciepła, ale nie gorąca woda, by szampon się nie kleił! Bardzo drobno zmieloną mąkę mieszamy z wodą i cytryna. Pozostawiamy na około 5 minut po wmasowaniu we włosy. Następnie dobrze spłukujemy. To bardzo dobry szampon i maska do włosów w jednym.

MASKA DO WŁOSÓW

Składniki: -2 żółtka; -sok z połowy cytryny; -2 łyżki oliwy z oliwek; -zblendiwane liście łodygi pokrzywy. Wymieszaj wszystkie składniki i pozostaw na 15 minut na głowie następnie dokładnie spłucz. Po takich kuracjach możesz raz na zawsze zapomnieć o nadmiernie przetłuszczających się włosach i łupieżu.

Co do skóry szczególnie twarzy to dawniej używałam sklepowych płynów micelarnych. Obecnie mam świadomość ile w ich składzie szkodliwych substancji. Z tego powodu zaczęłam tworzyć własne zupełnie proste i w dodatku bardzo ekonomiczne toniki do twarzy właśnie między innymi na podstawie wywarów z roślin także między innymi z pokrzywy. Lubię kompozycje złożone i tak poza pokrzywą tworząc swój “eliksir młodości” dodaje też często wywar ze skrzypu czy płatków dzikiej róży lub samodzielnie przygotowanego mleka ryżowego, ale o ich właściwościach opowiem szerzej w następnych artykułach.

Wystarczy garść świeżej lub suszonej pokrzywy zalać wrzątkiem i podobnie jak herbatę trzymać kilka minut pod przykryciem. Osobiście lubię dodać do niej kilka kropel cytryny, gdy napar ostygnie. Następnie wlewam do szklanej buteleczki i trzymam w zacienionym miejscu około tygodnia, sukcesywnie zużywając w taki sam sposób jak sklepowy tonik do twarzy. Jeśli mieszkasz w dużej aglomeracji i nie masz możliwości zebrania samodzielnie roślin to w przypadku choćby pokrzywy bez kłopotu zakupisz ją w aptece lub sklepie zielarskim. Tworząc własny kosmetyk po pierwsze dokładnie wiesz co stosujesz, a po drugie jest to bardzo ekonomiczne. Przepisy są bardzo proste i dzięki temu mam nadzieję, że zainspirują Cię do rozwijania przygody związanej z tworzeniem własnej linii naturalnych, ekologicznych kosmetyków.

Monika Patkowska 

Absolwentk Wyższej Szkoły Oficerskiej imienia Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Na co dzień prowadzi własną firmę- Patkowska Projekty. Działa głównie jako life coach i ktoś na wzór „tej, która wie- szeptuchy”. Pracuje z energią czakr, planem duszy, runami i nie tylko. W wolnych chwilach pisze artykuły dla takich portali jak „W męskim kręgu” oraz „Imperium Kobiet”.

Pasjonuje ją historia dawnych Słowian i stara się ją kultywować szczególnie czerpiąc wiedzę z natury. Od kilku lat stara się coraz głębiej poznawać naturę zwłaszcza Bieszczadów gdzie znalazła swoje miejsce na ziemi. Swoją postawą wpaja innym świadomość tego, że człowiek z natury nie potrzebuje aby przeżyć mięsa, że warto przyjąć postawę ekologiczną wobec świata i kultywować zdrowy tryb życia z szacunkiem dla matki ziemi.

 

 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kamila 24.04.2022 07:08
I tak trzymaj dziewczyno! Brawo.

Becia 08.12.2019 10:31
Ciekawy tekst. Warto inwestować w naturalne kosmetyki.

Monika Bartkiewicz 16.08.2019 17:47
Pięknie powiedziane i napisane również. ??❤

Asia 23.06.2019 22:50
Dobrze,że są ludzie ,którzy wychodzą poza schematy.

Jola 22.06.2019 12:41
Fajne to... być spełnionym i pozytywnym.... piękne życie. Super Monika

Korina 22.06.2019 06:10
Fajny artykuł.

Justyna 22.06.2019 00:15
Ciekawy artykuł. Kiedyś byłam w Bieszczadach i chyba znów się wybiorę.

Czytelnik 22.06.2019 00:10
Fagot przecież nie jest napisane jaki kierunek. Zarządzanie projektami nie jest miękkim kierunkiem. Pozdrawiam.

Reklama
Polecane
Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Dobre praktyki Ceramiki ParadyżAgresor z Szerokiej trafił do aresztu.Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKomunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w Gastronomiku
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Profilowana poduszka do siedzenia SEAT COMFORT Profilowana poduszka do siedzenia SEAT COMFORT Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientówWygodna pozycja siedzącaOchrona przed napięciami mięśniowymiOdciążenie kręgosłupaSeat Comfort to idealne rozwiązanie dla osób szukających komfortu i prawidłowego ułożenia ciała podczas siedzenia. Dostosowująca się do ciężaru użytkownika pianka z pamięcią kształtu umożliwia właściwą pozycję i równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Dzięki temu odciążony jest kręgosłup, co niweluje odczucie zmęczenia podczas czynności wykonywanych na siedząco. W zajęciu prawidłowej pozycji pomagają dodatkowe wyprofilowania pod uda.Poduszka uniwersalna ze względu na swoją elastyczność i możliwość dopasowania do miejsca, w którym jest stosowana. Idealna do wykorzystania w domu, pracy, samochodzie lub na wózku inwalidzkim. Spód wykonany jest z materiału antypoślizgowego, dzięki czemu poduszka nie przesuwa się i w przeciwieństwie do innych tego typu wyrobów, doskonale działa ze śliskimi powierzchniami (np. metal, tworzywo sztuczne).Wskazania: Profilaktyka w powstawaniu odleżyn, przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, wymuszona długotrwała pozycja siedząca.Przeciwwskazania: Nie stwierdzonoKonserwacja: Pianka z pamięcią kształtu nie nadaje się do prania. Pokrowiec zewnętrzny jest zdejmowalny i może być prany w temperaturze do 30°C/ 86°F. Ze względu na sposób transportu, poduszka po wyjęciu z opakowania może mieć "zapach fabryczny". Aby zniknął, przed pierwszym użyciem, wystarczy przewietrzyć poduszkę.Skład:Poduszka: 100% PUPoszewka (góra i boki): 93% poliester, 7% spandex, z uchwytem z bokuPoszewka (spód): 100% poliester z kropkami antypoślizgowymiWymiary: 45X 37X9cmGęstość: 45kg/m3
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama